basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Moje trzy grosze. Dobrze już było

Przez   /   27/03/2018  /   No Comments

W KGHM od 2016 roku dobra zmiana goniła dobrą zmianę. Ktoś jednak chyba przedobrzył.

Jeśli po zakupie Quadry – w złotych latach Wirtha – KGHM sprawiał wrażenie polskiej rakiety wysłanej na podbój kosmosu, to dziś budzi raczej skojarzenie z prezydenckim tupolewem na chwilę przed katastrofą. Lecimy na autopilocie. „Pull up!”, „Pull up!” – piszczy maszyna, w kokpicie panoszą się politycy, a na zewnątrz nic tylko mgła i mgła.
6,5 miliarda złotych długu. Przez awarię pieca w Głogowie zawalone wyniki za 2017 rok. Nierentowna kopalnia w Lubinie. Straty na zagranicznych aktywach. Problemy z kopalniami w Chile i Kanadzie. Trujący arsen wokół miedziowych hut. Błędy przy modernizacji pirometalurgii. Powodów do zmartwień nie brakowałoby nawet gdyby od połowy lutego nie malał popyt na miedź.

A maleje. W ślad za spadkiem cen metali, spadają notowania KGHM. To normalne. Ale nienormalne jest tempo, w jakim akcje lubińskiej spółki tracą na wartości, bo inne globalne koncerny wydobywcze nie odnotowały w tym samym czasie aż tak kolosalnych strat. Najwyraźniej inwestorzy wyjątkowo źle oceniają to, co się dzieje w Polskiej Miedzi.
Dlatego dobra zmiana wybrała sobie najgorszy moment na pogonienie prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego ze stanowiska i kolejne kadrowe przepychanki. Wrażenie chaosu w kokpicie potwierdza przebieg Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy KGHM, które od prawie trzech tygodni nie potrafi ustalić odpowiadającego wszystkim PiS-owskim koteriom składu rady nadzorczej spółki.
Nie sądzę, aby w tych warunkach możliwe było wybranie prezesa na dłużej niż kilka miesięcy. Mimo tego zainicjowano zabawę w konkurs na dobrą zmianę. Żeby było zabawnie, wybieraniem ministrowi nowego szefa koncernu zajmuje się ta sama rada, którą minister zamierza zmienić. Chyba na jeszcze lepszą.
I jakby KGHM padł to wiadomo, nie? Wina Tuska.

Piotr Kanikowski

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 733 dni temu dnia 27/03/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 27, 2018 @ 11:02 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

virus-4937553_1920

Raport epidemiologiczny dla terenu LGOM

Read More →