Prawie osiemdziesięcioro młodych ludzi kończy pracę nad musicalem opowiadającym o księciu Henryku Pobożnym i bitwie pod Legnicą. Sami napisali scenariusz i libertto, sami reżyserują przedstawienie, grają w nim, tańczą, śpiewają przy akompaniamencie własnej orkiestry. Szyją kostiumy, robią scenografię, Gotowy spektakl pokażą po raz pierwszy 29 sierpnia.
Nie ma krzty przesady w słowach Jacka Głomba, dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, gdy mówi, że ten projekt to fenomen, bo wszystko – od początku do końca – robi przy nim młodzież. Osiemdziesięcioosobowa ekipa składa sie z ludzi w wieku od 16 do 26 lat. Od ośmiu miesięcy poświecili mu mnóstwo wolnego czasu.
- Choć są wakacje, dzień w dzień przychodzą na próby – chwali swój zespół Joanna Brylowska, która napisała scenariusz przedstawienia i wzięła na siebie rolę reżysera. – W większości gotowa jest scenografia, powstają kostiumy, a 21 sierpnia wchodzimy do Teatru Modrzejewskiej na ostatni etap przygotowań. Będziemy dzień i noc pracować, aby wszystko dobrze wyszło.
Musical trwa dwie godziny. Opowiada o bitwie pod Legnicą. Chcąc wpleść w tę narrację wątek miłosny i uniknąć smutnego zakończenia, zgodnie z wymogami gatunku, autorzy spektaklu niekiedy rezygnowali niekiedy z wierności historycznym przekazom i popuszczali wodzy fantazji. W ich wersji, gdy umiera Henryk Brodaty, Henryk Pobożny nie ma jeszcze żony, itd. Historia ma zostać pokazana w lekki sposób. Aby widzowie mogli odróżnić, co było zmyśleniem scenarzystki a co o bitwie pod Legnicą piszą kroniki, w folderach towarzyszących premierze wydarzenia z roku 1241 zostaną opisane tak, jak w podręcznikach historii.
29 sierpnia na scenie pojawi się około 60 wykonawców: orkiestra, wokaliści, tancerze, aktorzy, statyści.
Rola dorosłych – a raczej instytucji kierowanych przez dorosłych – polegała na wspieraniu młodych twórców. Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich przekazało grant na sfinansowanie przygotowań do spektaklu. Legnickie Centrum Kultury udostępniło salę na próby. Teatr Modrzejewskiej odstąpił im scenę na premierę. Teatr Avatar udzielił kolegom sprzętowego wsparcia. Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej pożyczyło stroje.
Poza premierą zaplanowano jeszcze jedno wystawienie w Teatrze Modrzejewskiej. Fragmenty musicali będą też zaprezentowane w ostatni weekend wakacji podczas Spotkań w Parku. 2 września młodzież wystąpi w Legnickim Polu, uświetniając uroczystość nadania tamtejszej szkole imienia Henryka Pobożnego.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI