Legniccy radni jednogłośnie wyrazili zgodę na przystąpienie Legnicy do partnerstwa z 28-tysięczną Miśnią, miastem w Republice Federalnej Niemiec. 27 dni temu miśnieńska rada, również jednogłośnie, zaakceptowała Legnicę jako swoje miasto partnerskie.
To zwieńczenie kilkunastomiesięcznych starań władz obu miast – Legnicy i Miśni – o zacieśnienie współpracy. W maju Tadeusz Krzakowski podejmował w ratuszu delegację z Niemiec. Nadburmistrz Olaf Raschke chwalił Legnicę, jako piękne, dobrze zorganizowane i dynamicznie rozwijające się miasto. – Znajdujemy tu wiele ciekawych inspiracji dla siebie. Bardzo dobrym pomysłem jest np. wasz budżet obywatelski – oceniał. Kilka tygodni temu prezydent Tadeusz Krzakowski przebywał z rewizytą w Miśni.
Miśnia, nazywana „Perłą Saksonii”, to zabytkowe, 28-tysięczne miasto w południowo-wschodniej części Niemiec, położone nad rzeką Łabą, 26 km od Drezna i 209 km od Legnicy. Początki Miśni datuje się na 929 rok, w którym król Henryk I Ptasznik założył gród obronny na nowo podbitych terenach słowiańskich. Na przestrzeni wieków miasto miało bardzo duże znaczenie dla rozwoju Saksonii. Symbolem miasta jest znana na całym świecie porcelana, wytwarzana w najstarszej w Europie manufakturze, założonej w 1700 roku z polecenia Augusta II Mocnego. Miśnia posiada obecnie sześć miast partnerskich – Vitry-sur-Seine (Francja), Arita-chó (Japonia), Fellbach (Republika Federalna Niemiec), Korfu (Grecja), Litoměřice (Czechy) oraz Provo (Stany Zjednoczone). Historia kontaktów Legnicy i Miśni sięga do lat 70 ubiegłego wieku, kiedy to rozpoczęto współpracę środowisk sportowych i prowadzono liczne wymiany młodzieży.
Wyświetlone na dzisiejsze sesji zdjęcia Miśni wzbudziły zachwyty nad urodą saksońskiego miasta. Radny Lesław Rozbaczyło zaproponował, by zorganizować dla radnych jednodniowy wyjazd do Niemiec. – Za własne pieniądze, bez nadwyrężania publicznego budżetu – zaznaczył Rozbaczyło.
Prezydentowi Tadeuszowi Krzakowskiemu też chodzi taki pomysł po głowie.
“Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie gminy Legnicy do partnerstwa z miastem Miśnią w Republice Federalnej Niemiec przed Radę Miejską Legnicy przyniesie korzyści mieszkańcom Legnicy, wpłynie pozytywnie na budowanie relacji pomiędzy mieszkańcami naszych miast, na budowanie mostów porozumienia pomiędzy naszymi narodami i będzie kontynuacją prowadzonych dotychczas działań. Partnerstwo z Miśnią stworzy możliwości współpracy w zakresie szkolnictwa, kultury, sportu, turystyki, administracji i biznesu.” – głosi uzasadnienie uchwały jednogłośnie podjętej przez Radę Miejską Legnicy.
Miśnia jest piątym miastem partnerskim Legnicy. Wcześniej podobne kontakty nawiązano z – Wuppertalem (Republika Federalna Niemiec), Drohobyczem (Ukraina), Blanskiem (Czechy) i Roanne (Francja).
FOT. PIOTR KANIKOWSKI