Grupa mieszkańców zgłosiła dziś u Komisarza Wyborczego z Legnicy zamiar przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Ścinawie. Mają 60 dni na zebranie około 900 podpisów. Jeśli wypełnią ten wymóg, głosowanie mogłoby się odbyć w połowie września.
Organizatorzy referendum są związani ze Stowarzyszeniem Lepsza Ścinawa. W złożonym na ręce komisarza wyborczego zawiadomieniu o inicjatywie referendalnej w dziewięciu punktach uzasadniają potrzebę odwołania obecnych radnych i powołania nowych, którzy lepiej będą reprezentować interesy mieszkańców.
Pierwszy powód to drastycznie rosnące zadłużnie gminy, które może zakończyć się utratą płynności finansowej. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej w roku 2023 dług Ścinawy ma wynieść ponad 72 mln zł i przekroczyć budżet gminy. Oznacza to 10 tys. zł zadłużenia na jednego mieszkańca pod koniec kadencji.
Referendarze piszą również o aroganckim traktowaniu obywateli przez Radę Miejskiej w Ścinawie: “Brak dialogu z mieszkańcami i niedopuszczanie do konsultacji społecznych. Nieliczenie się Rady Miejskiej ze zdaniem i opinią mieszkańców. Autoizolowanie się Rady od mieszkaców. Niezwracanie uwagi na realne potrzeby mieszkańców”.
Chcą referendum, bo – jak twierdzą – rada notorycznie narusza prawo. Na potwierdzenie tego argumentu przywołują liczne skargi uznane przez wojewodę dolnośląskiego i opinię Rzecznika Praw Obywatelskich, który uznał działanie przewodniczącego rady za złamanie praw człowieka i obywatela. Mieszkańcy skarżą się na brak jawności, transparentności i przejrzystości. Uważają, że nie są zaspokajane podstawowe potrzeby wspólnoty samorządowej. Radni zgadzają się na realizację dziwnych, drogich i zbędnych inwestycji typu parking w kształcie statku, zakup statk pasażerskiego, budowa pustej, nierentownej strefy aktywności gospodarczej, a tymczasem brakuje żłobka i krytego basenu, modernizacji wymaga sieć wodociągowa.
Zaufanie do władz nadszarpnął lutowy konflikt wokół poszkolnego budynku przy ul. Lipowej. Inicjatorzy referendum uważają, że radni nie wsparli wówczas postulatów mieszkańców, domagających się, by utrzymać funkcję oświatową w tym miejscu.
Powodem przystąpienia do referendum jest również brak prawidłowej i skutecznej kontroli nad jednostkami gminy, co wykazały druzgoczące opinie pokontrolne Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu i innych organów kontrolnych.
FOT. YOUTUBE.PL/ GMINA ŚCINAWA
stara pierdoła w szatni
Cyrk rozpoczął przedstawienie…. lustrator na scenie!
zeby jednak mieszkancow nie zostawiac bez nadziei i przywolywac Stanczykow, rozbiory polski to mysle ze niebawem pojawi sie stara pierdola legnicka i zaproponuje doskonale rozwiazanie. Czyli bez rady za to jeden ….wojt kurdupel.
ja tez jestem zdania ze radnych trzeba wybierac do skutku czyli do usranej smierci. A w miedzyczasie wymieniac sie radnymi z innych rad. Mozna tez wymieniac mieszkancow co pare lat i sprawdzac kombinacje. Moze tez permutacje.A tak po prostu tacy radni jacy mieszkancy tak wiec pozostaje do usranej smierci suwerenie.