Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Miejski Rzecznik Konsumentów doradza seniorom

Przez   /   04/10/2012  /   No Comments

Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Legnicy, wychodząc naprzeciw problemom zgłaszanym przez osoby w wieku senioralnym ,organizuje kampanię edukacyjną w Ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Październik od kilku lat poświęcany jest problematyce osób starszych. W Polsce żyje ponad 7,5 mln ludzi powyżej 60. roku życia. Najczęściej do tej właśnie grupy konsumentów skierowane są oferty zachęcające do tzw. zakupów poza lokalem przedsiębiorcy czyli bezpośrednio od akwizytora czy na specjalnych pokazach.

Seniorzy korzystający z tego rodzaju zakupów bardzo często bywają wprowadzani w błąd ? akwizytorzy zachwalają towary, reklamując ich ?uzdrawiające? właściwości, gdy w rzeczywistości są to produkty relaksacyjne, nie informują o prawie odstąpienia od umowy czy nakładają uciążliwe formalności, przyjmując zwroty wyłącznie w swoich, często bardzo odległych, biurach. Stosują też różnorakie techniki nacisku i perswazji, nakłaniając  do podpisania umowy na zakup towaru, a jednocześnie nie przedstawiają rzeczywistego kosztu zakupu w formie kredytowej.

Sprzedawcy zapewniają też, że produkt można kupić na preferencyjnych warunkach finansowych, ponieważ posiada on certyfikat Unii Europejskiej i dofinansowany jest ze środków unijnych. Informacje takie całkowicie rozmijają się z prawdą.

Trzeba zawsze pamiętać, że zgodnie z prawem możemy w ciągu 10 dni kalendarzowych od podpisania umowy lub otrzymania towaru odstąpić od niej. Należy to zrobić w formie pisemnego oświadczenia i wysłać je listem poleconym, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, na adres sprzedawcy, a w ciągu 14 dni odesłać zakupioną rzecz oraz dołączone do niej ?prezenty?. (Wzór takiego oświadczenia zamieszczony jest poniżej).O prawie odstąpienia od umowy sprzedawca na pokazie powinien pisemnie poinformować konsumenta, dodatkowo dołączając odpowiedni wzór formularza.

Zawsze, ale to zawsze należy czytać umowę przed jej podpisaniem i zapoznać się z całkowitym kosztem zakupionej rzeczy. Nie powinien zniechęcać do tego malutki druk umów. Uczciwy sprzedawca bez obaw udostępni egzemplarz umowy do spokojnego zapoznania się z nim w domu i skontaktuje się z nami za kilka dni. Nieuczciwy natomiast – będzie naciskał na natychmiastowe podpisanie różnorakich dokumentów bez ich czytania.

Trzeba mieć świadomość, że wiąże nas to, pod czym złożyliśmy swój podpis, nawet jeśli ustnie umówiliśmy się inaczej. Własnoręczny podpis zawsze potwierdza,  że wyrażamy zgodę na to, co znajduje się w umowie powyżej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej skontaktować się z Biurem Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Urzędzie Miasta Legnicy.

 

Źródło ? Agnieszka Romanowska, Miejski Rzecznik Konsumentów

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

bator bozek

Zmiany w zarządzie LSSE: Bator zastąpił Bożka

Read More →