JOB
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Miasto zakończyło budowę cmentarza

Przez   /   15/02/2013  /   No Comments

Rozpoczęta jesienią 2009 roku, a ostatnio właśnie zakończona budowa nowego cmentarza komunalnego dla Legnicy w podmiejskim Jaszkowie należy do inwestycji o specjalnym, wielopokoleniowym i historycznym znaczeniu. Przedsięwzięcie, realizowane dziś przez ojców, służyć będzie po dziesięcioleciach także wnukom i prawnukom jako miejsce o szczególnym przeznaczeniu i godnej najwyższego szacunku symbolice.


Dotychczasowy, liczący sobie już 190 lat, cmentarz przy ul. Wrocławskiej stał się niewystarczającym miejscem wiecznego spoczynku mieszkańców dla rozwijającego się, stutysięcznego miasta. Budowa nowego była więc pilną potrzebą. Zaplanowany na 5 etapów powstawania nowy cmentarz, budowany tuż za Obwodnicą Zachodnią na terenach dawnych poligonów wojskowych, będzie miał docelowo powierzchnię ok. 33 hektarów. Można na niej stworzyć ponad 50 tysięcy miejsc pochówków. Teren cmentarza stanowi od lat własność miasta, choć geograficznie położony jest w granicach sąsiednich gmin – Miłkowice i Krotoszyce. W ostatnich dniach rozpoczęła się procedura poszerzenia terytorium Legnicy o obszar cmentarza wraz z terenem niezbędnym do jego obsługi.
Na przełomie 2012 i 2013 roku miasto zakończyło pierwszy etap budowy, przeprowadzono procedury odbiorowe i uzyskano pozwolenie na użytkowanie cmentarza. Zadanie administrowania i zarządzania obiektem powierzone zostało Legnickiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej.
Wartość realizacji tego etapu sięga ogromnej, 25-milionowej kwoty. Prace budowlane przeprowadzono na terenie 11 ha. Powstały tu 32 kwatery, mogące pomieścić ok. 15 tys. mogił. Wystarczą one na ok. 15 lat.
Gotowa jest pełna infrastruktura i zabudowa nowego cmentarza. Powstał Dom Pogrzebowy z kaplicą, częścią administracyjną i gospodarczo-pomocniczą. Zbudowano nowoczesne krematorium, zaplecze oraz garaże. Obiekt usługowy przeznaczony jest np. na sklepy czy kwiaciarnie. Dwa parkingi pomieszczą prawie 300 samochodów. Są sanitariaty. Wzniesiono 10 kolumbariów, czyli specjalnych ścian mogących pomieścić ok. tysiąca urn. Nasadzono zieleń. Gotowe są aleje i 32 kwatery, bramy, schody i murki ozdobne. Cały teren jest ogrodzony i oświetlony.

Miasto wyremontowało też drogę gminną, stanowiącą tymczasowy dojazd do nekropolii z drogi krajowej nr 94. W perspektywie planowana jest nowa szosa, rozpoczynającą się od ul. Kołobrzeskiej na obrzeżach Legnicy. Jej powstanie związane jest z przebudową drogi S-3.

W nieodległym sąsiedztwie dzisiejszego nowego cmentarza podczas badań archeologicznych prowadzonych w 2001 roku przy powstającej Obwodnicy Zachodniej (między ulicą Chojnowską a rondem przy Złotoryjskiej) natrafiono na cmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej z epoki brązu i okresu wczesnego żelaza. Archeolodzy odkryli 13 jam grobowych rozległej ciałopalnej nekropolii ludności kultury łużyckiej, pochodzącej z okresu 1700-1300 lat p.n.e do 500 lat p.n.e. W grobach znaleziono fragmenty ceramiki i naczynia. Zdaniem specjalistów, tutejsi Łużyczanie używali cmentarzyska przez kilkaset lat.

Tekst: Arkadiusz Rodak/ UM Legnica

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Transmisja-na-żywo-Zwyczajne-Walne-Zgromadzenie-KGHM-Polska-Miedź-S.A.-–-Opera-07.06.2019-122157.bmp-300x181

Zbliża się nadzwyczajne walne w KGHM

Read More →