Dziś (24 lutego) o godzinie 17 w Muzeum Miedzi w Legnicy odbędzie się promocja książki Kamila Nowaka i Tomasza Stolarczyka “Metalurdzy znad Kaczawy”. To opracowanie materiałów z cmentarzyska kultury pól popielnicowych przy ul. Spokojnej w Legnicy. W latach siedemdziesiątych odkryto na nim trzy groby specjalistów trudniących się metalurgią.
Podobnych grobów odnaleziono w Polsce niewiele. Dlatego odkrycie aż trzech na jednym cmentarzysku kultury pół popielnicowych w Legnicy uchodziło w latach siedemdziesiątych (i wciąż uchodzi) za archeologiczną sensację.
Archeolodzy pojawili się przy ul. Spokojniej jeszcze przed II wojną światową. Pierwsze pochówki odkryli w latach 1924-1925, w czasie budowy przejazdu pod linią kolejową relacji Legnica-Wrocławia, łączącego wieś Piekary Wielkie (niem. Groß Beckern) ze Starymi Piekarami (niem. Alt Beckern). W trakcie badań podjętych przez Paula Mertina, pracownika legnickiego Niederschlesisches Museum zajmującego się sprawami archeologii. przebadano łącznie 63 groby.
Do badań powrócono w latach siedemdziesiątych, w związku z budową na tym terenie oczyszczalni ścieków. Podczas dwóch sezonów prac (1972, 1973) odkryto łącznie 188 grobów, a chronologię cmentarzyska okres 1100-700 p.n.e.. Materiały zabytkowe przekazane zostały do zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy.
Cmentarzysko jest jednym z niewielu na terenie Polski, w obrębie którego odkryto pochówki specjalistów-metalurgów. W trzech grobach znajdowały się przedmioty, których funkcję jednoznacznie wiązać można z metalurgią brązu, m.in. formy odlewnicze do odlewania brzytew, dłut, grotów oszczepów, sierpów, siekier.
Książka Nowaka i Stolarczyka została wydana w ramach projektu naukowego pt. ‘Metalurdzy znad Kaczawy – opracowanie materiałów z cmentarzyska kultury pól popielnicowych w Legnicy, stan. 3 ” realizowanego przez Muzeum Miedzi w Legnicy w roku 2016 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
FOT. MUZEUM MIEDZI