Kuchnia jednorzędowa – z czym musisz się zmierzyć?
Największym wyzwaniem przy urządzaniu kuchni jednorzędowej jest zaprojektowanie jej w taki sposób, by była przestronna. Małe wnętrze, w którym cała ściana jest po brzegi wypełniona zabudową, kojarzy się z wąskim korytarzem i stwarza wrażenie ciasnoty. Należy zatem zastosować w nim tricki służące optycznemu powiększeniu pomieszczenia – np. jasną kolorystykę, elementy odbijające światło czy meble na nóżkach – które dodadzą ciężkiej aranżacji lekkości.
Jednorzędowe kuchnie doskonale wpisują się też w ideę minimalizmu. Jeśli pozostała część mieszkania jest urządzona właśnie w takim stylu, taka kuchnia będzie wisienką na torcie i doskonale wkomponuje się w ten klimat.
Jakie zalety niesie za sobą układ wzdłuż jednej ściany?
Czy jednorzędowy układ kuchni ma jakieś zalety? Jego największym plusem jest to, że w tak urządzonym pomieszczeniu łatwo utrzymać czystość. Wszystkie używane meble, urządzenia i akcesoria znajdują się na jednej stronie i w zasadzie nie ma miejsca na rozkładanie ich w innych częściach wnętrza. W efekcie niemal nie da się w nim nabałaganić, bo po użyciu każdy element po prostu musi wrócić na swoje miejsce.
O tym pamiętaj, urządzając kuchnię w jednym rzędzie!
Niezależnie od tego, w jakim układzie są umieszczone meble i sprzęty kuchenne, pomieszczenie powinno być zawsze projektowane z poszanowaniem zasady złotego trójkąta roboczego. Jak zaimplementować ją we wnętrzu, w którym wszystko jest ustawione wzdłuż jednej ściany?
Wyobraź sobie taśmę produkcyjną, z pomocą której powstaje Twoje jedzenie. Najpierw powinna znajdować się strefa przechowywania z lodówką i szafkami na zapasy spożywcze – pierwszy krokiem do gotowania jest zawsze zebranie wszystkich potrzebnych składników. W takiej sytuacji warto rozważyć zakupem AGD do zabudowy, które pomoże lepiej wykorzystać dostępne miejsce.
Urządzenia Electrolux mogą się okazać trafnym wyborem. Dlaczego? Lodówka do zabudowy tej marki będzie nie tylko pojemna i solidna, ale przede wszystkim bogata w nowoczesne funkcje, których nie sposób nie docenić na co dzień. DynamicAir dba o to, by temperatura wewnątrz sprzętu zawsze była stała, nawet przy otwieraniu drzwi. System OptiSpace zapewnia dużo miejsca do przechowywania. Dotykowe sterowanie sprawia natomiast, że użytkowanie lodówki jest proste, a wybór ustawień superszybki – by nie marnować na to cennego czasu.
Kolejny krok to umycie składników, czyli tuż za tą strefą powinieneś zaplanować miejsce na mały blat roboczy na odłożenie produktów, a następnie na zlewozmywak i zmywarkę. Na samym końcu ciągu kuchennego należy zostawić miejsce na płytę grzewczą i piekarnik oraz na blat roboczy – o takiej wielkości, na jaką pozwala dostępna przestrzeń. W tym miejscu będziesz bowiem przekształcać przygotowane wcześniej składniki w gotową potrawę.
Jeśli zachowasz taką kolejność stref, jednorzędowa kuchnia będzie funkcjonalna, a gotowanie w niej komfortowe – i niemal nie odczujesz, że ogranicza Cię mały metraż.