Prace związane z budową nowej i modernizacją istniejącej linii 400 kV Mikułowa–Czarna zostały zakończone w terminie. – W najbliższych tygodniach przeprowadzimy rozruch próbny linii, a także niezbędne próby napięciowe i obciążeniowe. Do końca roku planujemy zgłosić linię do użytkowania – zapowiada Andrzej Napierski, prezes IDS-BUD S.A.
Obszar, na którym powstała nowa linia, obejmuje 11 gmin województwa dolnośląskiego: Sulików, Siekierczyn, Lubań, Nowogrodziec, Lwówek Śląski, Pielgrzymka, Złotoryja, Krotoszyce, Męcinka, Legnickie Pole i Ruja. Przewody elektryczne zostały zawieszone na 233 słupach kratowych znajdujących się na odcinku ponad 99 km. Do ich powstania zużyto ponad 5,6 tys. ton stali, zaś do budowy fundamentów – ponad 20 tys. m sześc. betonu i ponad 100 tys. elementów prefabrykowanych. Dodatkowo na odcinku 33 km w gminach Ruja, Prochowice, Ścinawa i Lubin nastąpiła gruntowna modernizacja istniejącej linii 400 kV.
– Cieszę się, że rozpoczęte w czwartym kwartale 2018 roku roboty budowlane przebiegły zgodnie z założonym harmonogramem. Budowa linii najwyższych napięć jest ogromnym wyzwaniem, zarówno pod względem technologicznym i organizacyjnym, jak również społecznym – powiedział Andrzej Napierski, prezes IDS-BUD S.A. – Dzięki doświadczeniu naszych pracowników i ich wysokich kwalifikacjach, a także dzięki zaufaniu, które zbudowaliśmy w relacjach ze wszystkimi interesariuszami – od przedstawicieli inwestora, przez samorządy i lokalne społeczności, po uczestników konsorcjum i firmy podwykonawcze – mogliśmy sprawnie przeprowadzić jedną z kluczowych inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego południowo-zachodniej Polski
Nowo budowana infrastruktura zastąpi funkcjonującą od ponad 50 lat linię 400 kV Mikułowa–Czarna. To jeden z najważniejszych elementów Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, którego operatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Linia zapewnia dostawy energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni Turów do około 3 mln odbiorców w południowo-zachodniej Polsce. Nowa linia zostanie zgłoszona do użytkowania po przeprowadzeniu niezbędnych napięciowych i obciążeniowych, a także pomiarach pola elektromagnetycznego i hałasu. Po zgłoszeniu do użytkowania nowego przebiegu stara linia zostanie zdemontowana. Demontaż linii potrwa około 6 miesięcy.
Inwestorem linii 400 kV Mikułowa–Czarna są Polskie Sieci Elektroenergetyczne – spółka będąca operatorem systemu przesyłowego (OSP) energii elektrycznej w Polsce. Liderem konsorcjum odpowiedzialnego za wykonanie inwestycji jest IDS Energetyka Sp. z o.o. – spółka należąca do IDS-BUD S.A., której kompetencje potwierdzają wymagające projekty, takie jak budowa linii elektroenergetycznej 400 kV Ełk Bis–Granica RP dla PSE SA, budowa Terminala Naftowego w Gdańsku dla PERN „Przyjaźń” S.A. czy Laboratorium Centralnego CEZAMAT dla Politechniki Warszawskiej. Członkiem konsorcjum jest ENPROM HVL sp. z o.o. – spółka należąca do grupy ENPROM, realizująca liczne kontrakty dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. i spółek dystrybucyjnych.
Źródło: IDS-BUD S.A.
FOT. IDS-BUD S.A.