W legnickim Klubie Karate Shotokan „Tora” miniony tydzień był niezwykle pasjonujący. To za sprawą przyjazdu do naszego miasta Giuseppe Beghetto, legendarnego przedstawiciela światowego karate shotokan. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że Włoch jest od wielu lat najjaśniejszą postacią tego stylu na świecie. Co więcej… jest bez wątpienia ikoną shotokan.
Dla Jacka Ruska, szefa legnickiej „Tory” każdy przyjazd Beghetto jest wydarzeniem szczególnej rangi. Nie sposób bowiem nie wspomnieć, że obaj przyjaźnią się już od 24 lat. I jest to przyjaźń bardzo owocna, bo od „legendarnego karateki” można się tylko uczyć… – Dzięki tej wieloletniej znajomości, a tym samym nauce, sam stworzyłem i zrealizowałem wiele projektów, które odbywały się w naszym kraju.
- W 1992 roku władze Polskiego Związku Karate wraz z klubem „Shogun” organizowały szkolenie w Szczecinie. Ja wówczas przygotowałem się do egzaminu na stopień mistrzowski i do Szczecina pojechałem, aby zdobyć czarny pas. Wtedy karate shotokan uprawiałem już 11 lat. To był debiutancki staż w mojej karierze. Najważniejsze jednak w wyjeździe do stolicy polskiego Pomorza było jednak to, że po raz pierwszy w życiu miałem okazję poznać Giuseppe Beghetto – wspomina Jacek Rusek, szef KKS „Tora” Legnica.
Legnicki prekursor karate shotokan niemal natychmiast zdał sobie sprawę, że ma do czynienia z osobą wybitną, z której dosłownie emanowała filozofia karate. Przede wszystkim Shihan Beghetto urzekł wszystkich uczestników szkolenia w Szczecinie swoją olbrzymią wiedzą z zakresu historii światowego karate. Poza tym niezwykle już wówczas „naciskał” na to, aby karate stało się dyscypliną olimpijską traktowaną na równi z innymi sportami. – Wywarł na mnie olbrzymie wrażenie także i dlatego, że odpowiadał na każde zadane mu pytanie. Potrafił znaleźć czas dla każdego, który zwrócił się do niego z jakimkolwiek zapytaniem. Jednym słowem człowiek – instytucja, który potrafi każdego zainspirować i „naładować” pozytywną energią – opisuje Włocha szef legnickiej „Tory”.
Jacek Rusek postanowił, że musi zrobić wszystko, aby na staż szkoleniowy, który miał się odbyć niedługo później w Legnicy zaprosi charyzmatycznego Włocha. I ta sztuka się mu udała. Oczywiście spotkanie to odbyło się również od auspicjami Polskiego Związku Karate. Od tego momentu rozpoczęła się sukcesywna. Można zatem powiedzieć, że od wspomnianego 1992 roku Giuseppe Beghetto jest „przyjacielem” legnickiego klubu. – Co dwa lata i poraz dwunasty, przyjeżdża do Legnicy i nie ukrywam, że za każdym razem jest to dla nas szczególne wydarzenie, bo to dla nas wybitna osoba świata karate shotokan – z przekonaniem wyjaśnia Jacek Rusek.
Beghetto odwiedza także i inne polskie miasta, a zatem wizytuje także inne polskie kluby. Z racji szeregu obowiązków nie są to jednak bardzo częste wizyty i dlatego przedstawiciele KKS „Tora” Legnica uczestniczą w zasadzie w każdym spotkaniu, w którym bierze udział wybitny Włoch. Rusek z wielką satysfakcją przekonuje, że niegdysiejsza relacja Mistrz – Uczeń przerodziła się w czystą przyjaźń.
O praktycznej części wizyty legendarnego Włocha w Legnicy, związanej z wykładami podczas stażu szkoleniowego oraz egzaminami na wyższe stopnie przeczytacie Państwo już za tydzień w rozmowie z samym Giuseppe Beghetto.
Mistrz Giuseppe Beghetto
Urodził się 7 maja 1950 roku w Tombolo (prowincja Padwa). Sztuki walki zaczął uprawiać już bardzo młodym wieku rozpoczynając od najbardziej rozpowszechnionego w tamtym okresie judo. Szybko jednak zainteresowała go “nowa” sztuka walki, zwana Karate.
W 1966 roku zapisał się na pierwszy oficjalny kurs prowadzony przez Mistrza Pietro Zaupa. A rok później sam zaczął prowadzić kursy dla zainteresowanych tą sztuką i otworzył swą pierwszą szkołę, tzw. „Dojo”. W1968 roku rozpoczął karierę sportową na prowincjonalnych zawodach. W tym samym roku na kursie karate poznał Mistrza Hiroshi Shirai, który był to pierwszym we Włoszech przedstawicielem Japan Karate Association pełniącym funkcję Głównego Instruktora na teren Włoch. Dla uprawiających ten sport był on niepodważalnym autorytetem.
Giuseppe Beghetto w maju 1969 roku otworzył w Gallarate Dojo ”Sho Bu Kan”, które prowadzi do tej pory.W czerwcu tegoż roku od Mistrza Shirai otrzymał czarny pas i 1 stopień dan.
W 1970 roku został Głównym Instruktorem w Centrum Sportowym Karate Shotokan w Mediolanie, a także oficjalnym instruktorem w dwóch szkołach Mistrza Shirai. Był prawym ramieniem Mistrza i jego specjalnym uczniem. W 1972 roku otrzymał 2 stopień dan. W kolejnych latach w specjalnościach Kata i Kumite jako pierwszy nie Japończyk osiągnął najwyższe krajowe i
międzynarodowe odznaczenia sportowe (brał udział w ponad 400 zawodach). Był pierwszym zawodnikiem z Zachodu, który wziął udział w międzynarodowych indywidualnych zawodach w Japonii w 1973 roku. Był też pierwszym mistrzem Europy w Kata po zwycięstwie w Indywidualnych Mistrzostwach Europy w Mediolanie w 1972 roku. W 1973 roku w Tokio otrzymał 3 stopień dan, rok później 4 stopień dan, a w 1975 roku tytuł Mistrza.
W połowie lat siedemdziesiątych, na skutek problemów osobistych i zawodowych przeżywa głęboki kryzys, który prowadzi go do rozpaczliwego poszukiwania sensu życia w buddyjskich klasztorach i Dojo na terenie Japonii. Wreszcie, odkrywa nauki Mistrza Gichin Funakoshi, dzięki którym rozpoczyna nowy okres w życiu. W ten sposób, kończy się również jego kariera sportowa.
Mistrz Beghetto nie tylko jest doskonałym sportowcem, ale pełnił również różnorodne funkcje instytucjonalne z zamiarem zjednoczenia i uregulowania Karate na arenie krajowej i międzynarodowej. Był członkiem prawie wszystkich komisji egzaminacyjnych w latach siedemdziesiątych. Pełnił funkcję Regionalnego i Krajowego Dyrektora Technicznego w Lombardii, we Włoszech. Aktualnie, posiada 8 stopień dan WKF i jest członkiem Komisji Krajowej zajmującej się opracowywaniem programów Dan dla Włoskiego Związku Judo, Sportów Walki, Karate i innych Sztuk Walki)
Ponadto, jest projektodawcą i założycielem wielu stowarzyszeń promujących karate takich, jak na przykład „Przyjaciele Karate” i AKaI.
Jego wizja Karate nie ogranicza się wyłącznie do sportu, lecz obejmuje również dyscypliny umożliwiające poznanie siebie (grupy Dynamiki Umysłowej, Dynamic Business Management, Zen, Rei Ki oraz Yoga, której uczy w swojej szkole w Gallarate). Obecnie, Giuseppe Beghetto ceniony jest w pierwszym rzędzie jako ekspert z zakresu historii i filozofii Karate, zwłaszcza Kata „Bunkai”, i w tym charakterze zapraszany jest do różnych krajów Europy w celu przeprowadzenia kursów i staży. I właśnie ta działalność stanowi podsumowanie jego dotychczasowych doświadczeń i pragnienia zbliżenia do Karate jak największej liczby osób
Źródło (tekst, zdjęcie) Klub Karate Shotokan “TORA”/ Jacek Rusek