Według Komitetu Wykonawczego FIDAF (Federation of International Dance Festivals) Świat pod Kyczerą to absolutny top festiwali folklorystycznych, jedna z czterech najlepszych imprez na świecie w 2022 r.
Komitet Wykonawczy FIDAF obradował podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca w koreańskim mieście Cheonan. Nagrodę za ubiegły rok przyznano ex aequo czterem festiwalom, w tym Międzynarodowemu Festiwalowi Folklorystycznemu Świat pod Kyczerą, robionemu przez Jerzego Starzyńskiego i jego Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera. Decyzja zapadła w gronie przedstawicieli kilkunastu państw zrzeszonych w FIDAF: Korei, Turcji, Bułgarii, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Polski, Serbii, Litwy, Holandii, Brazylii, Bangladeszu, Kkwadoru, Kostaryki, Singapuru, Malezji, Tajlandii, Guamu, Tahiti i Filipin.
- Termin wręczenia nagrody zostanie podany w najbliższym czasie – informuje autor tego sukcesu Jerzy Starzyński.
W roku 2022 Świat pod Kyczerą dostał dwuletni certyfikat FIDAF, będący potwierdzeniem przynależności do elitarnego grona około trzydziestu najważniejszych festiwali folklorystycznych na świecie.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas przy organizacji tego festiwalu, choćby dobrym słowem. To jest nasz wspólny sukces. Nagroda za rok 2022, to tak naprawdę uwieńczenie pracy kilku pokoleń ludzi przy tym wydarzeniu, które realizujemy od ponad ćwierć wieku. To nie tylko sukces “Kyczery” i Łemków, ale także Legnicy, Dolnego Śląska i Polski. FIDAF jest federacją zrzeszającą członków z kilkudziesięciu krajów świata. W skład Komitetu Wykonawczego, który podjął kilka dni temu w Cheonan w Korei decyzję o uhonorowaniu nas Nagrodą “Najlepszy Festiwal FIDAF 2022″ na świecie, zasiadają przedstawiciele z Korei, Hiszpanii, Brazylii, Filipin, Serbii, Turcji, Kostaryki, Bangladeszu, Tahiti, Rumunii, Guam, Brazylii, Bułgarii, Litwy, Saipan, Polski, Portugalii, Ekwadoru, Malezji, Holandii i Singapuru. Ocenie poddano kilkadziesiąt festiwali organizowanych na całym świecie, wiele z nich w stolicach krajów, przy wsparciu najważniejszych instytucji państwowych. To, że uhonorowano nasz festiwal, organizowany przez organizację mniejszościową, non profit, na polskiej “prowincji”, to coś niesamowitego. Nagroda nie ma wprawdzie wymiaru finansowego, ale przekłada się na niesamowity prestiż i promocję w świecie. W ciągu zaledwie kilku dni od ogłoszenia informacji o przyznaniu nam “2022 FIFAF Best Festival Award”, otrzymaliśmy już kilkanaście zapytań od zespołów z całego świata o możliwość udziału w festiwalu w 2024 roku, miedzy innymi z Argentyny, Malezji, Rwandy, Ekwadoru, Indii, Brazylii i Gruzji. Otrzymujemy też gratulacje od zespołów biorących udział w ostatnich edycjach festiwalu, które czują się zaszczycone faktem, że brały udział w “Świecie pod Kyczerom”, choćby od znanego doskonale wszystkim fanom imprezy, Zespołu “Aztlan” z Meksyku. Dla takich chwil warto ponosić trud organizacji tego niezwykłego wydarzenia. Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami!!!