POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legniczanie zyskali nowe miejsce do wypoczynku

Przez   /   03/09/2024  /   No Comments

Zgodnie z zapowiedziami, można już wejść za bramę ogrodu mieszczącego się przy placu Klasztornym 7 w Legnicy, obok I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki). Ogród przez ostatnie lata pozostawał niedostępny dla mieszkańców.

W czerwcu, na wniosek prezydenta Legnicy Macieja Kupaja, zostały zabezpieczone w budżecie środki na zlecenie prac pielęgnacyjnych i technicznych przy zieleni w tym ogrodzie. Przeprowadzono już pielęgnację drzew, a obecnie trwają prace naprawcze przy gzymsach. Otwarcie już w przyszłym tygodniu.

- To miejsce, które przez lata było zamknięte, teraz stanie się ogólnodostępną przestrzenią, w której każdy będzie mógł znaleźć chwilę wytchnienia i odpoczynku. Serdecznie zapraszam do odwiedzania tego wyjątkowego miejsca – mówi prezydent Legnicy.

Park ma służyć mieszkańcom jako miejsce relaksu i odpoczynku. Ogród, mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, ma niepowtarzalny klimat, a to wszystko dzięki rozłożystym drzewom, zabytkowej fontannie czy pomnikowi z lwem, który jako symbol, jest nierozerwalnie związany z Legnicą.

Ogród przy I LO powstał ok. 1909 roku, podczas budowy nowego skrzydła szkoły, przylegającego do ul. Wrocławskiej. Stojąca w jego centrum „starannie wykonana z piaskowca, studnia z lwem stojącym na korynckiej kolumnie” powstała w 1880 roku na potrzeby prezentowanej w parku Miejskim Wystawy Przemysłowej.

1 lutego 1897 roku magistrat podjął decyzję, aby na miejsce tej właśnie fontanny przenieść z placu Wilsona pomnik F. W. Schuberta, który musiał z kolei ustąpić miejsca pomnikowi cesarza Wilhelma I.

Fontanna umieszczona została na placu między ulicą Wrocławską a ówczesną szkołą realną, której barokowa architektura była w opinii współczesnych znakomitym tłem dla renesansowej studni.

Ośmioboczny basen oraz część kolumny ozdobione zostały charakterystycznym dla renesansu ornamentem okuciowym. Czworoboczna podstawa kolumny posiada dekorację rzeźbiarską w formie lwich głów, z których niegdyś tryskała woda. Posąg lwa ustawiony na szczycie kolumny trzyma tarczę z herbem Legnicy.

Podczas rozbudowy szkoły w 1909 roku, jej architekt Paul Oehlmann, zastosował motyw tarczy herbowej, która pojawia się nad portalem oraz na fasadzie budynku.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 63 dni temu dnia 03/09/2024
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 3, 2024 @ 1:53 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-262134

Co znalazła policja w nielegalnej jaskini hazardu w Lubinie

Read More →