Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legniczanie, którzy są uzależnieni od pomagania

Przez   /   17/10/2019  /   No Comments

- Wszyscy społecznicy, którzy pomagają komukolwiek w czymkolwiek, zasługują na docenienie – mówi Jakub Należny. Oto rozmowa z szefem Centrum Wolontariatu Miejskiego #TEAMLegnica – o dobru, miejskim wolontariacie, trwającym właśnie konkursie Wolontariusz Roku i planowanym na grudzień I Regionalnym Forum Wolontariatu w Legnicy.

Skąd na świecie bierze się dobro? Co sprawia, że ludzie chcą bezinteresownie zrobić coś dobrego dla innych?

- Dobro tkwi w każdym człowieku, ale potrzebne jest odpowiednie środowisko, aby mogło się zamanifestować. Na pewno wśród pozytywnych ludzi wyzwala się łatwiej niż w otoczeniu, które jest hermetyczne albo zepsute. Trudno przecenić wpływ rodziców, jeśli w wychowaniu dzieci kierują się wartościami. Często od nich pierwszych młody człowiek uczy się widzieć dobro, dzielić się dobrem i tworzyć wokół siebie lepszy świat. Tak starałem się postępować na długo zanim trafiłem do urzędu i dostałem misję tworzenia Centrum Wolontariatu Miejskiego. Już w szkole podstawowej organizowałem różne akcje o charakterze wolontariackim, choć wtedy jeszcze nikt nie używał słów, „wolontariat”, „wolontariusz”. Na takich jak ja mówiło się raczej: „społecznik”.

 

Objaśnijmy zatem, czym jest miejski wolontariat?

- W Legnicy jest ponad trzysta różnego rodzaju organizacji, stowarzyszeń, fundacji, klubów. Centrum Wolontariatu Miejskiego to taki projekt, który ma te wszystkie podmioty spinać, integrować. Chcemy im pomagać we wzajemnych kontaktach, żeby nie były skazane na działanie w osamotnieniu, ale mogły łączyć siły i razem realizować spektakularne inicjatywy na rzecz innych osób czy innych instytucji. Centrum Wolontariatu Miejskiego ma też dawać możliwość realizowania się jednostkom, które nie chcą formalnie przynależeć do żadnej organizacji, ale czują potrzebę zrobienia czegoś pożytecznego.

 

Jak zostać wolontariuszem w Legnicy?

- To proste. Pierwsze kroki należy skierować na stronę internetową www.team.legnica.eu. Trzeba podpisać zamieszczony tam regulamin i wypełnić formularz, by zostać zarejestrowanym w bazie jako wolontariusz. To minimum formalności niezbędne, abyśmy wiedzieli z kim współpracujemy. Po zatwierdzeniu zgłoszenia, wolontariusz może przeglądać oferty a potem z różnych propozycji współpracy wybierać te, które go zainteresują. Obie strony – wolontariusz i podmiot, który korzystał z jego pracy – mogą się wzajemnie oceniać, wystawiać sobie rekomendacje. Wszystkich użytkowników portalu obowiązuje przy tym zasada dobrowolności: angażują się tylko wtedy, kiedy mają czas i chęć, choć raz zapisani, są w bazie tak długo, aż sami się nie wypiszą. Nikt ich z tego nie rozlicza. Wolontariusz sam tworzy historię swojej aktywności. My weryfikujemy wyłącznie ilość godzin, jaką poświęcił dla innych, bo po przepracowaniu minimum 120 mamy dla niego certyfikat podpisany przez prezydenta Legnicy. Do certyfikatu dołączamy suplement, który opisuje między innymi: kompetencje, pracowitość czy sumienność wolontariusza. To dokumenty, które szczególnie dla młodych osób, podejmujących pracę zaraz po szkole, mogą być atutem przy negocjowaniu warunków zatrudnienia w firmie.

Powiedział Pan o jednej korzyści z bycia wolontariuszem. Są inne?

- Oczywiście. Korzyścią są kontakty, znajomości nawiązane w trakcie działalności wolontariackiej, zdobyte doświadczenie i umiejętności. Młodzi ludzie, którzy szukają swego miejsca w świecie, mają możliwość sprawdzenia w niezobowiązujący sposób, co im sprawia frajdę. Jeśli np. komuś nie spodoba się praca przy oprawie artystycznej jakiegoś wydarzenia, to być może następnym razem zgłosi się do obsługi medialnej i tam rozpozna swoje powołanie. My chcemy pilnować standardów, chociażby poprzez organizację szkoleń, podnosząc tym samym kwalifikacje ochotników. Staramy się tworzyć doskonałe warunki dla obu stron: żeby organizacja miała fajnego, przeszkolonego wolontariusza i żeby wolontariusz czuł się przydatny i potrzebny. Warto w tym miejscu podkreślić jedną rzecz: #TEAMLegnica to nie jest jakiś osobny wolontariat Urzędu Miasta w Legnicy, ale projekt realizowany w strukturach urzędu na rzecz wszystkich organizacji, instytucji i podmiotów fizycznych, które chcą działać w ten sposób. To narzędzie, z którego może skorzystać każdy, który go potrzebuje: instytucja, parafia, szkoła, firma, itd.

 

Co można powiedzieć o legnickim wolontariuszu? To raczej młody człowiek czy starszy? Czym się zajmuje?

- Przekrój jest przeogromny. Są wolontariusze przedszkolaki, uczniowie, a także seniorzy – już nieczynni zawodowo, ale poświęcający swój czas na działania społeczne. Dużo wolontariuszy organizuje się w zakładach pracy. Wolontariat pracowniczy to świetna forma aktywności i warto ją wspierać.

W Legnicy teraz właśnie trwa konkurs na Wolontariusza Roku 2019. Proszę o nim opowiedzieć.

- To pierwsza edycja konkursu. Chcemy pokazać tych niezwykłych zwyczajnych ludzi, którzy na co dzień pomagają innym. Zamierzamy wyłonić laureatów w pięciu kategoriach: Młody Wolontariusz (do 18 lat), Wolontariusz (19-59 lat), Wolontariusz Senior (powyżej 60 lat), Wolontariat Pracowniczy (grupa pracowników danej firmy) i Firma Odpowiedzialna Społecznie. Ma być to forma podziękowania dla wolontariuszy i pokazania tego, co robią. Może ich przykład stanie się impulsem dla pozostałych, którzy są chętni, ale do tej pory z jakiegoś powodu nie zostali jeszcze wolontariuszami.

 

Kto zgłasza kandydatury?

- Uważamy, że na docenienie zasługują wszyscy społecznicy, którzy pomagają komukolwiek w czymkolwiek. Dlatego prawo zgłaszania kandydatów do tytułu mają nie tylko organizacje, szkoły, fundacje, itp., ale też osoby fizyczne. Wnioski są do pobrania na portalu wolontariackim www.team.legnica.eu. Jeszcze do 22 października każdy może je wypełnić i złożyć. Później zbierze się Kapituła i dokona wyboru laureatów. Na uroczystej gali 6 grudnia odbędzie się ogłoszenie wyników oraz wręczenie statuetek.

Centrum Wolontariatu Miejskiego nie ogranicza się do koordynowania cudzych działań, ale też samo jest organizatorem takich działań jak np. #Ekopozytywni Idą w Miasto. Na czym to polega?

- Chcemy inspirować legniczan do angażowania się w troskę o przestrzeń publiczną. #Ekopozytywni Idą w Miasto to działanie o charakterze ekologicznym. Od czasu do czasu jako Ekopozytywni wchodzimy w różne rejony miasta, by sprzątać, sadzić roślinność czy edukować. Zachęcamy mieszkańców do dbania o środowisko naturalne i dajemy dobry przykład tym, którzy śmiecą, brudzą, niszczą nasze wspólne otoczenie. Drugi nasz projekt to #Team Od Podstaw – działanie mające na celu wdrażanie świadomego wolontariatu od przedszkola przez szkoły podstawowe i średnie. Traktujemy je jako lekcje wrażliwości na potrzeby innych. Uświadamiamy młodym ludziom, że żyjemy we wspólnej przestrzeni, razem, a nie każdy indywidualnie.

 

A na czym polega projekt “Uzależnieni od pomagania”?

- Jest to projekt wpisany w program promocji zdrowia „Zdrowa Legnica”, realizowany wspólnie w ramach współpracy z KGHM Polska Miedź S.A. Cieszymy się, że działanie wolontariackie wpisało się w realizowaną przez KGHM misję firmy społecznie odpowiedzialnej. Mamy nadzieję, że poprzez realizację wielu działań w ramach tego projektu uda się nam zachęcić nie tylko młode osoby do pomagania innym. W grudniu zorganizujemy I Regionalne Forum Wolontariatu, które będzie doskonałą przestrzenią do wymiany dobrych praktyk w zakresie realizowania działań społecznych przy wsparciu wolontariuszy. Jestem przekonany, że poprzez organizację tego dużego przedsięwzięcia w Legnicy uda się nam zainspirować organizatorów wolontariatu do realizowania ciekawych inicjatyw, a wolontariuszom udowodnić, że czas poświęcany innym społecznie nie jest czasem zmarnowanym, lecz inwestycją w przyszłość.Liczymy także, że dzięki Forum otworzy się wszystkim furtka do współpracy z instytucjami, organizacjami i wolontariuszami w całym regionie byłego województwa legnickiego. Projekt „Uzależnieni od pomagania” to forma społecznego coachingu, motywowania ludzi do działania na rzecz innych.

Rozmawiał Piotr Kanikowski

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1913 dni temu dnia 17/10/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 18, 2019 @ 2:59 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Są pieniądze na kontynuację “Filharmonii w Królewskiej”

Read More →