PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legnicki spektakl w finale konkursu “Klasyka żywa”

Przez   /   26/01/2023  /   No Comments

“Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Cieplaka – spektakl legnickiego Teatru Modrzejewskiej – znalazł się w gronie pięciu finalistów VIII edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Jury dokonało wyboru najlepszych spośród 36 przedstawień teatralnych biorących udział w tegorocznej edycji konkursu. Aż cztery finałowe przedstawienia powstały na Dolnym Śląsku. Poza “Snem srebrnym Salomei” z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy to „Ballady i romanse” wg Adama Mickiewicza z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego (reż. Piotr Soroka, Zdenka Pszczołowska, Błażej Peszek), „Ballady i romanse ver. 2022” wg Adama Mickiewicza z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu (reż. Roksana Miner) i „Wyskubki” Tadeusza Różewcza z Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich (reż. Paweł Kamza). Piątym zakwalifikowanym do finału spektaklem jest „Znachor” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (reż. Jakub Roszkowski).

“Sen” i reszta finalistów zostanie zaprezentowana w maju i czerwcu podczas 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Tam też ostatecznie rozegra się walka o nagrody za reżyserię, scenografię, muzykę, kreacje aktorskie. Wtedy też ogłoszony zostanie laureat Nagrody Głównej im. Wojciecha Bogusławskiego.

Konkurs “Klasyka Żywa” organizują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Po raz drugi w jej ośmioletniej historii Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zakwalifikował się do finału. W roku 2015 otrzymał II nagrodę (Nagrodę Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego) za najciekawsze odkrycie repertuarowe za spektakl „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jacka Głomba. Szczególnie doceniono wówczas pracę Roberta Urbańskiego, przyznając mu indywidualną nagrodę za opracowanie dramaturgiczne tekstu. Z nagrodą za chorografię wyjechał też z Opola Witold Jurewicz.

“Sen srebrny Salomei” w reż. Piotra Cieplaka miał premierę w listopadzie ub. roku. Podoba się publiczności i zbiera pochlebne opinie krytyków. Anna Wakulik, członkini Komisji Artystycznej VIII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” w recenzji opublikowanej niedawno na portalu e-teatr chwali m.in. powściągliwość legnickiej inscenizacji. “Piotr Cieplak i Robert Urbański wobec tekstu Słowackiego zachowali się (…) tak, jak zachować powinien się dobry fryzjer: przycięli, gdzie trzeba, rozprostowali, gdzie za bardzo się skłębiło, pocieniowali, położyli pasujący kolor” – pisze. Mocno chwali również aktorów. “Chcecie zobaczyć aktorskie twarze, z których każdą zapamiętacie? Zapraszam do Legnicy. Magda Biegańska sprawi, że to, co mogło w czytaniu wydawać się bełkotem, stanie się skonfliktowaną ze sobą i światem młodą kobietą o imieniu Salomea; Gabriela Fabian tak zagra księżniczkę Wiśniowiecką, to uwodzącą, to zakochaną, to manipulującą rojącymi się wokół niej pretendentami do ręki, że zachce wam się strzelić sobie romans; mocarny Paweł Wolak wejdzie na scenę i poznacie, co to jest siła męskiego głosu i wściekłego kozaka Sawy, który chciałby nie być tym, kim jest. Jeszcze tylko Joanna Gonschorek i Zuza Motorniuk pokażą, jaki mają wygar – czy w lirycznej ukraińskiej pieśni Popadianek, czy w zakończeniu, w którym śpiewają słowami Wernyhory jak na najlepszym rockowym koncercie – i można wracać na pociąg, zastanawiając się, dlaczego Jacek Głomb nie zachował się miłosiernie i nie zostawił kolegom dyrektorom tych aktorów – oddelegowałby chociaż po jednym do kilku zespołów i świat byłby piękniejszy.”

Legniczanie, macie ten skarb na wyciągnięcie ręki. Zanim legniccy artyści pojadą do Opola, już w ten piątek i sobotę pokażą “Sen srebrny Salomei” na Scenie Gadzickiego. 27, 28 stycznia, godz. 19, polecamy! Bilety są dostępne online w kasie teatru oraz na godzinę przed przedstawieniem, w miejscu jego grania : https://www.teatr.legnica.pl/bilety Rezerwacja telefoniczna: tel. 76 72 33 505. Rezerwacja elektroniczna: bilety@teatr.legnica.pl

“Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Cieplaka. Scenografia i kostiumy: Andrzej Witkowski. Muzyka: Paweł Czepułkowski. Konsultacje dramaturgiczne: Robert Urbański. Grają: Bogdan Grzeszczak, Bartosz Bulanda, Mateusz Krzyk, Magda Biegańska, Gabriela Fabian, Zuza Motorniuk, Paweł Wolak, Tomasz Lulek, Jakub Stefaniak, Joanna Gonschorek, Mariusz Sikorski, Łukasz Kucharzewski. 

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 450 dni temu dnia 26/01/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 26, 2023 @ 8:45 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →