Rozpoczął się Legnicki Festiwal SREBRO – jedno z największych i najciekawszych wydarzeń na kulturalnej mapie Legnicy, ale także Europy.
Wyjątkowo bogata tradycja Festiwalu sięga lat 70. ubiegłego wieku – to właśnie wówczas w Legnicy odbyły się pierwsze przeglądy biżuterii autorskiej. Od tamtej pory Legnicki Festiwal SREBRO przeszedł wiele transformacji, aby stać się jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych współczesnej biżuterii. Legnickie „SREBO” to, jak co rok, jedyna taka okazja, aby w najbliższej okolicy odkryć najnowsze i najciekawsze zjawiska w tej dziedzinie sztuki – zjawiska często zaskakujące, niezwykłe, a nierzadko też – szokujące.
Weekend Otwarcia Festiwalu, na który tradycyjnie złożą się wernisaże wystaw, gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, sympozjum „Granice Sztuki Globalnej” oraz wydarzenia towarzyszące, odbędzie się w dniach 10-11 maja 2024 r.
W tym roku na Konkurs wpłynęło ponad 500 prac autorstwa blisko trzystu artystów z rekordowej liczby 45 krajów, m.in. Chin, Norwegii, Korei, Dominikany, Kanady, Meksyku, Nowej Zelandii czy RPA. Temat tegorocznej edycji – EMPATIA – sprowokował twórców do refleksji na temat m.in. praw zwierząt, wojny na Ukrainie czy w Palestynie oraz praw mniejszości. Sobotni wieczór 11 maja z pewnością dostarczy emocji i wzruszeń, ponieważ to właśnie wtedy poznamy laureatów konkursu. Wręczone zostaną nagrody ufundowane m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Legnicy, Galerię Sztuki, a tradycyjne 5 kg srebra przekaże KGHM Polska Miedź S.A.
Ale legnickie SREBRO to nie tylko Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. W estetyczne podróże zabiorą nas także autorzy wystaw indywidualnych i zbiorowych. W tym roku SREBRO to 13 prezentacji, na których można obejrzeć ponad 1000 awangardowych obiektów wykonanych nie tylko ze srebra czy złota, ale też z nietypowych materiałów (popiół, plastik, ziemia czy włosy), oraz stworzonych za pomocą nowoczesnych technik (jak np. druk 3D).
Wśród ekspozycji uwagę zwraca wystawa niezwykle popularnej Mariko Kusumoto z Japonii, która ma na koncie nie tylko liczne sukcesy w świecie artystycznym, ale także współpracę z markami high-fashion, takimi jak Jean Paul Gautier czy Tiffany&Co. Półprzezroczyste, wielobarwne obiekty artystki przenoszą nas do świata na pograniczu bajki i podwodnego królestwa, nie pozostawiając odbiorcy obojętnego wobec kunsztu wykonania i wyobraźni autorki.
Podczas tegorocznego SREBRA zobaczymy także prezentacje słowackiego mistrza małych, rzeźbiarskich form – Petera Machaty oraz kolejnej japońskiej artystki Mari Ishikawy.
Nie zabraknie też tradycyjnego Debiutu. W tym roku swoją pierwszą wystawę indywidualną przedstawi Jonatan Poeche, student biżuterii ASP w Łodzi.
Na zwiedzających czekają także wystawy zbiorowe: jubileuszowy pokaz Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, biżuterii nawiązującej do komputerów i technologii przygotowanej przez Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou (Czechy), wystawa współczesnej biżuterii z bursztynem zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska oraz legnicka odsłona międzynarodowego festiwalu filmów inspirowanych biżuterią i sztuką użytkową – SMCK On Reel, którego organizatorem jest Shmuck magazyn z Grecji.
Pełen program wystaw (miejsca, godziny otwarcia) oraz wydarzeń towarzyszących (w tym harmonogram Weekendu Otwarcia) znajduje się na stronie silver.legnica.eu. Festiwalowe wystawy potrwają do lipca. Organizatorzy zaproponują ciekawy program towarzyszący, oparty na warsztatach dla dzieci i dorosłych, oprowadzaniach (pierwsze – już w Noc Muzeów, 18 maja) oraz spotkaniach z autorami i prelekcjach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY