POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legnicki Festiwal Srebro. Jak biżuteria dotyka Granic?

Przez   /   10/04/2015  /   No Comments

337 artystów z 42 państw przesłało 605 prac na tegoroczną edycję Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Inspirowało ich hasło “Granice”, ale – jak potwierdza zasiadająca w jury Zuzanna Skalska, analizatorka trendów w designie, konkurs dowiódł, że jeśli chodzi o wyobraźnię, granice nie istnieją. Nazwiska zwycięzców poznamy 16 maja podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu Srebro.

Od 28 kwietnia do 7 czerwca będzie można oglądać 23 wystawy składające się na Legnicki Festiwal Srebro. W tym dwie prezentujące prace nadesłane na prestiżowy 24. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Granice. To okazja by na własne oczy przekonać się, jak bardzo współczesna biżuteria artystyczna odbiega od popularnych przyzwyczajeń i zarazem jak fascynujące bywa podążanie tropami zostawionymi przez artystów.

- Co roku pojawia się jakaś zaskakująca interpretacja tematu, nowa technika, frapująca wcześniej nieznana osoba. Z reguły to takie prace przyciągają na siebie uwagę – mówi prof. Sławomir Fijałkowski, juror i konsultant Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej.

Oto poduszeczka, na której połyskuje srebrzyście kawałek metalu. Przypomina sprzedawany w aptekach nożyk do otwierania ampułek z lekami. W rzeczywistości jest wyrafinowanym biżuteryjnym cacuszkiem: ostrymi krawędziami nacina się skórę a potem własną krwią rysuje na skórze niepowtarzalne ornamenty.

Biżuterią są też odlane ze srebra foremki do ciastek. Wykonane z ich użyciem ciastka mają kontury państw. Kruche i delikatne.

Prześliczna bransoletka wygląda jak upleciona z cierni. Zdobi i rani, budzi zachwyt i zadaje ból jednocześnie.

Do tworzenia biżuterii artyści wykorzystują najróżnorodniejsze materiały: od jedwabnej nici po kość z czaszki psa, wysuszoną torebkę do herbaty lub pingpongi.

Legnicki Festiwal SREBRO to najstarsze, największe i najważniejsze wydarzenie artystyczne w dziedzinie biżuterii w Polsce i jedno z największych w Europie. Organizowany jest od 1979 r., najpierw jako krajowy, a obecnie międzynarodowy przegląd sztuki biżuterii. W tym czasie w Legnicy pokazano ponad sto tys. obiektów współczesnej sztuki złotniczej z 200 krajów. Z biegiem lat Konkurs umiędzynarodowił się, zyskał hasło przewodnie (inne co roku), a w jury zasiadała plejada sław nowoczesnej sztuki złotniczej i designu z całego świata. Corocznie na MKSZ napływa kilkaset prac z ponad 40 krajów, ale nie tylko ten fakt uczynił z Legnicy stolicę złotniczego wystawiennictwa. Przyczyniły się do tego również: otwarta formuła oraz jakość i rozmach imprezy, podczas której prezentowanych jest grubo ponad tysiąc eksponatów na kilkunastu wystawach grupowych i indywidualnych. Części wystawienniczej towarzyszą katalogi oraz dyskusje i wykłady autorskie. Naturalną konsekwencją dynamicznego rozwoju imprezy było jej przekształcenie w festiwal (Legnicki Festiwal SREBRO), na którego kulminację ściągają artyści, krytycy, komentatorzy i miłośnicy biżuterii z całego świata. Festiwal składa się zwykle z kilkunastu wystaw artystów z Polski i zagranicy. Wystawom towarzyszą liczne, interdyscyplinarne wydarzenia, jak m.in.: sesja teoretyczna Granice Sztuki Globalnej, projekcje filmów, koncert, warsztaty, happeningi, etc. Festiwal odbywa się co roku w maju w Legnicy. 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3508 dni temu dnia 10/04/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 10, 2015 @ 3:31 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sjaella

Legnica Cantat ma ciąg dalszy… w Poznaniu

Read More →