W Hucie Miedzi Legnica dobiegają końca prace przy budowie pieca wychylno-topielno-rafinacyjego (WTR) do przetopu złomów miedzianych. Dzięki nowemu piecowi i modernizacji wydziału elektrorafinacji zakład zwiększy produkcję miedzi elektrolitycznej z obecnych 115 tys. ton do 175 tys. ton. Na rozbudowę huty KGHM przeznaczył ćwierć miliarda złotych.
Inwestycja jest gigantyczna. Zużyto na nią – jak wyliczył KGHM – 5,5 tys. metrów sześciennych betonu, 350 ton stali zbrojeniowej, 550 ton konstrukcji stalowych, 55 kilometrów kabli i 5 tys. metrów rur.
Piec WTR ma też gigantyczne znaczenie dla przyszłości Huty Miedzi Legnica, bo pozwala znacząco zwiększyć produkcję i utrzymać zatrudnienie. Rozwiewa obawy towarzyszące kilka lat temu budowie pieca zawiesinowego w Głogowie, że legnicki zakład przestanie być KGHM-owi potrzebny.
Piec WTR o pojemności 300 ton – jedyny w Polsce – służy do przetopu złomów miedzianych, choć w razie potrzeby będzie można do niego dolewać również płynnej miedzi. Ma inną konstrukcję, inną moc palników i bardziej specjalistyczne przeznaczenie niż dwa piece anodowe stojące dziś na wydziale rafinacji ogniowej. Ale efekt przebiegającego w ich wnętrzach procesu będzie ten sam: miedziana anoda, którą później trzeba będzie poddać elektrorafinacji w wannach galwanicznych.
Obecne moce produkcyjne wydziału elektrorafinacji nie wystarczą, aby przerobić dodatkowe anody ze złomów na katody. Dlatego zdecydowano się na zmianę technologii z tradycyjnej (czysta miedź osadza się na miedzianej blaszce o grubości 1 mm i razem z nią tworzy katodę) na bezpodkładkową (czysta miedź osadza się na stalowej matrycy wielokrotnego użytku i po zakończeniu elektrorafinacji jest z niej maszynowo zdzierana). To drugi etap inwestycji. Zgodnie z harmonogramem powinien zostać zrealizowany do końca 2019 roku.
Dzięki piecowi WTR oraz wprowadzeniu najnowocześniejszej na świecie technologii elektrorafinacji, legnicka huta zwiększy swoje moce produkcyjne o ok. 40 proc. bez instalowania dodatkowych wanien i rozbudowy hali. To prawdziwa rewolucja – największa modernizacja huty od czasów jej powstania.
FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ (źródło: Twitter.pl/ KGHM Polska Miedź S.A.)