Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Legnica wyróżniona za to, że dba o miejskie pszczoły

Przez   /   15/11/2019  /   1 Comment

Legnica została wyróżniona w ramach III edycji inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej edycji w Warszawie, organizatorzy ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, nagrodzili 10 gmin, które zrealizowały najciekawsze i wyróżniające się działania na rzecz poprawy warunków życia owadów zapylających.

Legnica jest jedną z 269 gmin, które przyłączyły się do tegorocznej edycji „Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom”, który jest częścią realizowanego od dziewięciu lat programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Gmina Legnica ograniczyła koszenie terenów z roślinami synantropijnymi (np. mak polny, kąkol, mlecz zwyczajny czy chaber bławatek), aby dopuścić do ich kwitnienia i zapewnić pokarm owadom zapylającym. W porozumieniu z legnickimi pszczelarzami powstał też program zakładania sieci pasiek miejskich.

„Zdrowie i środowisko – ratujmy pszczoły” to natomiast projekt realizowany w gminie przez Miejskie Centrum Kultury w Legnicy. W jego ramach odbyły się liczne warsztaty, których bohaterkami były pszczoły, festyn rodzinny „Dzień Pszczoły” i konkurs literacki pt. „Pszczoła – zdrowie człowieka i środowiska”. W ogródku Miejskiego Centrum Kultury utworzono wspólnie z dziećmi rabatę z kwiatami przyjaznymi pszczołom i zamontowano domki dla owadów zapylających. Gmina opracowała także specjalne ulotki „Sposoby na ratowanie pszczół”, które były rozdawane mieszkańcom. Wielki Dzień Pszczół obchodzono w legnickiej palmiarni, gdzie zorganizowano warsztaty pod hasłem „Pszczoły – nasi mali przyjaciele”.

Legnica po raz trzeci przystąpiła do „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Kontynuując działania na rzecz pszczół doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważną i nieodłączną częścią światowego ekosystemu są te owady. W tym roku opracowaliśmy program „Sieć Pasiek Miejskich”. Naszą misją jest jej dalszy rozwój. Tworzymy miejsca, gdzie te pożyteczne owady będą mogły znaleźć pokarm oraz schronienie. Na terenach zielonych sadzimy co roku tysiące roślin miododajnych, dobranych tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczół. – komentuje Tadeusz Krzakowski, Prezydent Miasta Legnicy.

Celem „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” jest zwrócenie uwagi na problem spadku liczebności pszczół oraz aktywizacja gmin z całej Polski do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających. Gminy, które poprą Manifest oraz zrealizują działania na rzecz pszczół, otrzymują prawo posługiwania się tytułem i logotypem Gminy Przyjaznej Pszczołom. Do „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” może przystąpić każda gmina, która dostrzega kluczową rolę pszczół dla ekosystemów i konieczność dbania o zachowanie bioróżnorodności oraz aktywnie działa w tym obszarze. W trzecim roku trwania inicjatywy Manifest podpisało o 27% więcej gmin niż w roku ubiegłym, a dzięki podjętym przez nie działaniom posadzono łącznie blisko 450 000 roślin przyjaznych pszczołom, ponad 100 000 krzewów, blisko 30 000 drzew oraz ponad 22 mln m2 łąk kwietnych. Ponad to, gminy angażowały się m.in. w takie przedsięwzięcia jak organizacja: warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotyczących ochrony pszczół; pikników i festynów dla mieszkańców, spotkań z przyrodnikiem lub pszczelarzem nt. ochrony przyrody i pszczół czy konferencji dla rolników oraz miłośników ogrodnictwa nt. ochrony pszczół i sadzenia roślin przyjaznych pszczołom.

Firma ZT Kruszwica S.A., inicjator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” oraz inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”, postanowiła wyróżnić 10 gmin, które podjęły w ramach programu najciekawsze oraz wyróżniające się działania. W tym gronie znalazły się: Białystok, Elbląg, Poznań, Pszczółki, Gostycyn, Legnica, Lubin, Szczaniec, Świeradów-Zdrój oraz Wołomin. Przedstawiciele gmin najbardziej zaangażowanych
w ochronę owadów zapylających otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wzięli udział
w praktycznych warsztatach, podczas których mogli dowiedzieć się m.in. jak promować gminę przez aspekty środowiskowe i turystyczne.

Od dawna uważnie śledzimy działania gmin i cieszy nas, że coraz więcej samorządów angażuje się w poprawę warunków życia owadów zapylających. Co więcej, biorą w nich udział całe społeczności lokalne – od przedszkolaków i uczniów, przez różne organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego wspierane przez lokalny samorząd, po grupy mieszkańców z osiedli, dzielnic czy sołectw. Mamy nadzieję, że działania na rzecz ochrony pszczół i osiągane przez gminy sygnatariuszki „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” społeczno-edukacyjne efekty, będą inspiracją dla pozostałych samorządów – komentuje Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica S.A.

Więcej informacji o Manifeście na stronie: pomagamypszczolom.pl.

Źródło: first aid communication

FOT. FIRST AID COMMUNICATION, PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

1 komentarz

  1. xxx pisze:

    A na zdjęciu truteń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_5342,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Koniec sporu zbiorowego w MOPS. Jest porozumienie

Read More →