Początek wiosny to taki moment, kiedy większość osób nabiera apetytu na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jesienno-zimowe lenistwo i przesiadywanie popołudniami w domu zdążyło już nam się znudzić. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wcale wyjeżdżać gdzieś daleko, żeby nacieszyć się piękną pogodą. Legnica jest coraz bardziej doceniana przez turystów i zaliczana do najbardziej przyjaznych miast Polski. Wystarczy spojrzeć chociażby na pozytywne opinie na portalu Tripadvisor dotyczące atrakcji miasta, tutejszych restauracji i hoteli. Wielu ocenia Legnicę jako kulturalną perełkę Polski. Mamy być z czego dumni!
Legnica – jedna z kulturalnych perełek Polski
Wygląda na to, że Legnica kwitnie nie tylko wiosną. A to między innymi za sprawą licznych instytucji kulturalnych i organizowanych cyklicznie imprez (również takich o zasięgu międzynarodowym).
Przez wiele lat Legnica kojarzona była z jedynym miejscem na mapie Polski, które zrzesza twórców rysunku i satyry. Ciekawe, czy Andrzej Tomiałojć i Robert Szecówka w momencie stworzenia słynnego Satyrykonu, zdawali sobie sprawę, że ich przedsięwzięcie w ciągu kilku dekad zmieni charakter z wydarzenia lokalnego na wielki międzynarodowy festiwal, obsypany wieloma nagrodami (m.in. 5 gwiazdkami przyznanymi przez Federację Organizacji Rysowników)? Obecnie, międzynarodowa wystawa Satyrykon jest konkursem, na który rok rocznie wpływają prace utalentowanych malarzy, rysowników, grafików, plakacistów czy fotografików.
Legnica – nie tylko dla rysowników
Pisząc o atrakcjach kulturalnych naszego miasta, grzechem byłoby nie wspomnieć także o muzyce, filmie, czy ciekawych instytucjach. Bo Legnica słynie nie tylko z Satyrykonu. Tutaj chyba każdy znajdzie coś dla siebie…
Co roku w maju ma miejsce Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat” – wydarzenie, które sprawia, że na moment Legnica zamienia się w prawdziwie muzykalne miejsce. Przy okazji organizuje się tutaj wiele imprez towarzyszących – również o charakterze muzycznym (koncerty, seminaria).
Inną ciekawą atrakcją jest Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej „Ekopiosenka”, organizowany co roku przez Młodzieżowe Centrum Kultury, czy chociażby Legnickie Wieczory Organowe albo Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Młody Paganini.
Warto wspomnieć, że Legnica wielokrotnie miała też zaszczyt „zagrać” w filmach, służąc jako plener. Na przykład, w 2007 roku w okolicach legnickiego dworca PKP, Parku Miejskiego, Rynku, teatru im. H. Modrzejewskiej kręcono sceny do produkcji „Mała Moskwa”.
Miasto, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością…
Słynne Muzeum Miedzi, założone w 1962 roku, pamięta doskonale realia XVIII wieku, bowiem znajduje się w budynku pałacu opatów z Lubiąża, wzniesionym w 1728 roku. Poza ekspozycją związaną z miedzią zobaczymy tutaj również wystawy okolicznościowe oraz wystawę poświęconą historii Legnicy.
Inną ciekawą instytucją jest oczywiście Galeria Sztuki, która zasłynęła mi.in dzięki galerii srebra w jednym z jej oddziałów; w kamienicy „Pod Przepiórczym Koszem”. Dzisiaj jest to punkt obowiązkowy na mapie każdego turysty zwiedzającego Legnicę.
Natomiast jeśli chodzi o relaks i spędzanie czasu wolnego – absolutnym numerem jeden na podstawie recenzji użytkowników portalu Tripadvisor jest Park Miejski. „Legnickie zielone płuca”, „Legnicki Central Park”, „Cudowne miejsce” – tak wypowiadają się na temat parku zarówno mieszkańcy Legnicy jak i przyjezdni.
Wygląda więc na to, że Legnica ma bardzo wiele do zaoferowania – zarówno wielbicielom sztuki, kultury, architektury, jak i osobom, które zamierzają tu wpaść i odpocząć. Nie brakuje też miejsc, w których można dobrze i smacznie zjeść. W chwili obecnej wspomniany wyżej portal Tripadvisor wyróżnia między innymi restauracje: Tivoli, Vis a Vis, Tradycję, czy Schadzkę. A jest to przecież tylko niewielki wycinek z legnickiej oferty kulinarnej.
Artykuł napisany we współpracy z Magazynem Lottoland Polska.