„Różni na zewnątrz, tacy sami w środku” – głosi pewien billboard ukazujący czwórkę młodych ludzi reprezentujących różne kultury, ubiory, subkultury. „Kiedy jestem ważniejszy?” – pyta inny, na którym popiersie młodego człowieka przedzielone jest na pół i ukazuje go w dwóch różnych światach i otoczeniu – jedna połowa „drinkuje”, druga spoczywa w trumnie. „Szłam na uczelnię, zapomniałam insuliny” – głosi następny wielkoformatowy obraz, na którym młodą leżącą na ulicy dziewczynę mijają przechodnie. Prowokacja artystyczna? Młodzieńcza bezkompromisowość? Intrygująca kampania?
Wszystko po trosze. To jeden z pomysłów „Obywateli Nieznanych”. Ta nieformalna grupa w trzyosobowym składzie zawiązała się przed wakacjami, by wykorzystać je do edukacji poprzez sztukę i twórczej animacji młodzieży w jej czasie wolnym. Z inicjatywy Bartłomieja Sroki i Dagmary Angier-Sroki i pod ich okiem, legniccy nastolatkowie znów mogli spróbować swych sił w działaniach prospołecznych i proobywatelskich, a także poeksperymentować z nowoczesnymi mediami sztuki. Umożliwiła im to mikrodotacja w ramach projektu OdDolny Śląsk.
Tytuł akcji nawiązuje do podobnego projektu dla gimnazjalistów i licealistów, który odbył się w Legnicy w 2013 r. Jego zamysłem ponownie stało się umożliwienie młodym ludziom publicznie zabierania głosu, by mogli opowiedzieć swym rówieśnikom i dorosłym o swoim świecie, swoich problemach, swoim językiem. I nietypowymi środkami. „Starsi nadużywają wobec młodzieży monologów, wykładów, sugestywnego „wszystkowiedzącego” tonu. A uczniowie odbierają świat inaczej – jako kosmos komunikatów, chwytliwych haseł, agresywnych reklam, oderwanych obrazów, sugestywnych szybko zmontowanych strumieni świadomości na kolorowym ekranie albo w wirtualnym świecie. Żyją i myślą obrazem. Daliśmy im więc możliwość, by stworzyli go narzędziami artystycznymi –projektowaniem graficznym przy użyciu programów graficznych, pracą w studio fotograficznym i plenerze” – opowiadają pomysłodawcy.
Zajęcia i warsztaty, w których brała udział zainteresowana młodzież odbyły się w siedzibie Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych. „W kwestiach organizacyjnych pomogło SIT, którym zawiaduje zawsze chętna do współpracy Kasia Kaźmierczak, natomiast w inicjacyjnej grupie nieformalnej znalazła się z nami Justyna Teodorczyk – osoba, która od lat propaguje sztukę, szczególnie tę w nowoczesnych wydaniach, i której młodzież nigdy nie była obojętna” – mówi B. Sroka.
Projekt ON – Obywatel Nieznany – FLASH zrealizowany w ramach projektu Od Dolny Śląsk, dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, realizowany przez Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich i Fundację „Wrzosowa Kraina” zakłada kilka etapów. Pierwszy z nich to działania plastyczne i konceptualne czyli wymyślanie i projektowanie kampanii, drugi – jej wirtualne symulacje w przestrzeni publicznej. Kolejny krok to wykonanie tzw. rezultatów materialnych – przypinek, naklejek, które młodzi przekażą młodym podczas akcji społecznej.
Dla uczniów taka zabawa w kampanię obywatelską to wielkie wyzwanie. Gdy oddano im odpowiedzialność za słowa i obrazy wykazali się dojrzałością, a jednocześnie nie stracili ostrości widzenia i optyki właściwej dla grupy społecznej, którą reprezentują. Ich plakaty i komunikaty dotyczą bardzo ważnych z ich perspektywy kwestii tożsamościowych, społecznych, dotyczących relacji międzyludzkich, ale też konkretnych problemów wynikających z np. życia w aglomeracji. Ich głosy podnosiły zagadnienia m.in. tolerancji czy akceptacji wizerunku sprzecznego z narzucaną presją wyglądu, zachowania, ale również znieczulicy wobec zwierząt czy braku ścieżek rowerowych w mieście. Zagadkowe billboardy to nie ostatnie słowa młodych obywateli.
Taka prosta sprawa a wydaje sie…. ze chce sie zyc.