POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Legnica buduje z postępem – grzejniki zastępuje matami

Przez   /   01/04/2016  /   No Comments

Na swoim osiedlu przy ul. Makuszyńskiego w Legnicy Towarzystwo Budownictwa Społecznego Kamienna Góra wprowadza pionierskie rozwiązanie. Nowy budynek usługowy będą zimą ogrzewać a latem schładzać do przyjemnej temperatury zamontowane na suficie maty kapilarne. Jak twierdzi Marcin Owczarek, prezes spółki Hennlich, system może być z powodzeniem stosowany w szpitalach, szkołach, biurach.

Prezes Owczarek przyrównuje produkowane przez siebie maty do sieci żył rozprowadzających krew po organizmie. Na wzór ludzkiego ciała budynek oplata leciutka siatka ukrytych pod sufitami niebieskich rurek z elastycznego i trwałego tworzywa sztucznego. Zimą, gdy chcemy szybko ogrzać pomieszczenia do temperatury 23/24 stopni Celsjusza, wpuszczamy wodę mającą ok. 30 stopni. Latem, gdy zależy nam na schłodzeniu nagrzewającego się wnętrza, woda jest zimna.

- System działa na zasadzie promieniowania ciepła i zimna – mówi Marcin Owczarek. – Gwarantuje użytkownikom nie tylko termalny komfort, ale też niskie koszty eksploatacji.

Władysław Niemas, prezes kamiennogórskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, myśli wykorzystać maty kapilarne do ogrzewania nowych mieszkań w Szklarskiej Porębie i w Oławie. Powstający na rogu ul. Złotoryjskiej i Makuszyńskiego w Legnicy budynek usługowo-biurowy traktuje jako swoisty poligon, ale też początek nowego etapu w rozwoju TBS.

- Myślę, że piszemy nowy rozdział nie tylko w historii TBS Kamienna Góra, ale wszystkich TBS-ów w Polsce – mówi Władysław Niemas. – Jesteśmy zrzeszeni w Polskiej Izbie gospodarczej TBS. Myślę, że koledzy i koleżanki z innych TBS-ów przyjadą do Legnicy obejrzeć, jak ta nowa technologia się sprawdza, a po zasięgnięciu opinii zaczną wdrażać podobne rozwiązania w swoich zasobach. Przy pozyskiwaniu kredytów będzie się liczyła innowacyjność oraz wykorzystanie czystych źródeł energii. Maty kapilarne to krok w tym kierunku.

Gmina Legnica – większościowy udziałowiec TBS Kamienna Góra – z satysfakcją obserwuje innowacyjne rozwiązania zastosowane w zasobach spółki. Maty kapilarne współgrają z prezydencką wizją Legnicy jako miasta nowoczesnego, korzystającego z technologii XXI wieku.

- O nowoczesności decyduje nie tylko urząd miasta czy poległe mu jednostki, ale też inne podmioty – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Nowoczesność wyraża się między innymi innowacyjnością rozwiązań stosowanych w budownictwie przez deweloperów czy indywidualnych inwestorów. Będąc w Poznaniu miałem okazję zapoznać się z jednym z najnowocześniejszych w Europie obiektów, w którym zastosowano ten sam system grzewczy. Cieszę się, że nowa technologia wkroczyła także do Legnicy.

Na razie budynek na rogu ul. Złotoryjskiej i Makuszyńskiego nie ma najemcy. Dobiegają końca prace wykończeniowe, ale prezes Niemas  deklaruje, że jeśli szybko zgłosi się chętny,  wciąż można dostosować wnętrza do jego potrzeb. Mogłoby tu powstać, na przykład, prywatne przedszkole – dość liczne (ok. 1200 mieszkańców) osiedle plus decyzja rządu znosząca obowiązek nauki szkolnej dla sześciolatków gwarantują powodzenie takiej inicjatywie.

TBS Kamienna Góra ma w Legnicy 9 budynków i około 500 mieszkań. W planach następne 12.

- Jesteśmy za tym, by TBS budował w Legnicy kolejne mieszkania – mówi Tadeusz Krzakowski.  - Gdy pan prezes zakończy obecne inwestycje, będziemy negocjować warunki kolejnych przedsięwzięć. Spółka przedłożyła nam plany co do zagospodarowania działki w sąsiedztwie istniejących już obiektów na ul. Makuszyńskiego. Otwarta jest kwestia udziału gminy w tym projekcie. Przewidujemy również realizację obiektów na Zakaczawiu, gdzie mamy wolne w pełni uzbrojone i atrakcyjnie zlokalizowane działki po wyburzonych kamienicach, których stan techniczny wykluczał opłacalność remontów. Także tam chętnie widziałbym  TBS jako inwestora.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-264805

Kierowca próbował pobić policjanta. Było pite

Read More →