Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

LCK sfinansuje 4 pomysły legniczan na imprezy

Przez   /   29/08/2017  /   No Comments

Legnickie Centrum Kultury podzieliło 22 tys. zł z programu Dom Kultury+ pomiędzy 4  inicjatywy zgłoszone przez mieszkańców.  Dzięki temu jesienią odbędą się festyn retro pod hasłem “Dzień sto lat temu”, koncert awangardowej muzyki bezogródkowej “Fabryka fortepianów”, Festiwal Sztuki Kolorowej oraz  hiphopowy Graffiti Jam. Na wszystkie imprezy – wstęp wolny.

 

W maju Legnickie Centrum Kultury zaproponowało mieszkańcom, by zgłaszali się ze swoimi inicjatywami kulturalnymi. Najlepszym obiecano dofinansowanie w ramach grantu z Narodowego Centrum Kultury (22 tys. zł). Spłynęły 34 pomysły, najróżnorodniejsze: od śniadania na Zosinku i rozstawienia na noc w parku namiotów dla dzieci po festiwal bardowski (TUTAJ LISTA). W głosowaniu legniczanie sami wyłonili zwycięzców.

- Gdy podzieliliśmy pieniądze na 3 inicjatywy, zrobiło nam się żal czwartej, hiphopowej, bo też była świetna. Zapytaliśmy więc zwycięzców, czy zechcą oddać część swojej puli, by i ona mogła się odbyć. Wszyscy przytaknęli. Więc hiphopowcy również dostali szansę zrealizowania swojego projektu – ogłasza Justyna Teodorczyk, wicedyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Kreatywność mieszkańców zrobiła duże wrażenie na Ewie Szczecińskiej-Zielińskiej, dyrektor wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Legnicy. Padła deklaracja, że ratusz sfinansuje piątą imprezę z listy: LCA Głos Miasta czyli BBoy Jam z udziałem lokalnych i przyjezdnych tancerzy breakdance.

Pełną parą idą przygotowania do wszystkich pięciu przedsięwzięć.

Już 2 września BBoysi z legnickiej grupy Bessali organizują LCA Głos Miasta – BBoys Jam czyli zawody breakdance z udziałem tancerzy z Legnicy i innych miejscowości (Rynek, godz. 14-19).

- BBoying to – obok didżejów, graffiti i rapu – jeden z filarów kultury hiphopowej, która ludziom kojarzy się tylko z wandalizmem i wulgaryzmami.My chcemy pokazać, że jest inaczej; że opiera się kreatywności i odciąga młodych od złych rzeczy – mówią Przemysław “Sokół” Sokołowski i “Jonatan Jony”, pomysłodawcy imprezy.

Nie będzie to jedyne hiphopowe wydarzenie tej jesieni w Legnicy. 9 września odbędzie się turniej na rymy dla lokalnych raperów..  A na 4 listopada zapowiadany jest Graffiti Jam, podczas którego powstaną murale inspirowane bitwą legnicką.

Za pieniądze z programu Dom Kultury + 8 września młodzież z grupy Legnica Aktywnie i Kreatywnie zorganizuje swój Festiwal Sztuki Kolorowej w Parku Bielańskim. Będzie naprawdę kolorowo, bo organizatorzy rozdadzą uczestnikom 500 woreczków z proszkami Holi, do obrzucania się podczas koncertów. Na scenie wystąpią m.in. legnicki zespół Zielony Groszek, Patrycja Kamola ze swym nowym projektem, grupa Motor in Corn z Rawicza oraz lubinianka Ola Małecka. Karykaturzysta Ovidiu Lascar będzie wykonywał karykatury uczestników zabawy. W otwartej strefie plastycznej będzie można zrobić użytek z płócien, farb i pędzli. Akcja “Złap kontakt” pomoże przełamać nieśmiałość i poznać nowych ludzi. Dla zmęczonych zostanie stworzona strefa chillout z karrimatami i muzyką. Podczas festiwalu odbędzie się zbiórka pluszowych maskotek, które zostaną przekazane na oddział pediatrii. Pierwsze 50 osób które przyniosą pluszaki otrzymają w zamian paczkę kolorowego proszku Holi.Na zakończenie Dawid Stefanik zapowiada ekscytujący  fireshow w wykonaniu młodych tancerzy ognia z Legnicy.

W konkursie Dom Kultury + zwyciężył pomysł Magdaleny Lipińskiej – na dzień sprzed stu lat. Zostanie zrealizowany 1 października. Kawałeczek współczesnej Legnicy – plac Orląt Lwowskich przy kurii – zamieni się wówczas w kawałeczek Legnicy sprzed stu lat. Będą przechodnie wystylizowani na rok 1917, zabytkowe automobile, gazeciarz, kataryniarz, grający na ulicy zespół jazzowy Dąbrowski-Kłosowski, wieczorna potańcówka pod gołym niebem, w świetle ulicznych latarni, bryczki do przejażdżek. Zaplanowano też biesiadę. Łasuchy będą mogły spróbować słynnych legnickich bomb, o ile znajdzie się śmiałek gotów je przygotować według starego niemieckiego przepisu .Magdalena Lipińska zachęca legniczan, by włączyli się do zabawy i dołożyli swoją cegiełkę do tego święta. Poszukiwani są na przykład fotografowie, którzy będą wystylizowanym przez specjalistów ludziom robić zdjęcia w sepii.

- Jeśli pomysł się przyjmie, za rok będziemy mogli powrócić do Legnicy z roku 1918 – proponuje Magdalena Lipińska.

Na 7 października zapowiadana jest impreza według pomysłu Renaty Michajłów: Fabryka Fortepianów. W pomieszczeniach ośrodka teatralnego Nowy Świat ustawione zostaną trzy fortepiany, przy których zasiądą Andrzej Janiga, Damian Zyber i Jacek Muzioł, by wspólnie na żywo tworzyć “bezogródkową”, szaloną, porywającą, freestylową muzykę. Jeden jest muzykiem klasycznym, drugi jazzuje, trzeci słynie z muzycznych rozrób, bo grał już np. na wiadrach z Castoramy. Miks ich osobowości obiecuje wieczór pełen niespodzianek. Trochę to będzie koncert, a trochę spektakl, po poza pianistami przed publicznością pojawi się jako pająk akrobatka i aktorka Natalia Biegaj.

Justyna Teodorczyk, wicedyrektor LCK, zapowiada, że jej instytucja chce iść za ciosem: odtąd co roku będzie ogłaszać podobne konkursy. LCK uruchomi kulturalny budżet obywatelski i co roku będzie przekazywał określoną pulę środków na organizację inicjatyw kulturalnych zgłoszonych i wybranych przez mieszkańców Legnicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

otwarcie_sezonu_turystycznego_2025

Serce dolnośląskiej turystyki będzie bić w Legnicy

Read More →