AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Kulminacja Legnickiego Festiwalu Srebro już jutro

Przez   /   12/05/2022  /   No Comments

Już jutro rozpocznie się kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO. 13 i 14 maja Legnica zamieni w stolicę złotniczego świata, przyciągając twórców biżuterii artystycznej z całej Europy. Galeria Sztuki zaprasza tym goręcej, że po dwuletniej przerwie powracają stacjonarne, tradycyjne wernisaże. Otwarcia festiwalowych wystaw oraz wydarzenia towarzyszące będą okazją do spotkań w gronie miłośników i twórców biżuterii artystycznej, a także świetną okazją do przyjrzenia się najnowszym trendom panującym w tej niszowej dziedzinie sztuki.

Srebrny weekend rozpocznie się w piątek o godzinie 18.00. W programie m.in. otwarcie „Holowni”, która swą nazwę zawdzięcza miejscu prezentacji – Holowi Teatru Modrzejewskiej. 13 maja odbędzie się także wernisaż wystawy „Wspomnienia” Angeliki Kwiatkowskiej, najmłodszej z prezentowanych artystek, debiutantki i katowiczanki, z którą spotkamy się w Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem. Otwarcie wystawy pt. „W kontakcie”, prezentującej działalność Wydziału Projektowania w Metalu Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych i Sztuki z Hildesheim (Niemcy) uświetni obecność jej wykładowców i pedagogów. Po spotkaniu z niemiecką szkołą w Galerii Satyrykon przeniesiemy się do Otwartej Pracowni Sztuki. Justyna Stasiewicz z Warszawy, absolwentka łódzkiej ASP, zaprosi do dotykania prezentowanej biżuterii. Fanom fotografii i plakatu polecamy otwarcia ekspozycji pokonkursowej „Dotyk” i konkursu na projekt plakatu promującego 30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej.

Kulminacyjną sobotę 14 maja otworzy sesja popularno-naukowa pt. „Granice Sztuki Globalnej”. Autorzy wystaw rozwiną temat swojej twórczości, a spotkanie rozpocznie wykład o eksperymentach w sztuce mających za przedmiot ciało lub dotyk, nawiązując w ten sposób do hasła przewodniego tegorocznego Festiwalu, która brzmi „Dotyk”. Wykłady i prezentacje rozpoczną się o godz. 11:00 w Sali F. Po niej, na terenie holu Hotelu Qubus zostanie otwarta wystawa „Integracje” meksykańskiego twórcy pracującego z bursztynem, Alberto Dávila Quesady. Następnie spotkamy się w Galerii Ring, gdzie odbędzie się wernisaż pokazu prac z Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki pod nazwą „Silver meetings 2.0”. Wystawa jest swoistym spotkaniem z najnowszą historią współczesnej biżuterii autorskiej – zobaczymy na niej prace nagrodzone i wyróżnione w minionych edycjach legnickiego Konkursu. W Muzeum Miedzi o wystawie „Spojrzenie…” prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych opowie jego Prezes, które zrzesza polskich twórców, natomiast swoją najnowszą kolekcję biżuterii dłoni przybliży z kolei Andrzej Boss. Prezentacja profesora łódzkiej ASP nosi tytuł „Na własną rękę” i jest zbiorem prac, które pełnią rolę amuletów i masażerów, niosących ukojenie w czasach medialnej hiperaktywności. Następnie w głównej siedzibie Galerii Sztuki spotkamy się z Felicią Mülbaier. Jej „Spotkania – refleksja nad naturą czasu” to indywidualna wystawa, na której zobaczymy poetyckie szkice i subtelne, lecz wyrafinowane formy wykonane w kamieniach, głównie – lapis lazuli i rubinie. Poprzez swoją twórczość artystka opowiada o ważnych spotkaniach, które wywarły wpływ na jej artystyczną ścieżkę. W sobotę uroczyście otwarta zostanie także wystawa Amberif Design Award pt. „Bursztyn jako nagroda!”.

Największe emocje czekają nas w sobotni wieczór. Podczas wernisażu wystawy 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” poznamy jego laureatów. Przypomnijmy, jury konkursu oceniło w tym roku ponad 400 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów.

Kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO będzie też okazją do zakupu festiwalowych gadżetów (m.in. podstawki pod telefon, torby, przypinki i kubki) oraz zestawy katalogów wystaw.

Wystawy Legnickiego Festiwalu SREBRO potrwają do czerwca. Szczegółowy program wystaw oraz kulminacji dostępny jest tutaj. Wstęp wolny.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. / RYC. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 7 dni temu dnia 12/05/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 12, 2022 @ 3:01 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

LC-plakat

Legnica Cantat 52 zacznie się od śpiewania w autobusach

Read More →