Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej zaakceptował zaproponowane przez Ewę Kopacz zmiany na listach do Sejmu. Grzegorz Schetyna zamiast w Legnicy będzie jedynkę w Kielcach. Jego miejsca nie zajął – jak spekulowano – Robert Kropiwnicki, ale Stanisław Huskowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Dalej jest po staremu: nr 2 – Ewa Drozd, nr 3 – Piotr Miedziński. Poseł Kropiwnicki pozostał schowany na dalekim ósmym miejscu.
Portal 300Polityka.pl publikuje nazwiska z pierwszych trójek we wszystkich okręgach. Ciekawym polecamy zajrzeć TUTAJ.
Urodzony we Wrocławiu w 1953 roku. Polityk, samorządowiec i opozycjonista w czasach PRL. Jego korzenie wywodzą się z Solidarności, w której działał także ojciec Tadeusz. Swoją pracę na rzecz opozycji demokratycznej rozpoczął w 1978 roku. Razem z Władysławem Frasyniukiem i Józefem Piniorem był organizatorem słynnej akcji ukrycia 80 milionów dolnośląskiej Solidarności przed zablokowaniem ich przez władze PRL.
W 1977 roku uzyskał tytuł magistra fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim, by później zostać asystentem w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej. Jego pracę naukową przerwało wyrzucenie z uczelni z powodu działalności antykomunistycznej. Jako działacz opozycji pełnił funkcje członka Prezydium Zarządu Regionu Dolnego Śląska NSZZ „Solidarność” i jego rzecznika prasowego. Był także delegatem na pierwszy Krajowy Zjazd Związku i czynnie wspierał działalność prasową organizacji poprzez stworzenie m.in. drukarni, zajmującej się powielaniem niezależnych wydawnictw, serwisów informacyjnych i biuletynów „Solidarności”. W dobie przemian systemowych w 1989 roku, zaangażował się w prowadzenie kampanii Komitetu Obywatelskiego “Solidarności” w Wałbrzychu. Później w demokratycznej już Polsce zajął się propagowaniem idei samorządności lokalnej, współtworząc struktury ogólnopolskiej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Pełnił także funkcję dyrektora Dolnośląskiego Centrum Szkolenia Samorządowego w latach 1990-93. Od 1994 roku bezpośrednio zajął się polityką lokalną, pełniąc przez 10 lat mandat radnego Rady Miejskiej Wrocławia. W ciągu dekady był m.in. wiceprzewodniczącym Rady, wiceprezydentem Wrocławia, a od sierpnia 2001 roku do listopada 2002 zasiadał w fotelu prezydenta miasta. Na kolejne dwa lata został powołany na stanowisko przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia.
Z Platformą Obywatelską jest związany praktycznie od początku jej istnienia. W 2004 roku wygrał wybory uzupełniające do Senatu V kadencji. Następny rok przyniósł ponowny sukces w postaci mandatu poselskiego Sejmu V kadencji. Po kolejnej elekcji został stałym delegatem Sejmu RP na posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku po raz kolejny został wybrany posłem, a następnie objął stanowisko wiceministra Administracji i Cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska i tę funkcję sprawuje do dziś.
Poza obowiązkami politycznymi, Stanisław Huskowski zasiada również w Radzie Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego we Wrocławiu.
Korzystałem ze strony huskowski.eu
FOT. MAC