Legniccy seniorzy wywalczyli sobie tańsze bilety MPK, zniżki w sklepach i zakładach usługowych, mają Uniwersytet III wieku, własny samorząd, głowy pełne pomysłów i zapał do działania. Jak twierdzą, przy każdej z tych inicjatyw mogli liczyć na wsparcie Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich i posła Roberta Kropiwnickiego z Platformy Obywatelskiej.
- Od 7-8 lat kładziemy duży nacisk na politykę senioralną – mówi Robert Kropiwnicki, przypominając o rządowych programach adresowanych do tej grupy wiekowej. Od 2012 roku funkcjonuje w Polsce Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS). ASOS stawia sobie za cel poprawienie jakości i poziomu życia seniorów poprzez wspieranie różnych form ich społecznej aktywności. Promuje integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, pomaga realizować edukacyjne aspiracje ludzi starszych, popycha do wyjścia z domów. Z 40 mln zł, które dotychczas wydano na jego realizację, skorzystało 1700 organizacji pozarządowych działających w środowisku seniorów. Rząd Platformy Obywatelskiej przeznaczył też 370 mln zł na program Senior – Wigor, z którego dofinansowywana jest budowa sieci dziennych domów pobytu dla osób starszych. W 2015 roku pieniądze z tej puli trafią do 119 polskich samorządów, w tym 9 z Dolnego Śląska. Program Kultura Dostępna stwarza seniorom możliwość skorzystania z tańszych biletów do szeregu muzeów, teatrów lub bezpłatnych zajęć w ośrodkach kultury, które do niego przystąpiły. Od 1 stycznia 2016 roku na terenie całego kraju rozpoczną działalność 1524 punkty darmowej pomocy prawnej. W pierwszej kolejności będą mogły z nich skorzystać kombatanci, weterani i wszyscy, którzy ukończyli 65. rok życia. Powstaną dzienne domy opieki medycznej dla osób niesamodzielnych, gdzie w warunkach zbliżonych do domowych prowadzona będzie ich rehabilitacja.
W Legnicy seniorzy nie czekają na gotowe. Sami przeszli się po sklepach, lokalach gastronomicznych, placówkach kultury i zakładach usługowych, namawiając do wprowadzenia promocyjnych zniżek dla osób starszych. Sami dobijali się w ratuszu o powołanie Legnickiej Rady Seniorów – dzięki temu od kilku miesięcy mają swoją reprezentację przy prezydencie Tadeuszu Krzakowskim. Sami napisali uchwałę obniżającą ceny biletów w autobusach miejskiej komunikacji.
- Mamy już około 1,5 tysiąca aktywistów – podkreśla z dumą Janina Tomaszewicz z Legnickiej Rady Seniorów. – Ta grupa będzie się powiększać. Staramy się dotrzeć do biernych, którzy nie chcą wychodzić z domów.
- Znaleźliśmy kilkanaście miejsc, gdzie seniorzy mają zniżkę – mówi Krystyna Mirończyk.
- Mamy też w Legnicy swój Uniwersytet III Wieku przy Centrum Kształcenia Ustawicznego. Uczymy się tam i bawimy – dodaje Irena Kowalska.
- Najlepiej, jak seniorzy sami upominają się o swoje sprawy – uważa Zbigniew Dudek. Za wzorcową realizację takiej filozofii uznaje batalię o tańsze bilety MPK.
- System dobrze zadziałał – ocenia poseł Robert Kropiwnicki. Bo – jak podkreśla – ustawy czy rządowe programy miały jedynie stworzyć ludziom ramy organizacyjne do działania. W Legnicy wychodzi to na piątkę z plusem.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI