Uzyskanie kredytu gotówkowego jest możliwe po spełnieniu kilku warunków, między innymi po przedstawieniu bankowi zaświadczenia o dochodach. Może to być dokument wydany przez pracodawcę albo na przykład potwierdzenie wypłaty renty lub emerytury. Swego rodzaju dochodem jest także wypłata z programu Rodzina 500 plus. Czy mając jedynie takie źródło pieniędzy można starać się o kredyt?
Rodzina 500 plus – założenia programu
Rodzina 500 plus to wprowadzony w 2016 roku program rządowy, którego celem jest zwiększenie dzietności oraz poprawa sytuacji materialnej polskich rodzin. Program zakłada, że każda rodzina co miesiąc może otrzymać 500 złotych na dziecko, aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Aby otrzymywać to świadczenie należy złożyć odpowiedni wniosek. Początkowo wypłaty otrzymywały tylko rodziny o najniższych dochodach, obecnie obejmuje on je wszystkie. Od 2022 roku obsługą programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Kredyt na 500+, czy to możliwe?
Aby starać się o pożyczkę bankową, należy spełnić konkretne warunki (pełnoletność, zdolność do czynności prawnych, itp.), a także dopełnić kilku prostych formalności. Należy do nich przede wszystkim udokumentowanie dochodu. Bez tego bank nie jest w stanie zweryfikować zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Może to być zaświadczenie od pracodawcy, potwierdzenie wypłaty renty lub emerytury albo historia rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie. Sprawdzając zdolność kredytową bank weźmie pod uwagę koszty życia oraz wszystkie zobowiązania osoby, która stara się o kredyt. W przypadku kredytu hipotecznego formalności jest znacznie więcej.
Niestety, samo świadczenie z programu Rodzina 500 plus to zbyt mało, by bank wydał pozytywną decyzję o kredycie. Pożyczki zaciąga się najczęściej na kilka, a nawet kilkanaście lat, a dochód opierający się jedynie na świadczeniu socjalnym nie jest dla banku wystarczającym zabezpieczeniem.
Program 500+ jest dodatkowym źródłem pieniędzy dla każdej rodziny. Dlatego Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że można brać to świadczenie pod uwagę, oceniając zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Ostatecznie jednak to bank podejmuje decyzję o tym, czy przyzna pożyczkę czy też nie. W praktyce okazuje się, że kredyt na 500+, bez udokumentowanego innego źródła dochodu nie jest możliwy do uzyskania.
Czy można gdzieś otrzymać kredyt na 500+?
Łagodniej traktują potencjalnych kredytobiorców firmy pozabankowe oferujące pożyczki, nazywane potocznie „chwilówkami”. Często nie wymagają nawet zaświadczenia o zarobkach, aczkolwiek tam też sprawdzana jest zdolność kredytowa osób ubiegających się o kredyt. Firmy tego typu, podobnie jak banki, muszą upewnić się, że osoba, która kredyt zaciągnie, będzie w stanie regularnie spłacać raty. Niestety, i tutaj najczęściej okazuje się, że świadczenie z programu 500 plus nie jest wystarczające, aby otrzymać pożyczkę. Nawet niskie, ale stałe dochody są dla banku gwarancją, że będzie miał w razie czego podstawę do ściągnięcia zadłużenia.
Jeśli jednak będziesz starać się wziąć kredyt gotówkowy (https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/) w firmie pozabankowej musisz liczyć się z tym, że oprocentowanie jest najczęściej sporo wyższe niż w tradycyjnym banku.