PWSZ2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kraina Wygasłych Wulkanów zabiega o certyfikat UNESCO

Przez   /   25/06/2019  /   No Comments

Grupa mieszkańców zakochanych w Pogórzu Kaczawskim, wspierana przez naukowców – geologów i geomorflogów – wystąpiła o wpisanie Krainy Wygasłych Wulkanów do elitarnej Światowej Sieci Geoparków UNESCO.  Certyfikat UNESCO mógłby być dla krajowych i zagranicznych turystów wskazówką, bodźcem, zachętą do odwiedzenia tego wyjątkowego regionu.

Góry i Pogórze Kaczawskie są wyjątkowe ze względu na widoczne w terenie ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej, zalewów morskich, pustyń i zlodowaceń. W Polsce nie ma drugiego miejsca, które opowiadałoby w taki sposób dzieje Ziemi. Tylko tu można zobaczyć wygasłe przed milionami lat wulkany, bazaltową różę, zbudowane z porfirów kwarcowych słupy przypominające gigantyczne kościelne organy. Region słynie ze złotonośnych strumyków i agatów, które można znaleźć na dnie rzek. Mimo licznych atrakcji, niezwykłej przyrody i historii, wielu zabytków i rozbudowującej się infrastruktury turystycznej niełatwo mu konkurować z położonymi bardziej na południe sudeckimi kurortami.

- Kraina Wygasłych Wulkanów to obszar peryferyjny, nie tak popularny, a jednocześnie uważamy, że jest piękny i wart tego, aby ludzie go poznali – mówi Julia Jankowska, dyrektor Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. – Jako region mamy marzenie, aby być w Światowej Sieci Geoparków UNESCO.

Marzenie zrodziło się w wyniku kontaktów z pracownikami geoparków certyfikowanych przez UNESCO. To oni podczas odwiedzin w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej zasugerowali, że region ma już gotowy geopark zasługujący na najlepsze rekomendacje.

Specjaliści z dziedziny geologii i geomorfologii opisali dokładnie Krainę Wygasłych Wulkanów. Na obszarze 16 gmin wyznaczyli 130 punktów najcenniejszych pod względem geologicznym i geoturystycznym. Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie jest sercem tego organizmu, bo pełni rolę punktu informacji turystycznej. Do 30 listopada komplet wymaganych dokumentów zostanie złożony w  biurze UNESCO. W przyszłym roku oczekiwana jest wizyta ewoluatorów ze Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Sudecka Zagroda Edukacyjna mobilizuje samorządowców, leśników, przedsiębiorców, regionalistów do zaangażowania się w tę inicjatywę. Logo UNESCO oznacza ogromny prestiż. Na pewno przełoży się na duże zainteresowanie ze strony zagranicznych turystów.

W Światowej Sieci Geoparków UNESCO jest tylko jeden region z Polski – położony w Lubuskiem przy granicy z Niemcami Geopark Łuk Mużakowa.

Dolny Śląsk szczyci się trzema obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To Hala Stulecia we Wrocławiu oraz Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy.

Dziękujemy Andrzejowi Andrzejewskiemu za pomoc przy artykule oraz polecamy nagrany w Dobkowie reportaż Radia Wrocław  o certyfikacie UNESCO dla Krainy Wygasłych Wulkanów 

FOT. SUDECKA ZAGRODA EDUKACYJNA

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2026 dni temu dnia 25/06/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 25, 2019 @ 2:24 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Są pieniądze na kontynuację “Filharmonii w Królewskiej”

Read More →