POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Kopia zapasowa — czym jest i do czego służy?

Przez   /   24/12/2022  /   No Comments

O kopii zapasowej mówi się zwykle w kontekście możliwej utraty danych lub ich uszkodzenia. Jeżeli korzystamy ze sprzętu takiego jak komputer stacjonarny, laptop, telefon, smartfon czy tablet, gdzie gromadzone są różne dane, zawsze istnieje ryzyko, że zostaną one utracone. Stworzenie kopii zapasowej, czyli tak zwanego backupu, może temu zapobiec i uratować nasze dokumenty, zdjęcia, multimedia i inne ważne pliki przed szeroko rozumianym zniszczeniem.

Co to jest kopia zapasowa?

Kopia zapasowa to nic innego jak dodatkowa kopia wszelkich ważnych danych elektronicznych, która służy do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty, np. skasowania lub uszkodzenia. Jest to ważne, ponieważ dane te są często bardzo cenne i ich zniknięcie bywa powodem wielu kłopotów. Problemy z tytułu utraty danych mogłyby nie ominąć nas szczególnie wtedy, jeśli dane te trudno byłoby szybko odtworzyć w pamięci celem wprowadzenia ponownie do komputera bądź gdy byłoby to wręcz niemożliwe z powodu np. ich wielości i złożoności. Ten ostatni scenariusz jest jednym z najgorszych. Ciężko postawić się w sytuacji, kiedy spędzamy miesiące nad jakimś niezwykle ważnym projektem zawodowym, przeprowadzamy masę elektronicznych analiz, badań, tworzymy tabele, wykresy i sporządzamy ich interpretacje, a w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, np. zawirusowania sprzętu, wszelkie owoce naszej pracy znikają w sekundę. Nie ma możliwości przeprowadzenia badań powtórnie, ponowne analizy zajęłyby kolejne miesiące. Kopia bezpieczeństwa, czyli zestaw danych, będący swoistym duplikatem oryginału jest w takim przypadku szansą na to, że w razie potrzeby odzyskiwanie utraconych danych będzie jak najbardziej możliwe.

Elektroniczne dane związane z działalnością zawodową to zresztą niejedyny obszar, gdzie starta danych jest poważna w skutkach. Prywatne e-maile, zdjęcia, zapisane kontakty, skany dokumentów — wszystko to zawsze narażone jest na utratę, o ile nie będziemy posiadać kopii zapasowej.

 

Nośniki kopii zapasowej

Samo posiadanie backupu nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Aby odzyskiwanie plików z kopii zapasowej miało sens, backup musi znajdować się na innym nośniku, niż pliki oryginalne. Jeżeli, przykładowo, nastąpiłaby awaria laptopa, to ryzyko utraty dotyczy wszystkich znajdujących się na nich plików, a kopia zapasowa nie będzie wyjątkiem. Gdzie więc trzymać kopię bezpieczeństwa? Najlepiej posiadać więcej niż jeden zestaw tych samych, ważnych danych i zapisać je na kilku nośnikach. Do wyboru są:

  • dyski zewnętrzne
  • pendrive’y (pamięci USB)
  • płyty CD
  • płyty DVD
  • karty pamięci
  • wirtualne chmury (tutaj warto upewnić się, że gromadzone dane są szyfrowane)

Ważne jest, aby wybrać nośnik, który jest odpowiednio pojemny i niezawodny, aby mieć pewność, że kopia zapasowa będzie bezpieczna i dostępna w razie potrzeby. W przypadku dysków zewnętrznych SSD, bardzo popularnych nośników o dużej szybkości odczytu i zapisu danych, dobrą prasą cieszą się aktualnie te o pojemności 1-3 TB (czyli 1000-3000 GB).

Pamiętać trzeba też o tym, aby regularnie uaktualniać nasz backup. Nie wystarczy raz sporządzić kopii, jeżeli wciąż pracujemy na naszych danych, a więc jeśli te ulegają jakiejś modyfikacji. Jeżeli nie chcemy uaktualniać backupu każdorazowo, kiedy nastąpiła jakaś zmiana, róbmy to cyklicznie, np. raz w tygodniu. To pomoże odzyskać chociaż część danych na tyle aktualnych, na ile to możliwe.

Brak kopii zapasowej — co teraz?

Co, jeśli nie zabezpieczyliśmy backupem plików i doszło do ich utracenia? Teoretycznie pogodzić powinniśmy się z utratą na zawsze. Specjaliści z branży informatycznej mogą jednak pomóc nam w tej wyjątkowej sytuacji. Usługa, jaką jest odzyskiwanie danych, stanowi nadzieję dla tych, którzy pragną odzyskać pliki, niekiedy nawet całe foldery danych. Usługa jest płatna, jednak można liczyć na wcześniejszą wycenę i raport, na podstawie którego zorientujemy się, jakie są rzeczywiste szanse na to, by działania ekspertów odniosły skutek. Aby skorzystać z odzyskiwania danych, należy dostarczyć sprzęt, z którego zniknęły pliki, bezpośrednio do siedziby firmy DATA Lab w Poznaniu (możesz skorzystać z usługi Zamów kuriera), Oddziału firmy w Warszawie lub jednego z punktów Partnerskich Komputronik, które znajdują się na terenie całej Polski. Ich listę sprawdzić można na Datalab.pl. Sprzęt (lub nośnik) trafi do laboratorium firmy DATA Lab, gdzie zostanie poddany badaniu. Na podstawie wyników można podjąć decyzję, czy eksperci mają podjąć się przywracania plików.

Pierwszym krokiem do tego, aby zabezpieczyć dane przed utratą, jest utworzenie kopii zapasowej. Najlepiej, aby kopii było więcej niż jedna, aby znajdowały się na różnych nośnikach zlokalizowanych w różnych miejscach. To zwiększy bezpieczeństwo danych. Jeśli nadpisaliśmy oryginalne pliki lub nastąpiła jakaś ważna dla nas modyfikacja, kopię trzeba zaktualizować. Dzięki temu backup zawsze będzie zawierał najnowszą wersję, łącznie z ostatnio wprowadzonymi zmianami.

– Materiał partnera

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 732 dni temu dnia 24/12/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 24, 2022 @ 2:18 pm
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Bibloteka

Harcerze niosą Betlejemskie Światło Pokoju

Read More →