Prezydent Legnicy zorganizował (12 lutego) konsultacje w sprawie przyszłych funkcji Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona. Do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przybyło kilkadziesiąt osób z różnych środowisk: dyrektorzy instytucji kultury, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, działacze społeczni, seniorzy i młodzież.
- Realizujemy ogromne przedsięwzięcie, czyli przebudowę i adaptację dawnego Teatru Letniego w parku na Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona. Inwestycja jest już bardzo zaawansowana w sensie budowlanym. Chcemy, żeby to był wielofunkcyjny, atrakcyjny obiekt, spełniający oczekiwania mieszkańców. W tej sprawie dzisiaj konsultujemy jego przyszłą działalność programową – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski.
Przedmiotem konsultacji było poznanie oczekiwań i opinii środowisk społecznych dotyczących: funkcji Centrum, rodzaju i tematyki ekspozycji wystawienniczej, tematyki i sposobu realizacji w placówce działań warsztatowych, a także kręgu odbiorców, do których powinna być skierowana oferta oraz możliwych form współpracy legnickich organizacji i stowarzyszeń społecznych z Centrum Witelona.
Organizatorzy przedstawili dwa warianty funkcjonowania obiektu i oferty edukacyjno-kulturalnej, która miałaby być w Centrum realizowana. Pierwszy, opracowany kilka lat wcześniej i związany z tematyką kosmiczną oraz drugi, w którym proponuje się rozwinięcie oferty Centrum w kierunku: lokalności, unikalności, elastyczności, różnorodności oraz głęboko angażującej formuły i idei Centrum dla wszystkich.
Eksperci zaproponowali multidyscyplinarne funkcje obiektu związane z edukacją nieformalną, inteligentną rozrywką czy wydarzeniami kulturalnymi. Przedstawione zostały przykładowe ekspozycje wystawiennicze: „nauka wokół nas”, „miedź”, „Legnica – miasto podzielone przez Zimną Wojnę”. Wszystkie zaproponowane eksponaty miałyby charakter interaktywny i umożliwiały poznawanie świata oraz samego siebie poprzez doświadczenia, eksperymenty. Omówiono zakres i możliwości wystaw czasowych, jak również propozycje działań warsztatowych, w tym kierowanych do osób niepełnosprawnych. Poruszono także możliwości wykorzystywania potencjału sąsiadującej z Centrum palmiarni dla zwiększenia oddziaływania oferty i funkcjonalności obu obiektów.
Zainteresowanie uczestników prezentacją było bardzo duże. Aktywnie włączyli się w dyskusję o przyszłości Centrum. Wszyscy wypowiedzieli się za ich zdaniem atrakcyjniejszym, ciekawszym i znacznie różnorodniejszym wariantem drugim.
Zgłoszone zostały propozycje konkretnych działań warsztatowych, wydarzeń kulturalnych i możliwości współpracy organizacji społecznych z Centrum. Podkreślano potrzebę jego współdziałania z instytucjami kultury i wzajemnego tworzenia spójnej, komplementarnej oferty. Postulowano, by patron Centrum, Witelon, stał się marką rozpoznawalną w regionie i kraju.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY