Kanadyjczycy przystąpili do rozpoznania złóż miedzi w rejonie Lwówek Śląski – Pielgrzymka. – Na początek wiercimy sondażowo niezbyt głęboki otwór w okolicach Lwówka Śląskiego – mówi Stanisław Speczik, dyrektor generalny spółki Miedzi Copper. Poza KGHM i Miedzi Copper obszarem starego zagłębia interesują się Amerykanie (Electrum Group).
- Ewentualna mineralizacja występuje tu znacznie płycej niż na Monoklinie Sudeckiej. To zaleta. Ale też, jak wynika z literatury, można spodziewać się mniejszej procentowej zawartości miedzi niż w rejonie Polkowic – stwierdza prof. Stanisław Speczik, geolog, były prezes KGHM zatrudniony przez Kanadyjczyków jako dyrektor generalny Miedzi Copper. Podkreśla jednak, ze mówimy o rozległym złożu bardzo słabo udokumentowanym. W nowym zagłębiu na podobny wielkością obszar przypada kilkaset odwiertów geologicznych – tutaj jest ich zaledwie kilka.
Do Miedzi Copper należy spółka Leszno Copper, która w ubiegłym roku dostała z Ministerstwa Środowiska koncesję na poszukiwanie złóż miedzi w obszarze Lwówek Śląski-Pielgrzymka. Wiercenia zaczęła od strony Lwówka Śląskiego.
- To wstęp, rekonesans – zaznacza Stanisław Speczik. Miedzi Copper chce uzupełnić dane wynikające z nielicznych otworów archiwalnych i na ich podstawie zaplanować dalsze poszukiwania.
Około 15 kilometrów na północ od Lwówka, w rejonie Wartowic koło Bolesławca, wiercenia prowadzi KGHM. Na głębokości 860 – 1070 metrów średnia zawartość miedzi wyniosła ok. 1,4%, a zawartość srebra 50 gramów w tonie rudy. Wyniki dotychczasowych odwiertów okazały się na tyle obiecujące, że KGHM zapowiada kontynuację projektu w Synklinie grodzieckiej, choć mimo wszystko przy obecnym podatku od wydobycia miedzi budowa kopalni byłaby nieopłacalna.
Sąsiadujące z terenem poszukiwań KGHM złoża Bolesławiec – Iłowa oraz Osiecznica bada Śląsko-Krakowska Kompania Górnictwa Metali w Libertowie, stanowiąca część wielkiego amerykańskiego koncernu Electrum. O koncesję na leżące bardziej na południe złoże Lubań-Wleń stara się inna spółka Amerykanów Amarante Investments.
FOT. PEBEKA.COM
Wiercenia KGHM w Wartowicach.