Zakład Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy 26 listopada 2019 roku w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy organizuje VII konferencję naukową z cyklu „Kolokwia Witeloniana” pt. „Współczesne wymiary dzieciństwa w perspektywie możliwości, zagrożeń i oczekiwań”. Konferencja rozpocznie się o godzinie 9:00 w sali E1.
Celem konferencji jest refleksja nad współczesnym rozumieniem dzieciństwa w kontekście zadań i oczekiwań, które stawiamy nauczycielom, rodzicom a przede wszystkim samym dzieciom.
Czy dzieciństwo zachowało status beztroskiego azylu, a może nigdy nim nie było i jest pracowitym wstępem do przyszłego uczestnictwa w rynku pracy? Wychowujemy do współpracy czy rywalizacji? Jakie wartości przyświecają współczesnemu procesowi wychowania? – oto wybrane pytania, na które mamy nadzieję znaleźć odpowiedź w czasie konferencyjnych obrad. Seminarium jest okazją do wskazania innowacji i optymalnych rozwiązań metodycznych i programowych mających na celu usprawnienie edukacji wczesnoszkolnej. Poszukujemy sposobów na wyrównanie szans edukacyjnych a także wspieranie dzieci uzdolnionych. Jednocześnie celem konferencji jest sygnalizowanie zagrożeń i błędów, z jakimi może spotkać się dziecko w okresie swojego dzieciństwa. Chcemy zaprosić do podzielenia się własnymi doświadczeniami i refleksjami praktyków oraz teoretyków edukacji.
Proponowany zakres tematyczny konferencji obejmuje: refleksje nad współczesnym sposobem rozumienia dzieciństwa, współczesną strukturę wartości a wychowania, kierunki przemian w edukacji wczesnoszkolnej, proces edukacji, strategii inkluzji społecznej w okresie dzieciństwa.
Zamierzeń twórców tej formy spotkań, zainicjowanych w 2009 roku jest stworzenie dogodnej płaszczyzny wymiany myśli wokół aktualnych problemów, nurtujących społeczeństwo.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Źródło: PWSZ im. WITELONA W LEGNICY
FOT. PIXABaY.COM/ RENE RAUSCHENBERGER