W niespełna kwartał od zakończenia w Miłkowicach pod Legnicą projektu “Kolej Na Książkę”, który realizowała Fundacja Sztuka dla Ludzi w partnerstwie z miejscową biblioteką gminną, zapadła decyzja o jego kontynuacji. Poprzednia edycja ukazała dalszą potrzebę promocji czytelnictwa w obszarach pozamiejskich.
„Nie kryjemy, że sami jesteśmy z niego zadowoleni, ale – co równie ważne – pozytywne komentarze zachęcają nas do kontynuacji takich działań” – mówią organizatorzy. Potrzebę realizacji tego typu działań kulturalnych zauważyło również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dofinansowując kolejne przedsięwzięcie w roku 2015.
Druga odsłona projektu będzie nieco zmodyfikowana, choć – jak poprzednia – osadzona głównie na warsztatach twórczych związanych z plastyczna ekspresją treści literackich. W sumie odbędzie się 60 godzin zajęć z: ceramiki (ozdabianie porcelanowych naczyń i tworzenie kafli), grafiki warsztatowej (technika linorytu i odbitki na bawełnianych torbach) oraz grafiki komputerowej (projektowanie i wykonanie przypinek). Prócz tegozaaranżowane zostanie spotkanie z podróżnikami i pisarzami, performensy i inscenizacje teatralne prozy i poezji w miejscach publicznych. Natomiast na 8 maja zaplanowano Święto Biblioteki, na terenie której realizowane będą zajęcia. Na koniec, po wakacjach, na zewnątrz zostanie zainstalowana wystawa dokumentująca 8 miesięcy wspólnych akcji i działań artystycznych propagujących czytelnictwo, a młodzież wyruszy w teren i rozda współmieszkańcom własnoręcznie wyprodukowane przypinki promujące literaturę z ulubionymi cytatami, a także katalog dokumentujący „Kolej na Książkę 2”.
W pierwszej edycji dzieci, młodzież i seniorzy projektowali i wykonali zdobienia naczyń inspirując się wierszami „Ptasie radio” czy „Dwa Michały” Juliana Tuwima; bawełniane torby z cytatami z utworów „Z piaskownicy w świat” i „Bon czy Ton” Grzegorza Kasdepke oraz „Akademia Pana Kleksa” Brzechwy; zachęcające do czytania przypinki. Powstało wiele ciekawych i twórczych dzieł mieszkańców Miłkowic i gminy, które mogli zabrać do domu i obdarować nimi innych. Druga edycja będzie podobna: „zadziałamy twórczo i przybliżymy dzieła literackie” – mówią ludzie Fundacji. „Warsztaty kierujemy do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Będziemy przybliżać można poznać różne techniki pracy twórczej, poruszając tematy związane z literaturą. Wszystko co powstanie ma służyć uczestnikom projektu – mieszkańcom Miłkowic”. Taka promocja literatury i czytelnictwa w życiu codziennym miała ciepły odbiór przy poprzedniej edycji.
W tej nie będzie już muralu, najbardziej spektakularnego efektu tamtej tury, przedstawiającego podobizny wybitnych autorów jadących pociągiem. W planach jest za to głośne czytanie dzieł namalowanych poetów i prozaików w wykonaniu aktorek legnickiego teatru.
Przedsięwzięcie Kolej Na Książkę 2.0 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Potrwa od lutego do września 2015 r. w Miłkowicach.
Udział w nim jest NIEODPŁATNY, a zainteresowani w każdym wieku mogą zgłaszać się do organizatorów Fundacji Sztuka dla Ludzi (602 249 192, sztukadlaludzi@gmail.com) bądź tamtejszego GOKiSu (76 8871 222, gokismilkowice@poczta.fm) i biblioteki. Zapraszamy w imieniu prowadzących. Warsztaty ruszają od 16 lutego 2015!
* * *
Fundacja Sztuka dla Ludzi prowadzona przez małżeństwo artystów – Dagmarę Angier-Srokę i Bartłomieja Srokę – działa w Legnicy od 2010 r., i zajmuje się edukacją kulturalną, promocją sztuki. Do tej pory zrealizowała m.in. dwie edycje Festiwalu Street Art Between The Walls, w efekcie którego powstały pierwsze miejskie murale. Organizacja od kilku lat edukuje i animuje artystycznie młodsze i starsze pokolenia mieszkańców miasta i regionu, np. w takich projektach jak „Kultura Dojrzałości”, „ONN – Obywatel Nikomu Nieznany”, „Ptasie radio” czy pozamiejscowych – jak „Kolej Na Książkę” w Miłkowicach.
Justyna Teodorczyk
FOT. FUNDACJA SZTUKA DLA LUDZI