Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Klasy mundurowe w VII LO dostały certyfikat MON-u

Przez   /   14/05/2019  /   No Comments

VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy zakwalifikowało się do III edycji programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe od 1 września 2019 roku.


- To dla naszej szkoły szczególne wyróżnienie – podkreśla Iwona Gorczyca, dyrektor VII LO. – Wojskowe klasy mundurowe z powodzeniem funkcjonują u nas od 13 lat. Mam nadzieję, że Certyfikowane Klasy Wojskowe wyznaczą nowe, atrakcyjne dla uczniów kierunki ich rozwoju. W roku szkolnym 2019/2020 proponujemy naukę w klasach wojskowych zarówno absolwentom gimnazjów, jak i szkół podstawowych. Jestem przekonana, że przyznany certyfikat otworzy nam drogę do dalszej współpracy z MON na kolejne lata.
Ten opracowany i koordynowany przez Biuro do Spraw Proobronnych program Ministerstwa Obrony Narodowej ma na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego klas.
Program uruchomiony został 1 września 2017 roku, kiedy to ruszyła jego pierwsza edycja z udziałem 58 szkół. Od następnego roku szkolnego (2018/2019) dołączyło kolejnych 49 szkół z drugiej edycji. Z początkiem roku 2019 rozpoczęto kwalifikacje szkół do jego III edycji.
W każdej edycji nauka odbywać się będzie przez dwa lata (dwa półrocza szkolne w klasie II i pierwsze półrocze szkolne w klasie III liceum. Program ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego podczas obozów szkoleniowych. Łącznie to 185 godzin lekcyjnych realizowanych w formie innowacji pedagogicznej, w ramach przedmiotu Edukacja wojskowa. Zajęcia odbywają przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON, w formie wsparcia pozafinansowego w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego (Wojskowe Dni Szkoleniowe raz w miesiącu) oraz zajęć w szkole, na które przybywają instruktorzy wojskowi. Program zmierza do utworzenia w Polsce – w oparciu o rejony administrowania Terenowych Organów Administracji Wojskowej (TOAW) – sieci szkół, które prowadzą w ramach innowacji pedagogicznej jednolite szkolenie wojskowe uczniów klas mundurowych.
Organizatorom zależało – zgodnie z zamiarem docelowym – aby kwalifikacje odzwierciedlały mapę rejonów administrowania wojskowych komend uzupełnień (WKU) i na obszar administrowany przez każde WKU przypadała przynajmniej jedna szkoła z klasami mundurowymi, przy jednoczesnej możliwości przydzielenia jednostki wojskowej, która udziela wsparcia szkoleniowego w procesie nauczania Edukacji wojskowej.
Absolwenci szkół biorący udział w projekcie mogą liczyć na:
odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;
preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach – dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych (zobacz: Zarządzenie nr 8/MON z dnia 29 marca 2019 r. i załączniki do Zarządzenia nr 2, pkt. 4, ppkt. 3a);
stałe konsultacje (już w toku realizacji programu) przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.
Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadza kolejne dodatkowe korzyści dla uczniów w postaci: dofinansowania zakupu umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia (w formie dotacji celowych dla organów prowadzących szkoły); wystawienia zaświadczenia potwierdzającego realizację programu nauczania EW w Certyfikowanych Wojskowych Klasach Mundurowych wraz z informacją o ocenie końcowej i zakresie zrealizowanego materiału; wpisu na świadectwie ukończenia szkoły przedmiotu nauczania EW jako przedmiotu uzupełniającego (wraz z oceną końcową).

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT> URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2012 dni temu dnia 14/05/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 14, 2019 @ 7:40 am
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

inline__1644401_3593

Wykład prof. Jana Miodka w Collegium Witelona

Read More →