Sieć kin Helios we współpracy z Gazetą Wyborczą przygotowała cykl filmowy ?Kino na temat? skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Cel ? pokazanie młodemu odbiorcy, że ambitne kino może w pasjonujący sposób opowiadać o ważnych dla młodych sprawach i prowokować gorące dyskusje. Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbędzie się już w październiku i będzie dotyczyło roli autorytetów w naszym życiu. Punktem wyjścia do dyskusji będzie wyczekiwany i budzący emocje na długo przed premierą film ?Wałęsa. Człowiek z nadziei.? w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Spotkania z cyklu ?Kino na temat? będą się odbywać raz w miesiącu we wszystkich kinach sieci Helios. Tematem przewodnim będzie jeden, ważny z punktu widzenia młodego odbiorcy temat. Do niego będzie nawiązywać wybrany przez organizatorów film. Po zaplanowanej na październik dyskusji o autorytetach, w listopadzie poruszony zostanie temat przemocy w środowisku rówieśników.
Do tematów poruszanych w kolejnych miesiącach należeć będą m.in. przemoc wśród rówieśników, tolerancja, wykluczenie społeczne, bezpieczeństwo na imprezach masowych, bezrobocie młodych, bezdomność, tolerancja. Celem organizatorów jest pokazanie uczniom, że w dobie dynamicznego rozwoju mediów internetowych i powszechnego dostępu do szybkich i łatwych informacji, dobry film może być medium, które w interesujący sposób mówi o aktualnych i dotyczących młodych ludzi tematach. Dobre kino może w pozytywny sposób kształtować osobowość, wrażliwość i postawy młodych.
Pomysłodawcą cyklu jest Anna Jaszczyk, Szef Projektu Kino na Temat ? ?Ostatnio na polskich ekranach pojawiają się dość często kontrowersyjne filmy poruszające istotne tematy społeczne np. “Sala samobójców” czy “Bejbi blues”, które warto by pokazać młodzieży wraz z odpowiednim komentarzem. Stąd pomysł “Kina na Temat”, czyli spotkania, podczas którego młodzież może obejrzeć film dotyczący konkretnego problemu, a potem omówić poruszone w nim kwestie z ekspertami.
?Drugim istotnym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie tego cyklu, jest nasza obserwacja, że obecnie wśród młodych zanika umiejętność dyskusji, rozmowy o filmie i nie tylko o nim? ? dodaje Anna Jaszczyk, związana z branżą kinową od ponad 20 lat. ?Dzisiejsza młodzież nie pamięta już dyskusyjnych klubów filmowych, która tę ideę krzewiła. Chcielibyśmy ją na powrót rozbudzić. Może to być także pomocne uczniom w kontekście nowych zasad zdawania matury. “Kino na temat” jest ponadto poszerzeniem oferty kina Helios dla szkół.?
Ważnym założeniem jest nie tylko rozwijanie umiejętności samodzielnej interpretacji, ale także wyrażania swojej opinii i dyskusji, dlatego przebieg każdego spotkania zaplanowano tak, aby jak najbardziej zaktywizować uczestników. Seanse poprzedzone będą wstępem wygłoszonym przez dziennikarza Gazety Wyborczej. Po seansie nastąpi krótka dyskusja z udziałem młodzieży i zaproszonych gości zakończona głosowaniem nad tezą postawioną na początku spotkania. Nauczyciele otrzymają też pakiet materiałów edukacyjnych do wykorzystania w czasie zajęć lekcyjnych. Opłata za wstęp na wydarzenie wynosi równowartość biletu szkolnego.
Anna Jaszczyk, Szef Projektu Kino na Temat, pomysłodawca cyklu, związana z branżą kinową od ponad 20 lat. W latach 1996 ? 2003 była Dyrektorem jednosalowego kina ?Kraków? w Opolu oraz (równolegle, przez okres dwóch lat) kina ?Pionier? w Strzelcach Opolskich. Od 2003 na stanowisku Dyrektora zarządzała kinem wielosalowym w Opolu w ramach firmy Kinoplex. W strukturach Heliosa od 2007 roku. Początkowo prowadziła opolski KAF (Klub Amatorów Filmu ? dla młodzieży przy MOK-u w Opolu, w którym pracowała jako szef impresariatu). Była także recenzentem filmowym Nowej Trybuny Opolskiej. 17 lat temu zainicjowała w Opolu ?Klub Konesera?, który od dwóch lat dzięki współpracy Zespołu Sieci Kin Helios stał się projektem sieciowym.
Helios S.A. to jedna z dwóch największych sieci kin w Polsce. Dysponuje obecnie 31 obiektami kinowymi, posiadającymi łącznie 166 ekranów i blisko 36 tys. foteli. Spółka skupia swoją działalność głównie w miastach małej i średniej wielkości. Kina Helios są obecne również w największych aglomeracjach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu. W 2012 roku Helios zakończył proces cyfryzacji swoich obiektów. Dzięki temu spółka posiada w 100 proc. scyfryzowaną sieć kin. Od 31 sierpnia 2010 roku Helios S.A. jest częścią Grupy Agora S.A., jednej z największych spółek medialnych w Polsce, działającej w segmencie prasy (wydawca m.in. ?Gazety Wyborczej?, ?Metra?
i kilkunastu czasopism), Internetu (grupa Gazeta.pl), radia (stacje radiowe: Radio TOK FM, Radio Złote Przeboje i Radio Roxy) i reklamy zewnętrznej (lider rynku AMS).