- Ból świadczący o chorobie serca jest mało specyficzny. Możemy go odczuwać jako ból barku, ból łokcia, ból w nadbrzuszu; skarżyć się na ból żołądka, podczas gdy naprawdę źródłem dolegliwości jest serce – mówi doktor Krzysztof Porczyński, kardiolog z Przychodni Miedziowego Centrum Zdrowia w Legnicy.
Jak zaczyna się zawał serca? Przychodzi nagle czy może poprzedzają go jakieś sygnały zagrożenia?
- Przy zawale organizm nie zawsze wysyła ostrzeżenie. Jest grupa pacjentów, u których zawał może przebiegać skąpoobjawowo lub nawet całkiem asymptomatycznie. Tak bywa na przykład u cukrzyków, którzy zawał odbierają jako zwykłe osłabienie organizmu lub zmniejszenie tolerancji na wysiłek. Zdarza się, że do lekarza przychodzi pacjent i mówi, że jest słaby. Robimy EKG i w zapisie elektrokardiogramu widzimy zmiany, które rodzą podejrzenie zawału mięśnia sercowego. Dlatego można przejść zawał nawet o tym nie wiedząc.
A w innych przypadkach? Co powinno wywołać niepokój?
- Wielokrotnie podstawowym objawem choroby serca jest ból w klatce piersiowej. Problem w tym, że mieści się w niej szereg organów, które też mogą boleć: przełyk, układ oddechowy, układ mięśniowo-szkieletowy…
Jak więc rozpoznać, że to akurat serce dopadł zawał?
- Ja bym się nie przejmował krótkotrwałym kłuciem w jednym miejscu. Ból związany z sercem ma pewne cechy charakterystyczne. Jeśli jest zlokalizowany za mostkiem, promieniuje do żuchwy, do zębów, do lewej ręki, do palców lewej ręki, trwa kilka lub kilkanaście minut i przechodzi po nitroglicerynie podanej podjęzykowo – należy go potraktować bardzo poważnie. Ale wielokrotnie ból świadczący o chorobie serca jest mało specyficzny. Możemy go odczuwać jako ból barku, ból łokcia, ból w nadbrzuszu; skarżyć się na ból żołądka, podczas gdy naprawdę źródłem dolegliwości jest serce. Dlatego zidentyfikowanie tego bólu nie jest proste i nawet kardiolodzy miewają z tym problemy. Szczególnie trudno rozpoznać chorobę serca u kobiet
Dlaczego?
- To wynik szeregu czynników: różnic w budowie ciała, specyfiki gospodarki hormonalnej, innych rozmiarów naczyń. Panie często odczuwają dolegliwości w klatce piersiowej. Kiedy się zgłaszają po pomoc, robimy wszystkie dostępne badania, począwszy od USG serca. Test wysiłkowy niejednokrotnie daje wynik dodatni. A jednak koronografia pokazuje naczynia bez przewężeń. Jeśli mężczyzna przychodzi do kardiologa i skarży się na ból w klatce piersiowej, to mam stuprocentową pewność, że jest chory. U kobiet z takimi samymi dolegliwościami po wywiadzie i po zbadaniu nie wiem nic. Z reguły też przebieg choroby niedokrwiennej serca jest u nich zdecydowanie cięższy niż u panów.
Ale to mężczyzn zawał dopada najczęściej?
- Tak. U pań z reguły pojawia się o jedną lub dwie dekady później. Przed sześćdziesiątym rokiem życia na zawał zapadają sporadycznie. Jeśli młoda kobieta dba o zdrowie ? nie ma cukrzycy, nie ma nadciśnienia tętniczego, nie ma otyłości, nie pali papierosów ? to praktycznie jest to rzadkość. Tylko wyjątkowy pech lub genetycznie uwarunkowana skłonność do miażdżycy mogą stanowić wyjątek od tej reguły. Natomiast mężczyznom zawał grozi niemal w każdym wieku. Mieliśmy przypadku trzydziestolatków, a nawet dwudziestokilkulatków z zawałem serca.
Jak powinien zachować się człowiek, który zauważył u siebie objawy zawału mięśnia sercowego?
- Gdy ból za mostkiem utrzymuje się powyżej piętnastu minut, należy szybko wezwać karetkę pogotowia. Obecnie możliwości leczenia zawału mięśnia sercowego są olbrzymie. W tej dziedzinie medycyna bardzo mocno poszła do przodu. Jeśli pacjent z bólem w klatce piersiowej nie czeka, zgłasza się szybko ? najlepiej w ciągu pierwszej godziny i nie później niż trzy godziny po zawale ? to uratowanie serca jest w dużym stopniu możliwie. Nawet pacjenci z zawalem mięśnia sercowego ściany przedniej, uważanego przez lekarzy za najcięższy, jeśli wykażą się dużą dozą rozsądku i trafią na dobrze funkcjonującą służbę zdrowia, mogą wyjść z tego bez szwanku.
Nie warto tak ryzykować. Zatem co możemy zrobić dla swojego serca, by zminimalizować zagrożenie zawałem?
- Trzeba się dobrze odżywiać. Spożywać mniej tłustych potraw, za to więcej owoców i warzyw. Dbać o prawidłową masę ciała. Uprawiać sport. I nie lekceważyć nadciśnienia tętniczego. Jeśli pojawi się z problem z wysokimi wartościami ciśnienia, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie.
A stres?
- Unikajmy stresu, choć to nie on jest główną przyczyną zawału serca. Starajmy się wieść zdrowy tryb życia.
Rozmawiał Piotr Kanikowski
DO DAMAN Proszę nie zwlekać. Proszę udać się do lekarza.
Dodam jeszcze że ból jest o różnym nasileniu. I obudził mnie nawet w nocy mocny ból po lewej stronie klatki po czym nie mogłem zasnąć
Witam mam 29lat. Choruje na niedomykalnosc zastawki aortalnej 3 stopnia za miesiąc mam operację plastyki zastawki. 2 dni temu trochę podzwigalem i od wczoraj boli mnie po lewej stronie klatki piersiowej prawie caly czas i lekko nadbrzusze czy to coś poważnego? Czy porostu to jakieś nerwo bóle dodam że ból utrzymuje się nawet kilka godzin po czym przejdzie na krótki czas i znowu boli.
DO JOANNA Niech Pani nie zwleka z wezwaniem karetki.
Witam mam pytaniekuje mnie pod lewa piersia i nad piersia co to moze byc ? Pomocy boje sie