Domowa sieć elektryczna, z której korzystamy wymaga odpowiednich zabezpieczeń. Na sprzęty, które wpinamy do gniazdek elektrycznych czyhają niebezpieczeństwa w postaci przepięć, które mogą je uszkodzić i spowodować sporo kosztów. Telewizory, komputery a nawet współczesne pralki, zmywarki potrzebują odpowiedniej ochrony, powiem wzrost napięcia powyżej wartości znamionowej łatwo może je uszkodzić. To dlatego jednym z miejsc wymagających naszej wizyty już w czasie budowy jest sklep z sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi.
Jakie są źródła przepięć?
Przepięcia, które pojawiają się w naszej domowej sieci mogą mieć dwa źródła. Pierwszy z nich, mniej niebezpiecznym a jednocześnie dużo częściej występującym jest źródło wewnętrze. Wzrost napięcia w sieci jest w takich przypadkach spowodowany przez wadliwie działające urządzenie wpięte do gniazdka. Otwarcie lub zamkniecie obwodu powoduje wtedy powstanie przepięcia. Drugą przyczyną wzrostu napięcia powyżej bezpiecznych wartości są wyładowania atmosferyczne o zmiennej sile i natężeniu, które mogą uderzać bezpośrednio w chroniony budynek lub w sieć, do której jest podłączona. Takie wyładowania i skutki powodowanych przez nie przepięć można wyeliminować bądź zminimalizować poprzez instalację systemów antyprzepięciowych. Im lepsza ich klasa, tym skuteczniej będą one chronić urządzenia wpięte do sieci. Jak jednak wybrać ochronniki i na co zwracać uwagę odwiedzając sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi?
Jakie rodzaje ochronników należy instalować w domu?
Dobry sklep z zabezpieczeniami przepięciowymi powinien posiadać w swoim asortymencie co najmniej trzy rodzaje ochronników antyprzepięciowych. Chodzi przede wszystkim ochronniki przepięciowe klasy B, które są odpowiedzialne za odprowadzanie wyładowań atmosferycznych do uziemu, ochronniki klasy C, które chronią urządzenia domowe przed skokami napięcia, oraz ochronniki klasy B+C, które powinno instalować się tam, gdzie domowa instalacja elektryczna może mieć kontakt z wyładowaniami pochodzącymi z atmosfery. Dobrym pomysłem jest wybieranie produktów posiadających wizualne wskaźniki działania – ich funkcjonowanie znacznie ułatwia życie, bowiem kolor zielony oznacza, że instalacja jest chroniona, a czerwony oznacza brak takowej. Dobrze również stawiać na ochronniki przebadane przez Biuro Badań do spaw Jakości Stowarzyszenia Elektryków polskich.