Weronika Szuszkiewicz pod koniec marca w lubińskim autobusie zaopiekowała się mężczyzną z atakiem epilepsji. Jako jedyna podjęła walkę o ludzkie życie. Dzisiaj jest ambasadorką projektu „Twoje Pięć Minut” prowadzonego przez Fundację KGHM Polska Miedź.
Ideą projektu „Twoje Pięć Minut. Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla gimnazjów” jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy ważą się losy ludzkiego zdrowia i życia.
- Weronika wykazała się niezwykłą odwagą i przede wszystkim fachowym podejściem. Chcemy nagrodzić jej postawę – mówi Marek Bestrzyński, prezes Fundacji KGHM Polska Miedź. – Zaproponowaliśmy, aby została ambasadorką projektu „Twoje Pięć Minut”, w ramach którego będziemy edukować gimnazjalistów, jak zachować się w podobnych sytuacjach. Wierzymy, że Weronika będzie dla młodzieży wzorem do naśladowania. Wspólnie będziemy przekonywać gimnazjalistów, że warto udzielać pierwszej pomocy.
Weronika, która w swoim zachowaniu nie widzi niczego nadzwyczajnego, bardzo pozytywnie ocenia projekt Fundacji.
- Pomysł jest dobry, a projekt przyniesie dużo korzyści. Warto uczyć pierwszej pomocy, żeby każdy umiał jej udzielić. Im wcześniej się zacznie, tym lepsze będą efekty – mówi Weronika Szuszkiewicz. – Moi rówieśnicy nie wiedzą, jak zachować się, kiedy komuś obok dzieje się krzywda. Brakuje im wiedzy i umiejętności. Projekt fundacji może to zmienić.
Pilotaż projektu rozpoczyna się jesienią. Wezmą w nim udział 4 szkoły, w tym Gimnazjum nr 4 z Lubina, którego uczennicą jest Weronika Szuszkiewicz. W przyszłym roku działaniem zostaną objęte kolejne szkoły.
- Mamy przygotowany program i zakres szkolenia. Założenia ustalaliśmy wspólnie z naszymi partnerami, Miedziowym Centrum Zdrowia i Jednostką Ratownictwa Górniczo- Hutniczego. Zajęcia będą prowadzić pielęgniarki i ratownicy wspomagani przez psychologa – zapowiada Paulina Czajowska, koordynatorka projektu. – Naszym celem jest przekazanie niezbędnej wiedzy zarówno w teorii jak i praktyce oraz zwrócenie uwagi młodzieży na potrzeby drugiego człowieka – dodaje.
Odwaga i odpowiedzialność – to wartości, które łączą działalnie z wrażliwością na często nieme wołanie o pomoc.
Źródło (tekst, zdjęcie): KGHM POLSKA MIEDŹ