Spośród 400 gimnazjalistów z Zagłębia Miedziowego, biorących udział w projekcie Twoje Pięć Minut, Fundacja KGHM wyłoniła 32 liderów pierwszej pomocy przedmedycznej. Jego pilotażowa odsłona jest właśnie na półmetku. Swoje umiejętności uczniowie będą mogli sprawdzić podczas styczniowych zawodów.
W ramach projektu uczniowie wprowadzani są w świat pierwszej pomocy. Dowiadują się jak należy postępować w trakcie wypadku, a przede wszystkim jak pomóc, gdy czyjeś życie jest zagrożone. – Bezpieczeństwo to jeden z filarów działalności naszej spółki i tym samym naturalny kierunek działań naszej fundacji. Dlatego od września uruchomiliśmy pilotażową edycję programu Twoje Pięć Minut – mówi Marek Bestrzyński, prezes Fundacji KGHM.
Twoje Pięć Minut jest właśnie na półmetku. To moment wyboru najlepszych uczniów, którzy w styczniu wystartują w turnieju międzyszkolnym. – Liderami zostali najbardziej aktywni i zainteresowani uczestnicy zajęć. Będą mieli okazję reprezentować swoje szkoły w zawodach międzyszkolnych, które odbędą się na początku stycznia – wyjaśnia Paulina Czajowska, koordynatorka projektu.
Pod okiem specjalistów
Zajęcia z pierwszej pomocy prowadzą ratownicy z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego oraz pielęgniarki i psycholodzy z Miedziowego Centrum Zdrowia. – Podczas zajęć główny nacisk kładziemy na praktykę – zauważa Józefina Maihs, pielęgniarka z Miedziowego Centrum Zdrowia. – To nie tylko daje uczniom szansę na zgłębienie swojej wiedzy, ale też umożliwia przełamać strach i obawy związane z udzielaniem pierwszej pomocy.
Warsztaty współprowadzą Magdalena Łukasiewicz i Weronika Szuszkiewicz. To gimnazjalistki, które nie bały się udzielić pomocy potrzebującym w sytuacjach, gdy odwagi zabrakło nawet dorosłym. Jak podkreślają, nie mogły postąpić inaczej. – Coś w środku nie pozwalało mi przejść obok i zostawić człowieka w potrzebie. Czułam, że muszę mu pomóc – mówi Magda. Teraz razem z Weroniką pełnią rolę ambasadorek projektu i same i uświadamiają swoich rówieśników, jak kluczowe dla ratowania życia jest pierwsze pięć minut po wypadku.
Projekt z potencjałem
Wychowawcy klas, które biorą udział w zajęciach dostrzegają potencjał projektu. Jak podkreśla Kinga Bożycka z Gimnazjum nr 4 w Lubinie, warsztaty sprawiają, że uczniowie nie boją się podejmować tematów związanych z pierwszą pomocą. – Zajęcia uświadamiają młodym ludziom jak wiele zależy od ich postawy. Uczą ich pewności siebie i odwagi, by w sytuacjach zagrożenia życia nie bali się pomóc – potwierdza nauczycielka z Lubina. – Wielu uczniów marzy o tym, by w przyszłości zostać lekarzem, warsztaty dają im poczucie, że zbliżają się do tego celu.
Zawody z pierwszej pomocy
Teraz 32 liderów rozpoczyna przygotowania do zawodów międzyszkolnych, które mają być zwieńczeniem warsztatów. Naprzeciwko siebie staną liderzy wraz z drużynami reprezentującymi gimnazja, w których odbyły się zajęcia. – Zainscenizujemy scenki, które pozorować będą sytuacje wymagające udzielenia pierwszej pomocy – wyjaśnia koordynatorka projektu. - W każdej szkole zostały wybrane dwie drużyny. Podczas turnieju wykażą się wiedzą i umiejętnościami nabytymi podczas szkolenia.
Fundacja KGHM zadbała, by wiedza o zasadach udzielania pierwszej pomocy była przekazywana także po zakończeniu tej edycji projektu. Szkoły biorące udział w projekcie Twoje Pięć Minut otrzymały niezbędne akcesoria do przeprowadzenia szkolenia w tym fantoma pomocnego w ćwiczeniach masażu serca i sztucznego oddychania. Dodatkowo uczniowie biorący udział w zajęciach otrzymali zestaw małego ratownika, zawierający m.in. rękawiczki, gaziki czy maskę do sztucznego oddychania.