OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

KGHM podarował 300 tys. zł, by legniczanie byli zdrowsi

Przez   /   04/10/2019  /   2 Comments

Zarząd KGHM przekazał gminie Legnica darowiznę w wysokości 300 tys. zł na realizację projektów prozdrowotnych i edukacyjnych. Kilka dni temu podobną sumę spółka podarowała Głogowowi. Wiceprezes Radosław Stach zaprzecza, że to forma rekompensaty za podwyższone poziomu arsenu wokół obu hut. – My po prostu wspieramy gminy, gdzie KGHM funkcjonuje – mówi Stach. Jednym z efektów tej współpracy ma być powstanie tężni dla mieszkańców zagłębia.

Głogów pieniądze z KGHM planuje wykorzystać na programy z zakresu profilaktyki zdrowia i bezpieczeństwa, promocja zdrowego odżywiania się, zajęcia sportowe dzieci i młodzieży z wykorzystaniem miejskich obiektów sportowych, nasadzanie drzew, krzewów i tzw. zielone szkoły. Prezydent Rafael Rokaszewicz zapowiada m.in. na uruchomienie poradni nefrologicznej, dietetycznej oraz terapię dla uczniów szkół podstawowych w grocie solnej. Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski lakonicznie informuje, że miasto będzie realizować tzw. programy miękkie z zakresu profilaktyki zdrowotnej i edukacji.

- Będziemy je uruchamiać jeszcze w tym roku – obiecuje Tadeusz Krzakowski. Chwaląc dobrą współpracę miasta i KGHM-u, prezydent podkreślił, że cieszą go inwestycje prowadzone w legnickiej hucie: uruchomiony w czerwcu piec wychylno-topielno-rafinacyjny (WTR) do przetopu złomów i  montowana w tej chwili nowa instalacja do odsiarczania za 130 milionów złotych.

- Przygotowujemy się do porozumienia o budowie tężni w rejonie zagłębia miedziowego – wyjawił prezydent Legnicy. – Obiekt będzie wykorzystywał bogactwo złóż soli w kopalni Polkowice-Sieroszowice.

Radosław Stach przypomniał, że przekazana Legnicy darowizna to nie jedyne pieniądze, jakimi KGHM wspiera miasto. Poprzez Fundację Polska Miedź do różnych beneficjentów z Legnicy tylko w tym roku trafił ponad milion złotych. Tam, gdzie KGHM prowadzi działalność, trafiają też podatki.

- Rozmawiamy z powiatem głogowskim o podpisaniu podobnego porozumienia jak z Głogowem i Legnicą. Ponadto już finansujemy prospołeczne działania w gminach Jerzmanowa i Żukowice – mówi Radosław Stach.

Drażliwą kwestią na styku spółki i samorządów jest skażenie arsenem występujące w rejonie hut KGHM w Głogowie i Legnicy. – Na ten temat też rozmawiamy – zapewnia prezydent Tadeusz Krzakowski. Uważa, że badanie mieszkańców Legnicy na zawartość arsenu nie jest niezbędne, by wdrażać konkretne projekty dotyczące profilaktyki w tym zakresie.

Przy podpisaniu umowy darowizny w Głogowie był obecny poseł Wojciech Zubowski, a w Legnicy ubiegający się o reelekcję poseł Adam Lipiński.

- Nie chciałbym, aby moja obecność była potraktowana jako element kampanii wyborczej – zakłopotany tłumaczył się dziennikarzom. Przypomniał, że za rządów PiS-u Huta Miedzi Legnica dostała piec WTR i szansę na drugie życie, a jeszcze niedawno mówiło się o jej zamknięciu. Zadeklarował też, że zawsze będzie bronił zarządu KGHM przed naciskami politycznymi.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

    Drukuj       Email

2 komentarze

  1. Lustrator pisze:

    pogonic finansistow jak sie goni Jurka Owsiaka. Sluzba zdrowia hula doskonale…jak mowi pewien idiota.

  2. Anonim pisze:

    Kościołowi miliony, a ludziom ochłapy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_5342,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Koniec sporu zbiorowego w MOPS. Jest porozumienie

Read More →