Spółka należy do światowych liderów w branży metalurgicznej. To rezultat wysokiego poziomu produkcji miedzi i srebra oraz unikalnej w świecie, nowoczesnej technologii. Realizowany program modernizacji pirometalurgii i doskonalenie procesów technologicznych we wszystkich hutach koncernu mają na celu zwiększenie efektywności, zmniejszenie kosztów produkcji i dalszą poprawę ochrony środowiska.
Produkcja miedzi elektrolitycznej w roku 2014 wzrosła o 2 procent w stosunku do roku 2013 i osiągnęła rekordowe 577 tysięcy ton. Produkcja srebra wzrosła o 8 procent i wyniosła 1 256 ton. Te doskonałe wyniki związane są z jednej strony z optymalizacją procesów hutniczych, a z drugiej z rosnącym udziałem przerobu koncentratów i wsadów obcych, zawierających większe ilości metali szlachetnych. Dzięki temu wysoka była również produkcja złota metalicznego – 2 tony 575 kilogramów.
KGHM zgodnie z planem realizuje Program Modernizacji Pirometalurgii w Hucie Miedzi Głogów. W roku 2014 z powodzeniem zakończono projekt intensyfikacji przetopu koncentratów miedzi w pracującym kompleksie pieca zawiesinowego. Kontynuowane są prace przy budowie drugiego kompleksu pieca zawiesinowego – który zastąpi technologię szybowego przetopu koncentratów miedzi. Prowadzone są przygotowania do modernizacji elektrorafinacji w Hucie Głogów I. Rozwój hutnictwa to jeden ze strategicznych celów KGHM – podkreśla prezes Herbert Wirth.
Procesy modernizacyjne realizowane są we wszystkich hutach KGHM.
- W ubiegłym roku w Hucie Miedzi Legnica zmodernizowano Fabrykę Kwasu Siarkowego oraz maszynę odlewniczą do produkcji anod. W planach jest modernizacja elektrorafinacji, która pozwoli na zwiększenie finalnej zdolności produkcyjnej oraz budowa wychylnego pieca topielno – rafinacyjnego, który jest pierwszym elementem przyszłościowego Węzła Topienia Złomów – wylicza wiceprezes KGHM ds. produkcji, Miroslaw Laskowski.
W bezpośrednim sąsiedztwie Huty Miedzi Cedynia znajduje się rezerwat przyrody Skarpa Storczyków, bogaty w roślinność objętą ochroną i rzadkie gatunki ptactwa.
To jest dodatkowa motywacja do prowadzenia działań proekologicznych. Inwestycje modernizacyjne w oczyszczalnię ścieków oraz odpylnię gazów za piecem Asarco przyczyniły się do poprawy ochrony środowiska – zapewnia dyrektor naczelny KGHM ds. produkcji, Paweł Markowski. – Natomiast modernizacja systemu energetycznego przyniesie ograniczenie strat na przesyle prądu – dodaje dyrektor Markowski.
Przyszłościowym wyzwaniem hutnictwa KGHM jest zwiększenie odzysku pierwiastków towarzyszących produkcji miedzi. KGHM jest trzecim na świecie producentem renu, pierwiastka o niezwykle wysokiej temperaturze topnienia, dzięki czemu jest ceniony w przemyśle rakietowym i lotniczym. Kolejne produkty spółki to ołów surowy
i rafinowany, selen, siarczan niklawy i koncentrat platynowo-palladowy. KGHM jest także znaczącym producentem kwasu siarkowego – to wynik skutecznych technologii odsiarczania spalin w procesach hutniczych.
Patronem hutników, strażaków i kominiarzy jest Święty Florian, którego dzień przypada dzisiaj, 4. maja. W KGHM Centralne Obchody Dnia Hutnika zaplanowane są 7. maja. Na uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień jubileuszowych zapraszamy o godzinie 14 do Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie. W tym samym dniu odbędą się Hutnicza Centralna Karczma Piwna oraz Comber Babski.
W sobotę 9. maja zapraszamy o godzinie 19 do legnickiego Rynku, gdzie na zaproszenie KGHM z okazji Dnia Hutnika ze specjalnym programem wystąpią artyści Teatru Buffo z Nataszą Urbańską i Januszem Józefowiczem. Wstęp jest wolny.
W niedzielę 10. maja o godzinie 12.30 zapraszamy do udziału w Uroczystej Mszy Świętej w intencji Hutników i ich Rodzin w głogowskiej kolegiacie.
Tradycyjnie program obchodów Dnia Hutnika przygotowały także poszczególne hutnicze Oddziały KGHM. Zaplanowano festyny rekreacyjne, rozgrywki sportowe, rajdy piesze i samochodowe a także wielobój BHP i PPOŻ.
Źródło (tekst, zdjęcia): Departament Komunikacji i CSR KGHM Polska Miedź SA