Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. W miastach już dzisiaj pewni zwycięstwa mogą być burmistrzowie Chojnowa, Prochowic i Przemkowa, bo nie mają rywali. Poza tym 21 października wszystko jest możliwe.
Legnica
Do boju o Legnicę staje pięciu kandydatów. Faworytem jest rządzący miastem od 16 lat Tadeusz Krzakowski, startujący z własnego komitetu i odżegnujący się od politycznych szyldów. Jarosław Rabczenko (Platforma, Nowoczesna Koalicja Obywatelska) w 2014 roku doprowadził drugiej tury, a w tym roku podwoił wysiłki, prowadzi konsekwentną, intensywną kampanię: chce wysadzić dotychczasowego prezydenta z siodła. Do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosiło się jeszcze trzech kandydatów: były wicestarosta jaworski Arkadiusz Baranowski (Prawo i Sprawiedliwość), szef legnickiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Michał Huzarski (SLD – Lewica Razem) i miejscowy przedsiębiorca Adam Gizicki – działacz Stowarzyszenia Niepokonaniu 2012 (Kukiz` 15).
Lubin
Sześcioro kandydatów. Poza walczącym o reelekcję prezydentem Robertem Raczyńskim (Lubin 2006) najbardziej znani to poseł Krzysztof Kubów (PiS) , lubińska bizenswoman Agnieszka Kubica-Radek (KWW Tak dla Lubina) oraz Edyta Zawadzka – szefowa stowarzyszenia Miasto Dla Mieszkańców (KWW Miasto Dla Mieszkańców) . Na prezydenturę chrapkę mają także: Arkadiusz Klinger z Kukiz1 15 (z wszechstronnym doświadczeniem zawodowym: były strażnik, były pracownik banku, były pracownik skarbówki, były przedsiębiorca, aktualnie zatrudniony w jednej ze spółek KGHM) oraz lider Nowoczesnej Grzegorz Zieliński (Platforma, Nowoczesna Koalicja Obywatelska). Raczyński rządzi w Lubinie 20 lat. W ostatnich wyborach wygrał w I turze. Zdobył 58 proc poparcia, o 36 proc.więcej niż drugi wówczas Kubów.
Głogów
Rywalami Rafaela Rokaszewicza, który włada Głogowem od czterech lat, będą 41-letni nauczyciel Przemysław Bożek (PiS) oraz miejski radny, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Sławomir Majewski (Platforma, Nowoczesna Koalicja Obywatelska).
Złotoryja
Jeszcze dwa miesiące temu zapowiadał się urodzaj kandydatów na burmistrza Złotoryi, ale nie wszyscy zdołali dopełnić formalności. Ostatecznie rozgrywka będzie się toczyć miedzy dwoma paniami i dwoma panami. Sytuacja jest bardzo ciekawa. Zwycięzca poprzednich wyborów burmistrz Robert Pawłowski (KWW Łączy Nas Złotoryja) wcale nie może być pewny powtórki sukcesu. Ma mocnych rywali. Przede wszystkim bardzo popularną w mieście, aktywną od szeregu lat założycielkę i prezeskę Stowarzyszenia Nasze Rio Barbarę Zwierzyńską-Doskocz (KWW Barbara Zwierzyńska DziajMY Razem). Nie odpuszcza także wielki przegrany sprzed 4 lat Ireneusz Żurawski (KWW Ireneusz Żurawski), który rządził w Złotoryi w latach 2002-2014 a potem zahaczył się w Invest-Park Development, bez powodzenia próbował szczęścia w gastronomii i zasiadał w radzie powiatu. PiS do wyborów wystawił byłą dyrektorkę Zespołu Szkół Zawodowych Agnieszkę Markiewicz.
Jawor
Wielkie inwestycje – budowa drogi S3 oraz budowa fabryki Mercedesa – sprawiły, że dla Jawora ostatnie 4 lata były dobrym okresem. Burmistrz Emilian Bera (KWW Emiliana Bery Razem) umiejętnie prezentował się jako zapobiegliwy gospodarz, więc znowu jest faworytem w jesiennych wyborach. Trudne zadanie mają jego rywale: Aneta Kucharzyk z PiS-u (była asystentka posłanki Elżbiety Witek, obecnie zatrudniona w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Przemysłowej) oraz jaworski radny Krzysztof Kowalczyk z Porozumienia Samorządowego, dyrektor Powiatowego Zespołu Schronisk Młodzieżowych w Jaworze.
Polkowice
Wiesław Wabik, który od 2006 roku włada Polkowicami, w poprzednich wyborach zwyciężył wprawdzie w pierwszej turze, ale zdecydowanie nie było to tak spektakularne zwycięstwo jak w roku 2010, gdy zagłosowało na niego 78 proc. mieszkańców. Jeśli burmistrzowi nie udało się zatamować odpływu wyborców, to można oczekiwać w Polkowicach co najmniej drugiej tury. Wabik startuje z KWW Stowarzyszenie Porozumienie Dla Mieszkańców Polkowic. Jego rywalami 21 października będą: Beata Chaczko – lubinianka, która w Polkowicach prowadzi niepubliczne przedszkole anglojęzyczne (KWW Beaty Chaczko Ruch Społeczny), radny Wojciech Marciniak z Prawa i Sprawiedliwości oraz politolog Łukasz Puźniecki – były radny, menadżer, działacz społeczny (KWW Lepsze Polkowice)
Chojnów
Jan Serkies może spać spokojnie. Po 16 latach rządzenia Chojnowem ma w mieście tak silną pozycję, że nie znalazł się nikt, kto chciałby z nim walczyć o ratusz. Jest jedynym kandydatem na burmistrza.
Prochowice
Bez stresu oczekuje wyborów Alicja Sielicka, burmistrz Prochowic. Tylko ona ubiega się u mieszkańców o tą funkcję. Startuje z własnego komitetu.
Ścinawa
Bardzo ciekawie zapowiada się konfrontacja dwóch burmistrzów w Ścinawie. Były – Andrzej Holdenmajer (KWW Andrzeja Holdenmajera) – zmierzy się z obecnym Krystianem Kosztyłą (KWW Krystiana Kosztyły). To ich drugie zwarcie, po czterech latach przerwy. W 2014 roku w drugiej turze Kosztyła wygrał z Holdenmajerem różnicą 13 punktów procentowych.
Chocianów
Burmistrz Franciszek Skibicki rządził Chocianowem z przerwami od 1992 roku. Nie ubiega się o reelekcję. Na wolny fotel chrapkę ma sześcioro kandydatów. Za faworyta uchodzi startujący z własnego komitetu Roman Kowalski, który był burmistrzem Chocianowa w latach 2010-2014, obecnie członek zarządu powiatu polkowickiego. Poza nim PKW zarejestrowało: przedsiębiorcę Andrzeja Bobera (PiS), lubińskiego radnego i prawnika Tomasza Kulczyńskiego (KWW Tomasz Kulczyński 2018), sołtyskę Parchowa Annę Pichałę (KWW Anna Pichała) oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta i Gminy Chocianów Janusza Zielonego (KWW Janusz Zielony).
Świerzawa
Wieloletni burmistrz Świerzawy Józef Kołcz z dużą przewagą (prawie 30-procentową) wygrał już w pierwszej turze z Bogumiłą Wrześniak w 2014 roku, obiecując to samo, co obecnie: kontynuację (KWW Józefa Kołcza Kontynuacja). Jego rywale liczą jednak, że w gminie przybyło od tego czasu zwolenników zmiany. Bardzo mocnego kandydata wystawiło Porozumienie Kaczawskie. To przewodniczący rady gminy Paweł Kisowski, z wykształcenia doktor nauk matematycznych, 39-letni rolnik z Rzeszówka, strażak ochotnik i działacz społeczny. Szczęścia spróbuje raz jeszcze Bogumiała Górzańska (Wrześniak), startująca z KWW Bogumiła Górzańska.
Wojcieszów
W Wojcieszowie szykuje się pojedynek jeden na jednego. Aktualny burmistrz Sławomir Maciejczyk (KWW Inicjatywa Lokalna Wojcieszów) zmierzy się z Bogusławem Łabędzkim (KWW Bogusław Łabędzki). Faworytem jest Maciejczyk.
Bolków
Rządzący Bolkowem Jarosław Wroński idzie do wyborów z komitetem Inicjatywa Społeczna Opoka. Jego rywale to sportowiec, edukator, przyrodnik i strażak ochotnik Grzegorz Kucab (KWW Grzegorza Kucaba) oraz dwie przedsiębiorcze kobiety: Edyta Frąckowiak (KWW Edyta Frąckowiak) i Joanna Błąd-Jeziorek (KWW Bolków i Gmina Wspólna Rodzina).
Przemków
Drugą kadencję jak w garści ma Jerzy Szczupak – burmistrz Przemkowa. Jest jedynym kandydatem w jesiennych wyborach.
W Złotoryi parytety zachowane dwóch Mężczyzn i dwie kobiety
Oj Panie Piotrze, zawsze ceniłem Pana za profesjonalizm, ale tym razem muszę wytknąć rażącą niewiedzę! Otóż w sytuacji, gdy na stanowisko wójta/burmistrza/prezydenta zgłosi się tylko jeden kandydat, wybory przyjmują de facto formę plebiscytu. Głosowania odbywa się na “tak” lub “nie” i jeśli pretendent uzyska więcej negatywnych rezultatów, nie zostanie wybrany!