Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Jan Borysewicz zagra z wieży hejnał Złotoryi na gitarze

Przez   /   27/09/2018  /   No Comments

Nie, to zdecydowanie nie jest żart – Jan Borysewicz, wirtuoz gitary, przyjeżdża za kilka dni do Złotoryi, by zagrać złotoryjski hejnał w gitarowej aranżacji. Będzie miał też chwilę dla swoich fanów. Wydarzenie ma zarejestrować ogólnopolska telewizja.

W sobotę 6 października przed południem Jan Borysewicz ma się wdrapać na wieżę kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i punktualnie o godz. 12 zagrać na gitarze złotoryjski hejnał – tak, by słyszeli go wszyscy na starówce. To awangardowe wykonanie znanego każdemu mieszkańcowi miasta utworu ma pokazać, że Złotoryja potrafi połączyć tradycję z nowoczesnością.

Borysewicz przyjedzie na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Złotoryi. Rozmowy na ten temat trwały od lipca. Gitarzysta jednego z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych bardzo szybko się ponoć zapalił do pomysłu, trochę dłużej trwało natomiast ustalenie szczegółów technicznych i artystycznych całego przedsięwzięcia. Ze strony muzyka padła nawet propozycja skomponowania hejnału od nowa. Ostatecznie stanęło na tym, że dostanie wolną rękę co do aranżacji, ale zachowa nutę melodyczną oryginału.

Złotoryja będzie pierwszym miastem w Polsce, które będzie miało hejnał w wersji gitarowej, wydarzenie ma więc spory potencjał promocyjny. Występ Borysewicza jako hejnalisty zostanie zarejestrowany przez jeden z telewizyjnych magazynów śniadaniowych. Po prawykonaniu hejnału na gitarze miasto otrzyma nagranie w formacie mp3, które będzie udostępnione na portalu miejskim, co będzie stanowiło nie lada gratkę dla fanów. Ścieżka dźwiękowa ma być zrealizowana w profesjonalnym studiu Wojciecha Olszaka, w którym swoje płyty wielokrotnie nagrywało Lady Pank, Edyta Górniak, Bracia, Kasia Kowalska.

Hejnał Złotoryi został skomponowany w 1972 r. przez docenta Radomira Reszke z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Złotoryja dotąd znali tylko tradycyjne jego wykonanie – na trąbce.

Źródło: Urząd Miasta w Złotoryi

FOT. URZĄD MIASTA W ZŁOTORYI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tadeusz sz

Akt oskarżenia dla byłego wójta gminy Zagrodno

Read More →