KGHM1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Już blisko 38. Legnickie Conversatorium Organowe

Przez   /   25/09/2024  /   No Comments

Prezydent Legnicy i Legnickie Centrum Kultury zapraszają na 38. odsłonę Legnickiego Conversatorium Organowego im. prof. Stanisława Moryto. Tegoroczna edycja tego wyjątkowego wydarzenia odbędzie się w dniach 15-19 października w Kościele Ewangelickim Marii Panny w Legnicy oraz Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:15, wstęp na każdy festiwalowy dzień jest wolny. 

Koncerty festiwalowe:

15 października (wtorek)

Recital Perkusyjny

Sala Królewska Akademii Rycerskiej
Marianna Bednarska – perkusja

Marianna Bednarska to solistka, wykonawczyni muzyki kameralnej, muzyk orkiestrowy i pedagog perkusyjny. Od 2023 roku wykładowca w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka 74. Międzynarodowego Konkursu Genewskiego oraz nagrody Prix Credit Suisse Jeunes Solistes 2019, a także zdobywczyni 24 pierwszych nagród i nagród specjalnych na międzynarodowych konkursach perkusyjnych, m.in. w Chicago (USA 2016), Bambergu (Niemcy 2016) czy Paryżu (Francja 2009). Finalistka krajowego Konkursu Eurowizji Młody Muzyk Roku 2009. Występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych w Europie, USA i Azji, debiutując jako solistka na międzynarodowych festiwalach muzycznych (m.in. Lucerne Festival, Davos Festival, Tongyeong International Music Festival, Weiwuying International Music Festival czy Solsberg Festival), a także z orkiestrami takimi jak Orchestre de la Suisse Romande, Komische Oper Orchestra, Tongyeong Festival Orchestra, National Taiwan Symphony Orchestra, International Chamber Orchestra of Washington, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej czy Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Jako solistka wzięła udział w nagraniach dla Bayerische Rundfunk czy Dacapo Records z debiutancką płytą Marimba Concertos, na której jako pierwsza perkusistka w historii nagrała komplet wszystkich koncertów marimbowych Andersa Koppela. Ukończyła studia licencjackie w Hoschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, a także studia magisterskie i podyplomowe w Haute Ècole de Musique w Genewie. Marianna Bednarska jest Artystką Yamaha oraz Kolberg Percussion.
Program koncertu:
Jan Sebastian Bach – Preludium i Sarabanda z VI Suity Wiolonczelowej D-dur, BWV1012 (marimba solo)
Toshi Ichiyanagi – The Source (marimba solo)
Georges Aperghis – Le Corps à Corps (zarb i głos)
Astor Piazzolla (ar. Pius Cheung) – Verano Porteño (marimba solo)
Jesus Torres – Proteus (multiperkusja)

16 października (środa)

Koncert Wokalno-Instrumentalny

75 lat Chóru Madrygał Legnickiego Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego

Kościół Ewangelicki Marii Panny w Legnicy
Chór Madrygał
Dariusz Rzonca – dyrygent
Marek Fronc – organy

Madrygał to chór założony w 1949 roku przez Henryka Karlińskiego, Patrona Legnickiego Centrum Kultury – społecznika, działacza kultury i organizatora życia muzycznego. Zespół ma w swoim repertuarze utwory dawne i współczesne, pieśni ludowe z różnych krajów świata, utwory religijne, negro spirituals oraz gospels. Na koncercie zaprezentuje wybrany wycinek swojej bogatej działalności artystycznej w postaci utworów a cappella oraz z towarzyszeniem organów. Dopełnieniem będzie prezentacja solowej twórczości organowej w wykonaniu Marka Fronca – legniczanina, wykładowcy Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Diecezjalnego Studium Organistów w Legnicy.

17 października (czwartek)

Organy Kolorowe

110 lat organów Weigla

Kościół Ewangelicki Marii Panny w Legnicy
Adam Tański – organy

Wykonawcą koncertu Organy Kolorowe będzie Adam Tański, absolwent paryskiego Konserwatorium Muzycznego, Hochschule für Musik w Moguncji oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W programie znajdą się dzieła różnych epok ukazujące szeroką paletę możliwości brzmieniowych 110-letnich organów: Luisa Vierne’a, Roberta Schumanna, a także Guy Boveta i Petra Ebena, jak również Symfonia improwizowana na 110-lecie organów Friedricha Weiglego Adama Tańskiego, który jako improwizator dał się już poznać legnickiej publiczności w roku 2023.

18 października (piątek)

Recital Solowy

Organy i fisharmonia

Kościół Ewangelicki Marii Panny w Legnicy
Tomasz Soczek – organy, fisharmonia

Tomasz Soczek to organista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem Juliana Gembalskiego i Witolda Zabornego. Kształcił się również u Jaroslava Tůmy na Wydziale Muzycznym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Moskwie, Opawie, Łodzi, Fryburgu bryzgowijskim i Brixen. Został dwukrotnym stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. Pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Organów i Klawesynu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i jest organistą karmelitańskiego Sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa. Posiada ponadto kwalifikacje tyflopedagogiczne i na co dzień pracuje z uczniami niewidomymi i słabowidzącymi.
Podczas koncertu usłyszymy:
César Franck (1822-1890) – ze zbioru Cinq pièces pour harmonium FWV 26: Offertoire en si majeur
Antonio López Almagro (1839-1904) – Fiesta de aldea (Escena campestre)
Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – Sonatina e-moll op. 14 nr 2: I. Andante malinconico, II. Menuetto, III. Alla ritornello oraz z cyklu 2 Tondichtungen op. 70: nr 2 – Totentanz na Fisharmonię artystyczną Christophe & Etienne
Tomasz Soczek (*1990) – Prelude and Fugue in C acoustic scale, Carillon upon la mi re, ESCHaconne oraz Prelude and Fugue on “Tonus peregrinus” na organy

19 października (sobota)

Koncert Finałowy

55 lat Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kościół Ewangelicki Marii Panny w Legnicy
Maciej Zakrzewski – organy
Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Michał Sławecki – dyrygent
Piotr Arseniuk – organy

Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego to częsty bywalec Legnicy. Przez ponad 30 lat kierował nim ks. prof. Kazimierz Szymonik, od roku 2014 funkcję dyrygenta sprawuje Michał Sławecki – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Ma w swoim repertuarze liczne arcydzieła literatury światowej, ale swoją działalność artystyczną ogniskuje wokół twórczości kompozytorów polskich. Koncert rozpocznie wykonanie Missa brevis na chór mieszany i organy Aleksandra Jana Szopy. Następnie utwory wykonywane przez Chór będą zestawione z kolejnymi częściami kompozycji Macieja Zakrzewskiego Suita pastoralna na organy solo, która będzie miała swoją premierę. Zakrzewski wielokrotnie dał się poznać legnickiej publiczności jako kompozytor i organista-improwizator bez problemu poruszający się w wielu stylach muzycznych. Chór i organista przeprowadzą słuchaczy przez różne epoki muzyczne – od baroku do współczesności.

Koncerty w dniach 16-19 października będą transmitowane na kanale YouTube Legnickiego Centrum Kultury - https://www.youtube.com/c/LegnickieCentrumKultury  

Źródło: Legnickie Centrum Kultury

FOT. PIXABAY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 89 dni temu dnia 25/09/2024
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 25, 2024 @ 4:24 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →