Legnica jest jednym z siedmiu gmin wyróżnionych przez Fundację Ekorozwoju za innowacyjne działania na rzecz oszczędności energii i pozyskiwania ich ze źródeł odnawialnych. Przypomina o tym wystawa, którą od dziś można oglądać na Rynku.
Co spodobało się ekologom?
To, że miasto nawet ze śmieci potrafi zrobić użytek. Na Składowisku Odpadów Komunalnych działa instalacja o mocy 400 kW do pozyskiwania biogazu składowiskowego i przetwarzania go na energię elektryczną i cieplną. W Legnicy rocznie przetwarza się ok. 5,2 mln mkw biogazu, co wystarcza na wyprodukowanie 9 200 MWh energii elektrycznej. Taka ilość prądu potrafi zaspokoić potrzeby energetyczne ok 5 100 gospodarstw domowych.
- Pokazujemy innym samorządom Legnicę jako modelowy przykład pozyskiwania biogazu – mówi Radek Lesisz z Fundacji Ekorozwoju, która wystawę m.in. o legnickim pomyśle pokazała już w 11 miastach.
Podobne rozwiązanie działa na terenie oczyszczalni ścieków, wykorzystując osady pościekowe. Legnica inwestuje też w termomodernizację, systemy solarne i energooszczędne oświetlenie.
Wiceprezydent Legnicy Jadwiga Ziemkiewicz przypomina, że ekologia często idzie w parze z ekologią. Opłaca się oszczędzać energię i wykorzystywać możliwości stwarzane przez odnawialne źródła energii.
Baterie słoneczne podgrzewają wodę w budynku administracyjno-socjalnym na składowisku odpadów, w basenie przy Szkole Podstawowej nr 7 i w dwóch budynkach LPGK na ul. Nowodworskiej. Przy ul. Zielonej świecą latarnie zasilane ogniwami fotogalwanicznymi. Na terenie oczyszczalni ścieków od ponad 20 lat eksploatowana jest instalacja fermentacji mezofilnej odpadów a produkowany tu biogaz wykorzystuje się do spalania w kotłach i produkcji ciepła na potrzeby oczyszczalni.
W latach 2006-2007 gmina wdrożyła program edukacyjny dotyczący wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.