Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Jest wniosek o nagrodę miasta dla Elżbiety Pietraszko

Przez   /   25/02/2022  /   No Comments

Do Rady Miejskiej Legnicy wpłynął wniosek o Nagrodę Miasta Legnica dla Elżbiety Pietraszko ze względu na wyjątkowe zasługi w organizacji, promocji i rozsławieniu Satyrykonu. W imieniu pięciu legnickich stowarzyszeń przygotował go i złożył dziennikarz Grzegorz Żurawiński. Do wniosku załączył listy z zebranymi latem podpisami 465 osób.

Do złożenia wniosku o Nagrodę Miasta Legnicy dla Elżbiety Pietraszko upoważniły Grzegorza Żurawińskiego Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki, Stowarzyszenie “Teatr Niezbędnie Potrzebny”, Towarzystwo Miłośników Legnicy ProLegnica, Towarzystwa Miłośników Twórczości Zofii Kossak oraz Stowarzyszenia Kobiet “Babiniec”. Ponadto uhonorowania wieloletniej prezes Zarządu Fundacji Kulturalno-Społecznej Satyrykon chce 465 osób (w tym 346 mieszkańców Legnicy), którzy złożyli u Grzegorza Żurawińskiego podpisy w tej sprawie. Jako jedni z pierwszych poparcia tej inicjatywie udzielili szefowie wszystkich legnickich jednostek kultury. Wkład Elżbiety Pietraszko historię i współczesność Legnicy doceniają m.in.  Grzegorz Szczepaniak (LCK), Justyna Teodorczyk (Galeria Sztuki), Jacek Głomb (Teatr Modrzejewskiej), Marcin Makuch (Muzeum Miedzi), Anna Gątowska (Legnicka Biblioteka Publiczna).

- Myślę, że Legnica dorobiła się po wojnie dwóch marek rozpoznawalnych w kraju i na świecie. Jedna to Teatr Modrzejewskiej, a drugą – jeszcze szerzej znaną – jest jej Satyrykon – uważa Grzegorz Żurawiński.

Elżbieta Pietraszko pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Legnicy, Centrum Sztuki -Teatr Dramatyczny w Legnicy i w Legnickim Centrum Kultury. Od 2008 r. prezesuje Fundacji Kulturalno-Społecznej Satyrykon, która jest współorganizatorem Satyrykonu. Od 2 lat jest emerytką. Równolegle z przejściem na emeryturę Stowarzyszenie Polskich Artystów Karyykatury przyznało jej honorowy tytuł “Królowej Satyrykonu”. Warto, by także Legnica oficjalnie doceniła jej zasługi dla lokalnej i polskiej kultury.

Uzasadnienie wniosku zajmuje 2 i pół strony maszynopisu. “Legnicki i międzynarodowy Satyrykon to Opus Magnum jednej skromnej i pracowitej kobiety, połączenie pracy zawodowej, pasji i działalności społecznej Elżbiety Pietraszko, dzięki której skromne lokalne wydarzenie sprzed lat stało się pierwszym i jedynym miejscem dorocznych spotkań twórców polskiej satyry, a po latach jednym z najważniejszych artystycznych konkursów satyrycznych na świecie. (…) Zmieniały się instytucje organizujące to wydarzenie jednak w każdej osobą odpowiedzialną za jego trwanie i rozwój była Elżbieta Pietraszko (..). Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata. Dzięki pomysłowi, inicjatywie i mrówczej wieloletniej pracy Elżbiety Pietraszko legnicki Satyrykon stworzył wspaniały zbiór prac podarowanych przez autorów z Polski, Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. Galeria Satyrykonu, bo tak nazwano tę kolekcję, liczy obecnie ponad dwadzieścia pięć tysięcy prac (!). Dzięki osobistym kontaktom Elżbiety Pietraszko przez ponad 40 lat udało się organizatorom Satyrykonu skupić wokół tego międzynarodowego wydarzenia najwybitniejszych twórców tej dziedziny, pozyskać ogromne rzesze odbiorców i sympatyków, jurorów, sponsorów i mecenasów.” – czytamy we wniosku.

Nagroda Miasta Legnica ma m.in. walor finansowy (10 tys. zł). Jej lauratów wybiera, z grona zgłoszonych kandydatów, Rada Miejska Legnicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

459436983_1067450885383714_5942012929122184653_n

Moje trzy grosze. Kupaj na fali

Read More →