Koncern Daimler AG oficjalnie poinformował, że zbuduje w Jaworze fabrykę silników dla Mercedesa. W pierwszym etapie w nowy zakład zainwestuje ok. 500 milionów euro. Zapowiada – mało konkretnie – stworzenie “kilkuset miejsc pracy”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze silniki zjadą z taśm produkcyjnych w Jaworze w roku 2019.
Fabryka będzie produkować czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych marki Mercedes. W wyniku wielomiesięcznych negocjacji niemiecki koncern zdecydował się ją zlokalizować na terenie nowo powstałej Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej w Jaworze. Tym razem oferta Polski okazała się lepsza od propozycji naszych sąsiadów (głównie Węgier, gdzie Daimler AG ma już fabrykę swoich samochodów i zakład produkujący karoserie). W opublikowanym dziś komunikacie na temat jaworskiej fabryki inwestor zastrzega jednak, że „decyzja o lokalizacji i realizacja projektu zależą jeszcze od ostatecznych zobowiązań dotyczących warunków inwestycyjnych, między innymi od przyznania pomocy państwa”.
- Planowana budowa nowej fabryki silników w Polsce to kolejny krok w ramach naszej globalnej strategii wzrostu. Zwiększenie zdolności produkcyjnych w Europie Wschodniej odzwierciedla coraz bardziej międzynarodową orientację naszych zakładów produkujących układy napędowe. W ten sposób zwiększamy elastyczność i efektywność naszej globalnej sieci produkcyjnej – mówi Markus Schäfer, Członek Zarządu Mercedes-Benz Cars odpowiedzialny za zarządzanie produkcją i łańcuchem dostaw.
- W nowych zakładach w Jaworze chcemy zlokalizować drugą fabrykę silników Mercedes-Benz Cars poza granicami Niemiec – dodaje Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars i szef fabryki Mercedesa w Untertürkheim (na zdjęciu powyżej z wicepremierem Morawieckim). – Dysponując kilkoma zakładami, możemy elastycznie reagować na zmiany rynkowe.
- Planowana przez Daimler AG budowa nowej fabryki silników w Polsce świadczy o dobrej kondycji naszej gospodarki – komentuje Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju RP. – Mam nadzieję, że nowy zakład będzie katalizatorem dla następnych projektów wykorzystujących zaawansowane technologicznie produkty i sprawi, że polska gospodarka będzie bardziej innowacyjna i konkurencyjna. Ta inwestycja wzmacnia polsko-niemiecką współpracę i ma symboliczne znaczenie w kontekście zbliżającej się 25. rocznicy Traktatu o dobrym sąsiedztwie między naszymi krajami z 17 czerwca 1991 roku.
Równolegle z budową fabryki, ruszy rekrutacja i szkolenie jej załogi. Przyszłych pracowników Daimler AG czekają rozbudowane kursy szkoleniowe w innych zakładach koncernu. Sieć fabryk silników Mercedes-Benz Cars obejmuje kilka zakładów w Niemczech i innych krajach. Za ich koordynację odpowiada główna fabryka w Untertürkheim. Są tam wytwarzane silniki, skrzynie biegów, osie napędowe i powiązane z nimi komponenty. Fabryka Mercedes-Benz w Berlinie specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji ultranowoczesnych podzespołów oraz części, jak również w wytwarzaniu jednostek napędowych. Z kolei zakład Mercedes-Benz w Hamburgu rozwija i produkuje osie napędowe oraz ich elementy, a także kolumny kierownicze, elementy układów wydechowych i lekkie elementy konstrukcyjne. Fabryka silników MDC Power w Kölledzie w niemieckim kraju związkowym Turyngia – spółka zależna będąca w 100% własnością Daimler AG – produkuje silniki czterocylindrowe dla samochodów Mercedes-Benz oraz Mercedes-AMG. Silniki i inne istotne komponenty są też wytwarzane w fabrykach poza granicami Niemiec. Należą do nich zakłady Star Transmission w Rumunii – spółka zależna Daimlera, która montuje skrzynie biegów, a także produkuje części i komponenty. Przedsiębiorstwo joint venture BBAC w Pekinie wytwarza silniki na lokalny rynek Państwa Środka. W ramach strategicznej współpracy koncernu Daimler z aliansem Renault-Nissan firma Infiniti produkuje dla Mercedes-Benz czterocylindrowe jednostki benzynowe w swojej fabryce w Decherd w stanie Tennessee (USA).
FOT. MEDIA.DAIMLER.COM
Wydaje mi się, że na to za wcześnie – ewentualna umowa wciąż jest w fazie negocjacji, choć strefa szykuje miejsce pod fabrykę. Osoby, które chcą złożyć CV, mogą próbować popytać w wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej Invest Park albo w Urzędzie Miasta w Jaworze.
Wie ktos gdzie mozna skldac cv?
jakieś namiary na Dajmler Jaweor, gdzie złożyc CV