OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Jakie są największe zalety cięcia blach laserem?

Przez   /   28/05/2022  /   No Comments

Cięcie blach laserem w niektórych zastosowaniach niemal zupełnie wyparło dziś klasyczne metody obróbki skrawaniem. Nie dzieje się tak bez powodu – laser pozwala ominąć ograniczenia wcześniejszych technologii.

Precyzja

Większa precyzja przekłada się na lepsze odwzorowanie projektu. Wiele detali mogłoby co prawda być wykonanych z pożądaną dokładnością na klasycznych obrabiarkach, jednak ten proces byłby droższy, a z każdą generacją modułów laserowych cięcie blachy laserem daje jeszcze większe możliwości. Obecnie można nawet wyciąć otwór 2 mm w blasze o grubości 20 mm, co jeszcze niedawno wymagało użycia klasycznego wiertła. Większa precyzja, a więc mniejsza szczelina cięcia, to także mniejsze straty materiału oraz bardziej przewidywalny efekt.

Brak konieczności obróbki wykończeniowej

Poza bardzo rzadkimi i specyficznymi projektami, detale wycinane laserowo nie wymagają dalszej obróbki. Linia cięcia laserowego jest idealnie gładka, nie trzeba jej szlifować ani frezować, jeśli nie jest to wymagane ze względu na funkcjonalność wykonanego elementu. Jest to tym istotniejsze, że wszelkie dodatkowe etapy obróbki sprawiają, że nakładają się na siebie niedokładności technologiczne i może pogarszać się jakość finalnego efektu. W przypadku cięcia laserem stosuje się tylko jedną metodę obrabiania blachy, zatem końcowe wymiary są banalnie proste do przewidzenia z bardzo wysoką precyzją.

Relatywnie niska ilość ciepła

Choć przy cięciu blachy laserem generowana jest pewna ilość ciepła, ulega ono relatywnie łatwemu rozproszeniu bez konieczności stosowania chłodziwa. To ważne, ponieważ zbyt wysoka energia w obrębie linii cięcia mogłaby powodować zmianę struktury obrabianej blachy, a w konsekwencji prowadzić nawet do niemożności jej wykorzystania w przewidzianych zastosowaniach. Aby tego uniknąć, w obróbce skrawaniem stosuje się duże ilości chłodziw i zmniejsza tempo pracy, co samo w sobie jest problematyczne. Cięcie laserem pozwala ograniczyć rozgrzewanie materiału, ale bez spowalniania procesu produkcyjnego.

Niewysoka cena

Koszt wyprodukowania pojedynczego elementu jest istotnym wskaźnikiem opłacalności konkretnych technologii obróbki. W przypadku cięcia blach laserem wyposażenie parku maszynowego jest co prawda dość drogie, jednak zamiast inwestować we własne maszyny, można powierzyć produkcję wykonawcom zewnętrznym, np na stronie stomilex.pl, co często jest nie tylko tańsze, ale również pozwala zlecać wiele serii produkcyjnych różnym wykonawcom i szybciej zakończyć tworzenie finalnego produktu. Nie ponosi się też w ten sposób kosztów związanych z niewykorzystaniem maszyny ani nie pojawiają się dodatkowe koszty eksploatacyjne, co pozwala lepiej planować budżet.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

lekcje_z_mistrzem_projekt_edukacyjny_kghm_4_

Zgłoś swoją szkołę! Ruszyły zapisy w ramach projektu edukacyjnego „Kompetentni w branży” KGHM

Read More →