JOB
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Jaki lek dla polskiego systemu ochrony zdrowia? Wnioski

Przez   /   20/09/2019  /   1 Comment

Wzrost finansowania ochrony zdrowia, stawianie na efekt i jakość w leczeniu oraz pacjent w centrum strategii dla zdrowia – to główne wnioski z konferencji „Jak uleczyć polski system ochrony zdrowia”, która odbyła się z inicjatywy posłanki Elżbiety Stępień, 19 września br. w gmachu Parlamentu.

System ochrony zdrowia musi dziś sprostać wielu wyzwaniom. Wzrost zapadalności na choroby cywilizacyjne, czy zmiany demograficzne – to tylko niektóre z nich.

Elżbieta Stępień, posłanka PO-KO, otwierając konferencję, podkreśliła, że prawidłowe funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia to wymierne skutki i korzyści dla krajowej gospodarki. -Można ich wymienić wiele – wzrost PKB, zwiększenie konsumpcji, zmniejszenie wydatków związanych ze świadczeniami specjalnymi, np. rentami, zmniejszenie obciążenia pracodawców, zmniejszenie obciążeń służby zdrowia, związanych z powikłaniami, hospitalizacjami czy wizytami u specjalistów – wyliczała.

Zdaniem prof. Eweliny Nojszewskiej z Katedry Ekonomii Stosowanej SGH na problem usprawnienia systemu ochrony zdrowia należy spojrzeć w perspektywie długiego okresu.

- Powinniśmy dążyć do skuteczności klinicznej i efektywności ekonomicznej – podkreśliła.

M.in. dlatego Polska zobowiązała się do podniesienia finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w 2024 r. Jednak zdaniem ekspertów kwota ta jest i tak zbyt niska i Polska będzie do niej dochodzić zbyt wolno.

- Polska jest na 3. miejscu od końca wśród państw europejskich pod względem wydatków na zdrowie w proc. PKB, tj. nakład publiczny to jest 4,6 proc. PKB na ochronę zdrowia, natomiast całość publiczny i prywatny to jest 6,7 proc. PKB – mówił Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z kolei Stępień stwierdziła, że za 5 lat „wiele krajów europejskich będzie inwestować w zdrowie już ok. 10 proc. PKB, a Polska, nawet zwiększając dziś PKB na obszar zdrowia, nadal będzie w ogonie Europy”.

Eksperci wspólnie zastanawiali się, jak powinna wyglądać struktura finansowania zdrowia Polaków.

- Powinniśmy mieć zabezpieczone, wręcz znakowane pieniądze na nowoczesne terapie – podkreśliła Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Jej zdaniem finansowanie zdrowia powinno być zapewnione m. in. z poprzez przesunięcie większej ilości środków z akcyzy tytoniowej czy środków zaoszczędzonych na lekach biopodobnych – co powinna zagwarantować ustawa refundacyjna.

Jak mówiła: „trzeba ustanowić odrębny budżet płac dla personelu medycznego, bo to jest nasz największy problem”. Według niej w przypadku protestów czy strajków o lepsze płace, na podwyżki przekazywane są pieniądze przeznaczone na nowoczesne leki.  -My chcemy, żeby była stała kwota zabezpieczona – podkreśliła Rudnicka.

Z kolei główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski zaznaczył: – Każda złotówka wydana na profilaktykę zwraca się lepiej, niektórzy mówią czterokrotnie lepiej niż na leczenie, jak już ktoś zachoruje.

Kolejnym istotnym problemem, który poruszono podczas konferencji, było wprowadzenie standardów leczenia opartych na jakości i efekcie zdrowotnym do pacjenta.

- Do najważniejszych zmian w zakresie samej opieki nad pacjentem należy m.in. wprowadzenie systemu oceny jakości udzielanych świadczeń – wskazywał dyrektor departamentu zdrowia w Najwyższej Izbie Kontroli, Piotr Wasilewski.

- Brak właściwej opieki medycznej powoduje, że pacjenci jeżdżą po kraju, szukając specjalisty – mówiła z kolei prezes Stowarzyszenia Alba Julia Dorota Korycińska, nazywając ten proceder „odyseją diagnostyczną”. Jak wskazywała, potrzebne są centra referencyjne i telemedycyna, które zapewnią pacjentom dostęp do informacji.

Jak podkreśliła z kolei Aleksandra Rudnicka, “trzeba zacząć płacić nie za ilość, a za jakość leczenia.

Eksperci zgodzili się co do tego, że najwyższa pora podjąć wspólne, ponadpartyjne działania na rzecz naprawy systemu zdrowia w Polsce. Bez szybkiej interwencji polska służba zdrowia, która i tak jest już w bardzo złej kondycji, może sobie nie poradzić.

Źródło: Biuro Poselskie Elżbiety Stępień

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1923 dni temu dnia 20/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 20, 2019 @ 1:53 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. Lustrator pisze:

    puste gadanie .Zamiana szpitali na koscioly i ciagla modlitwa.No i okadzanie dymem i zdrowaski zapewniaja zdrowie i obnizenie kosztow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kupaj maciej

Prezydent Legnicy Maciej Kupaj podsumował rok 2024

Read More →