W codziennym biegu często nie zwracamy uwagi na to jak długo śpimy, nie wspominają już
o jakości tego snu. Borykamy się przez to z różnymi dolegliwościami, ponieważ jest on niezbędny dla dobrego samopoczucia. Jak więc spać, żeby się wyspać?
Problemy ze snem – problem cywilizacyjny?
Sen jest ważny dla naszego samopoczucia i zdrowia, dlatego nie wolno lekceważyć problemów z nim związanych. Podczas snu nasz organizm się regeneruje, co wpływa co prawidłową pracę gospodarki energetycznej i hormonalnej oraz neuronów. Wynika z tego, że zbyt mała ilość snu lub jego słaba jakość szybko odciśnie piętno na naszej koncentracji i zdolności zapamiętywania. Jego permanentny niedobór prowadzić może do ospałości, zmęczenia, a nawet do depresji, obniżenia odporności czy chorób sercowo-naczyniowych.
Trudności w zasypianiu czy bezsenność, nie bierze się znikąd. Jest to już niejako choroba naszych czasów. Przyczyny często leżą właśnie w tym jak funkcjonujemy na co dzień. Winny możemy doszukiwać się w stresującym tryb życia, napiętym grafiku, a zwłaszcza spędzaniu nadmiaru czasu przed komputerem i telefonem. Warto więc zastanowić się jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w naszym życiu i otoczeniu, aby przywrócić higienę snu.
Prześcieradło i miękka poduszka – przepis na sen idealny?
Istnieją sposoby na polepszenia jakości snu, które warto wprowadzić w życie, żeby cieszyć się zdrowym i spokojnym snem.
Otoczenie i wygodne łóżko
Podstawą dobrego snu jest zapewnienie sobie w nocy wygodnej i bezpiecznej przestrzeni do spania. Warto zainwestować w wygodny materac oraz dobrej jakości pościel. Jednym z ważniejszych elementów nocnej wyprawki jest prześcieradło. Dobrze jest wybrać model idealnie dopasowany do naszego łóżka. Prześcieradło, które wciąż się podwija i roluje na pewno, nie zapewni nam komfortu w trakcie spania.
Kawa, napoje energetyzujące i alkohol
Substancje zwarte w napojach na bazie kofeiny mogą wpływać na sen nawet do 12 godzin od ich spożycia. Dlatego jeśli koniecznie musimy z nich korzystać, lepiej postawić na poranne delektowanie się ulubioną kawą. Podobne działanie zaburzające i spłycające sen wykazuje alkohol, dlatego nie należy z nim przesadzać ani sięgać po niego jako remedium na sen.
Ekspozycja na światło
Ekspozycja na światło, zwłaszcza niebieskiej barwy, pochodzące na przykład z naszych smartfonów znacząco zaburza rytm okołodobowy. Należy więc unikać jej wieczorem co najmniej 3 godziny przed snem.
Odprężenie psychiczne
Warto zadbać też o chwilę relaksu przed snem, wybrać się na spacer czy wykonać medytację relaksacyjną.
– Materiał zewnętrzny