Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne w Złotoryi od 31 marca zaprzestaje zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi. Proponuje im cesję dotychczasowych umów na specjalnie w tym celu powołaną spółkę RPK Partner. Wszystko gra?
Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne zarządza około 270 wspólnotami mieszkaniowymi, głównie ze Złotoryi. To jednak jego działalność dodatkowa – sposób na zwiększenie dochodów. RPK istnieje przede wszystkim po to, by wypełniać zadania publiczne spoczywające na gminie, tzn. administrować budynkami komunalnymi, zapewnić mieszkańcom odbiór ścieków i zaopatrzenie w wodę, dbać o miejską zieleń, sprzątać ulice, wywozić śmieci…
Do tej pory działalność komercyjna (zarządzanie wspólnotami) nie przeszkadzała publicznej misji (zarządzanie mieniem komunalnym). Ostatnia nowelizacja Prawa o zamówieniach publicznych zmieniła tę sytuację. Zgodnie z obecnymi przepisami, aby spółka komunalna mogła nadal otrzymywać zlecenia z wolnej ręki (bez przetargów) od swojego właściciela (gminy), muszą one stanowić co najmniej 90 procent realizowanych przez nią zadań. W przypadku RPK ten współczynnik nie był zachowany – właśnie ze względu na usługi świadczone na rzecz wspólnot mieszkaniowych.
Można było zachować obecne status quo. Wówczas gmina miejska ogłaszałaby przetargi (np. na utrzymanie zieleni), a RPK startowałoby w nich jak każdy inny partner i rywalizowało ceną o podpisanie umowy. Po jednym czy drugim przegranym przetargu mogłoby się okazać, że komunalna spółka musi zwalniać swoich pracowników, bo nie ma dla nich roboty.
Miasto zdecydowało się na swego rodzaju fortel. Utworzyło nową spółkę o nazwie RPK Partner, do której przeszli wszyscy pracownicy (4 zarządców, 3 księgowych i kierownik) działu, który w RPK zajmował się zarządzaniem wspólnotami. Od 1 kwietnia nowa spółka ma przejąć wspólnoty mieszkaniowe zarządzane obecnie przez RPK. Dzięki temu “odchudzone” Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne w Złotoryi będzie spełniać warunki zezwalające na realizowanie zleceń gminy bez konieczności stawania do przetargów w ramach przepisów tzw. in-house.
Uchwała o powołaniu spółki RPK Partner została podjęta w styczniu. Teraz Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne rozsyła do wspólnot mieszkaniowych druki cesji, na podstawie której RPK Partner przejmie od niego prawa i obowiązki zarządcy. Właściciele mieszkań podpisują je z oporami.
- Ich obawy rozwiewamy. Cesje są sukcesywnie podpisywane – twierdzi Paweł Macuga, zasiadający zarówno w zarządzie RPK, jak i RPK Partner. Ma nadzieję, że wszystkie 270 wspólnot zdecyduje się zaufać nowej spółce.
Skąd wątpliwości? Pierwsza dotyczy trybu, w jakim RPK Partner przejmuje wspólnoty. Robi to poprzez cesję umowy. Zdaniem niektórych, najpierw Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne powinno wypowiedzieć umowy wspólnotom a potem RPK Partner złożyć im swoją ofertę i konkurować (ceną, jakością usług) z innymi firmami zajmującymi się zarządzaniem. Zamiast podpisywać cesje, wspólnoty podejmowałyby wówczas uchwały o powierzeniu zarządu. Druga wątpliwość dotyczy kapitału zakładowego RPK Partner. To zaledwie 5 tysięcy złotych.
Paweł Macuga: – Istotne jest to, jaki właściciel stoi za spółką RPK Partner. Jest nim gmina Złotoryja, czyli dokładnie ten sam właściciel, co w przypadku spółki Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne. Kapitał zakładowy RPK Partner nie ma znaczenia, bo jego właściciel dysponuje potężnym majątkiem w postaci mienia komunalnego, obraca rocznie środkami w wysokości 50 milionów złotych. To on jest gwarantem solidnego wywiązania się z umowy.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
Nie rozumiem, dlaczego kartą przetargową jest kapitał komunalny Gminy, przecież za szkody czy błędne decyzje pracowników RPK Partner Gmina nie sprzeda budynku komunalnego aby wypłacić odszkodowanie. Gmina partycypuje w kosztach wspólnot mieszkaniowych do wysokości swojego udziału w częściach wspólnych, wiec takie sformułowania o kapitale gminnym jest mydleniem oczu. Ile osób w RPK Partner ma studnia z Zarządzania nieruchomościami, czy wiedz zdobyta pocztą pantoflową.
dalej te same 5 tysięcy w obrocie?
no to jest jeszcze cały miesiąc żeby prestiżowa nagroda gospodarcza, którą ustanowił burmistrz Złotoryi (Aureuliusz?) trafiła do RPK Panter bo inaczej zgarną ją jacyś truciciele chemizujący pod-złotoryjskie pola